Paneuropa vs. Covid-19, czyli pandemia w komiks ubrana

Idea powstania komiksowej grupy europejskich superbohaterów przyczyniła się do wydania w 2019 roku tytułu Paneuropa vs. Pandemonium. Postaci powołane do życia przez Grzegorza Janusza i Tomasza Piorunowskiego toczyły walkę o ochronę dziedzictwa kulturowego Europy. Już rok później bohaterom przyszło zmierzyć się z kolejnym zagrożeniem — zanieczyszczeniem powietrza. Za Paneuropa vs. Smog odpowiadał Tobiasz Piątkowski oraz Przemysław Kłosin. Z kolei w 2021 r. Tobiasz Piątkowski, Wojciech Stefaniec i Rafał Szłapa rzucili grupę na głęboką wodę, tworząc Paneuropa vs. Covid-19.

Inicjatywa Komisji Europejskiej

Każdy z komiksów powstał z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Zostały one wydane ze środków Unii Europejskiej w celach edukacyjnych, informacyjnych i promocyjnych. Z racji tego, każda część przygód bohaterów dostępna jest za darmo w wersji elektronicznej. Można je pobrać ze strony Urzędu Publikacji UE.

Można tam również znaleźć krótkie informacje na temat samego wirusa, pandemii w Polsce oraz w Europie. Dodatkowo są zamieszczone reakcje Unii w pierwszych tygodniach, działania mające na celu wyjście z pandemii, wsparcie dla Europejczyków, a także informacje o samej wielojęzyczności w obrębie Unii Europejskiej. Dodatkowo na ostatniej stronie wydrukowany został krótki słowniczek pojęć związanych z panującą sytuacją, który przetłumaczono na 23 inne języki.

Numer Paneuropa vs. Covid-19 można dostać w pięciu różnych okładkach — głównej wersji oraz okładkach nawiązujących do miast partnerskich. Wśród tych miast znalazły się Darłowo, Katowice, Łódź, a także Wrocław.

Paneuropa vs. Covid-19

Trzeci tom przygód PANEUROPY przenosi nas na pole równoległych zmagań z atakującym ludzkość wirusem COVID-19 i podstępnym wrogiem, który pragnie wykorzystać sytuację do realizacji swoich niecnych planów. Bohaterowie Paneuropy ruszają na pomoc swoim rodakom — Romulus i Remus wspomagają lekarzy w Bergamo, Szczurołap rozprowadza materiały ochronne w Niemczech, a Leandre pomaga Paryżanom dotkniętym lockdownem. Twardowski i Bazyliszek podążają tropem tajemniczej firmy Pseudologoi i zaszyfrowanych sekretnych danych. Tymczasem tajemnicza grupa złoczyńców mąci i stara się rozbić europejską jedność w walce z COVID-19. Atena nie pozostaje bezczynna i rzuca im wyzwanie.

Paneuropa musi pokazać światu, że tylko współpraca i solidarność całej Europy pozwoli zwyciężyć w walce z pandemią.

Opis z okładki komiksu Paneuropa vs. Covid-19

Premiera tytułu miała miejsce podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi, który odbywał się 2 października na Atlas Arenie.

Fragment komiksu Paneuropa vs. Covid-19 przedstawiający boginię Atenę walczącą z boginią Eris i  pandemiczną codzienność w tle
Źródło: op.europa.eu/pl

Jakość idzie za wielkimi nazwiskami

Tobiasz Piątkowski odpowiedzialny za scenariusz komiksu ma już na swoim koncie nagrodę Koraka dla najlepszego scenarzysty oraz nagrodę dla Najlepszego Polskiego Albumu Komiksowego MFKiG, a także został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za komiksową działalność dla Muzeum Powstania Warszawskiego.

Odpowiedzialni za ilustrację Wojciech Stefaniec i Rafał Szłapa nie pozostają mniej znani w świecie polskiej ilustracji. Stefaniec ma na swoim koncie liczne nagrody dzięki swoim pracom jako twórca grafik, plakatów, ale również okładek do albumów muzycznych i książek. Szłapa z kolei przez wiele lat działał na rynku reklamowym. Tworzy zarówno grafiki, ilustracje czy plakaty, jak i okładki książkowe.

Tytuł tworzy prawie 40 stron przepełnionych barwnymi i wyrazistymi ilustracjami. Dla osób, których nie męczy już tematyka wirusa, a interesują się sztuką komiksu, będzie to krótka, ale ciekawa lektura. Znane rodakom postacie przeplatają się tu z mitycznymi bóstwami i odrobiną absurdu, a wszystko w walce o dobro świata.

Wykorzystane informacje pochodzą z papierowego wydania komiksu Paneuropa vs. Covid-19, który dostępny jest do pobrania na stronie Urzędu Publikacji Unii Europejskiej.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/