Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich 2023 w Warszawie – RELACJA

W dniach 1 i 2 grudnia odbyło się Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich 2023  w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wydarzenie dzieliło się na dwa typy panele: media i PR & marketing. Konferencja miała na celu poszerzyć wiedzę uczestników o szczegółowe informacje i zintegrować dziennikarzy z całej Polski.

Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich 2023
fot. Anna Jóźwik

Krajowa Konferencja Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich (OFMA) to jedno z najważniejszych wydarzeń środowiska mediów studenckich, które stanowi przestrzeń do networkingu i współpracy między redakcjami. Jak co roku swoją obecnością podczas Konferencji zaszczycili wydarzenie znani dziennikarze największych ogólnopolskich redakcji, przedstawiciele świata nauki i prezesi ważnych instytucji finansowych. Była to już IX edycja OFMY, która co roku cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku organizatorzy mieli nie lada problem wybrać 100 uczestników z ponad 300 zgłoszeń z całej Polski. Wybór nie był łatwy. Osoby, które pojechały dostały duży zastrzyk wiedzy i nabyły nowe znajomości.

Setka uczestników

Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich łączy sobą młodych ludzi z najróżniejszych zakątków kraju. O to jak podobało się na wydarzeniu zapytaliśmy uczestniczki i uczestników:

Przyjechałam na konferencję aby poznać nowych ludzi, a przede wszystkim móc wziąć udział w konkursie Mediathon. Dzisiaj mamy część prezentacji zrobionej, jednak drugie tyle przed nami. Pierwszy dzień był zapoznawczy, ale wieczorne panele zapowiadają się obiecująco, więc nie mogę się doczekać

– mówiła jedna z uczestniczek konferencji, nie kryjąc swojego zadowolenia.

Jestem na 2 roku licencjatu i przyjechałem tutaj poznać trochę kulis dziennikarstwa. Prelegenci są bardzo ciekawi, opowiadają ciekawie i do rzeczy. Najbardziej podoba mi się podejście prowadzących do nas i ciekawostki z branży.

– tak o swoich wrażeniach opowiadał jeden z uczestników tegorocznego Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich.

Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich 2023
for. Anna Jóźwik

Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich 2023 „od środka”

Wydarzenie opierało się na cyklu konferencji, które łącznie poprowadziło 15 prelegentów. Byli oni z różnych środowisk zawodowych m.in. dziennikarskiego, polityki i biznesowego.
W sobotę bloki szkoleniowe rozpoczęły się od 14:30 i zakończyły się na Firechat i Open small talk, gdzie mogliśmy posłuchać i zadać pytania m.in. Michałowi Polakowi – Wiceprzewodniczącemu Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości, Jerzemu Buzkowi – Posłowi do Parlamentu Europejskiego i byłemu Premierowi, Witoldowi Naturskiemu – Dyrektorowi Biura Parlamentu Europejskiego i Markowi Dietylowi – Prezesowi Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Drugiego i zarazem ostatniego dnia, grafik był bardzo napięty od rana do wieczora. Na uczestników czekały aż 4 panele szkoleniowe, prace projektowe nad  Mediathon OFMA, a to wszystko zakończyło się Uroczystą Galą.

IX KRAJOWA KONFERENCJA OFMA
fot. Anna Jóźwik

Jerzy Buzek o dziennikarzach

Przy okazji wolnej chwili Pana Premiera po panelu, postanowiliśmy zadać kilka pytań odnośnie relacji z dziennikarzami i radach dla przyszłych adeptów tego zawodu.

Dziennikarze i politycy nie mogą żyć bez siebie nawzajem. Jakie jest Pana Premiera podejście polityka do dziennikarstwa i czym powinni się wykazywać dobrzy, rzetelni i nowocześni dziennikarze?

Dziennikarze powinni się cechować dużą wrażliwością również rzetelnością żeby przekazywać ludziom informację, które dostają. Wrażliwość jest niezwykle potrzebne, ponieważ tego wymaga życie społeczne. Miliony obywateli naszego kraju mają coś do przekazania. Czerpią swoją wiedzę z mediów, A  przynajmniej powinni czerpać wiele wiedzy takiej usystematyzowanej i sprawdzonej z mediów. Wy jako przedstawiciele mediów akademickich jesteście sensu stricto społeczeństwem obywatelskim.

Jakie doświadczenia miał Pan jako polityk z dziennikarzami? Czy relacje z dziennikarzami były „kolorowe”?

Oczywiście, że bez dziennikarstwa nie istnieje polityka – to jest jasne. Wy przekazujecie wiadomości od polityków i to co się dzieje w kraju milionom obywateli i obywatelek. Z drugiej strony ja rozumiem, że media muszą mieć jakieś środki finansowe. I często się sami finansują, a więc zależą od obywateli i to jest pewna pokusa w stosunku do mediów, żeby jednak o tych sensacjach mówić bardziej niż o poważnych sprawach.

Pogoń za nagłówkiem

Ja miałem takie rozmowy z dziennikarzami. – mówi były premier Jerzy Buzek. Ja mówiłem im:

– „słuchajcie ja mam do powiedzenia coś na temat tych zmian, tych reform, które chcemy zrobić w naszym kraju”

– “to nie jest takie interesujące dla naszych słuchaczy to raczej co ten Pan powiedział na tego Pana i co Pan o tym myśli”
– “Ja rozumiem te pokusy. Trzeba dać coś co będzie wciągać odbiorców do oglądania mediów i czasami takie ciekawostki są ważne”

Gdyby miał Premier podać rady dla przyszłych dziennikarzy, co by to było?

Przede wszystkim bycie wiarygodnym i empatycznym dziennikarzem.

Podsumowując konferencję Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich uważam, że każdy przyszły dziennikarz wziąć w niej udział. Wypowiedzi uczestników podkreślają zainteresowanie różnymi aspektami konferencji, od poznawania nowych ludzi po zgłębianie kulis dziennikarstwa. Organizatorzy starali się dostarczyć uczestnikom nie tylko wiedzę, ale także możliwości nawiązania nowych kontaktów. Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich nie ma jeszcze potwierdzonej przyszłorocznej daty, ale wszyscy uczestnicy już czekają na kolejne spotkanie.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj.

Anna Jóźwik