Na Gałęzi, czyli produkcje filmowe w pigułce

Platforma Youtube obfituje w wiele kanałów ze specjalistyczną wiedzą z przeróżnych kategorii. Specjaliści dzielą się swoimi ciekawymi spostrzeżeniami, wiedzą i komentarzami obdarowując swoich subskrybentów znajomością z najróżniejszych dziedzin. Kanał, który cechuje się wyżej wymienionymi komponentami, nazywa się Na Gałęzi i stworzył go Marcin Łukański.

Źródło: youtube.com

Co można znaleźć w Na Gałęzi?

Kanał poświęcono ukazaniu technicznych, wizualnych oraz operatorskich sekretów światowej kinematografii. Prowadzący Marcin Łukański opowiada o tym, jak filmy zostały nakręcone, jaką cenną wiedzę można wynieść ze swoich ulubionych produkcji, dlaczego kamera pracuje w taki, a nie inny sposób, jak to się dzieje, że podczas oglądania filmu czuje się konkretne emocje, czy kolory w filmie mają znaczenie i wiele innych kwestii, które dotyczą produkcji filmowych.

Kanał na Youtube funkcjonuje od 10 lat i liczy sobie ponad 400 tysięcy subskrybentów. Można na nim znaleźć około 320 materiałów wideo z podziałem na takie playlisty:

  • Co jest nie tak z…
  • Analizy- filmy od kuchni
  • Q&A- pytania i odpowiedzi
  • Na gałęzi o filmach!
Źródło: youtube.com

Moją ulubioną playlistą, którą bardzo polecam, jest „Co jest nie tak z…”, ponieważ w uszczypliwy sposób prowadzący kanał Na Gałęzi rozprawia się z wielkimi, filmowymi tytułami punktując mniejsze lub większe wpadki produkcyjne. Oprócz tego można znaleźć również wideo, które przedstawia drogę aktorów do swojej wielkiej sławy i popularności. W tej serii filmików występują na przykład takie nazwiska jak: Pitt, Ford, Bale, DiCaprio i wiele innych ważnych aktorów w filmowym świecie (niestety o aktorkach nie znalazłam żadnego wideo).

Dlaczego polecam ten kanał?

Podczas oglądania wideo Na Gałęzi czuję, że spływa na mnie „tajemna wiedza” tworzenia filmów. Brzmi to komicznie, ale naprawdę czuję się „oświecona”. Dzięki spostrzeżeniom prowadzącego odnoszę wrażenie, że dostrzegam większą głębię w filmach, które oglądam. To sprawia, że bardziej się z nimi utożsamiam i wczuwam w tworzony klimat. Poza tym filmy tworzone są w bardzo przejrzysty i ładny sposób — tak, że chce się je oglądać. Dodatkowo prowadzący ma przyjemny głos, który dopełnia całość.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/