„Meteor” oddany do użytku

Gotowy na nowy semestr

Nowoczesny akademik na Morasku otrzymał pozwolenie na użytkowanie. „Meteor” znalazł się już na liście Domów Studenckich UAM-u, a zamieszkać w nim będzie można już od października tego roku. Według doniesień rzecznik UAM, rozpoczęło się meblowanie pomieszczeń. Z kolei JMR UAM prof. Bogumiła Kaniewska stwierdza, że po dokonaniu tej realizacji, Kampus Morasko stanie się studenckim miasteczkiem, dopiętym na ostatni guzik:

„Czekaliśmy na ten moment wiele lat, krok po kroku realizując strategię rozwoju Uniwersytetu, przyjętą blisko 20 lat temu. Na poznańskim Morasku, zwanym przez ludzi naukową dzielnicą Poznania, po wielu latach rozbudowy, będziemy mieli w Poznaniu miasteczko studenckie z prawdziwego zdarzenia”.

Wnętrze „Meteoru”

Nowoczesny akademik to pięciokondygnacyjny budynek, składający się z części usługowej i mieszkalnej. Będzie mogło osiedlić się tutaj aż 400 studentów w 160 pokojach jednoosobowych i 120 pokojach dwuosobowych. Wszystkie będą wyposażone w aneks kuchenny i łazienkę. Na każdej kondygnacji znajduje się również pokój dla osoby niepełnosprawnej.

Na wizualizacji występują jasne pokoje z białymi szafami i drewnianymi panelami. Wszystko dopełnione jest przez szare dodatki, a największą uwagę zwraca na siebie betonowy, industrialny sufit.

Oprócz tego, każde piętro będzie posiadać kuchnię z jadalnią oraz pralnię z suszarnią. Idealnym miejscem do odpoczynku jest przestrzenny dziedziniec akademika czy boisko sportowe. Będzie można tutaj także zagrać w tenisa stołowego, ale znajdzie się też coś dla relaksu, czyli hamaki wśród starych brzóz.

W części usługowej studenci będą mieć do dyspozycji stołówkę i klub studencki, ale nie tylko. Pojawi się również przedszkole z ogródkiem i placem zabaw, minimarket czy siłownia. Swoje miejsce znajdzie tutaj także nowe studio Radia Meteor. Dostępne będą drogi dojazdowe i parking.

Proces tworzenia

Budowa akademika na Morasku wyniosła prawie 70 mln złotych. Projekt architektoniczny „Meteoru” został wybrany w 2019 roku poprzez konkurs, a jego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o. „Warszawa” sp. k. z Warszawy. Budowa akademika na kampusie Morasko trwała niespełna trzy lata. Według pierwszych doniesień akademik miał być oddany nawet w 2021 roku. Przedłużony czas realizacji mógł być wynikiem tego, że budowa przypadła na trudny czas pandemii, wojny w Ukrainie i inflacji.

Wykonawcą prac jest firma ALSTAL Grupa Budowlana. Akademik „Meteor” nie jest pierwszą realizacją tej firmy. Zajmowali się również rewitalizacją Collegium Heliodori Święcicki.  Aktualnie rewitalizują zabytkowy Koszarowiec przy al. Niepodległości.

A co z radiem?

O tym, jak będzie wyglądać nowa siedziba radia opowiedział nam Radek Męczykalski, opiekun redakcji:

„W nowej siedzibie będziemy mieli trzy studia. Emisyjne, z którego będą nadawane prawie wszystkie programy na żywo. Newsowe, z którego będziemy nadawać serwisy informacyjne. Nagraniowe na potrzeby nagrań audycji do tzw. puszki, ale też do innych przedsięwzięć. To jest największe studio spośród wszystkich, więc możliwe są tam małe koncerty czy debaty z udziałem małej publiczności. Pierwsze dwa studia będą miały wspólną reżyserkę, a nagraniowe oddzielną. W studiach emisyjnym i newsowym będzie możliwość samorealizacji.” – objaśnia Radek.

W kwestii sprzętu opiekun radia poinformował nas o wciąż trwających procedurach. Na razie nie ma informacji o tym, jaki będzie to dokładnie sprzęt, jednak wiadomo, że będzie on nowoczesnym i profesjonalnym sprzętem do emisji radiowej i nagrań. Dodaje również to, że radiowcy będą mogli korzystać na co dzień z montażowni, newsroomu oraz sali szkoleniowej. Ostatnie z wymienionych pomieszczeń zaprojektowano z myślą o rozwoju ludzi. Radek zaznacza, że do tej pory wszystkie szkolenia trzeba było prowadzić w innym pomieszczenu niż to, z którego Meteor nadaje na co dzień. Teraz wszystko będzie w jednym miejscu.

Nowy, lepszy sprzęt to także kwestia do rozwiązania. Trzeba nauczyć się go używać, dlatego też pojawia się rzecz jasna temat szkoleń:

„Oczywiście istotnym czynnikiem są też kwestie wewnątrz redakcji. Na pewno przed przeprowadzką należy przeszkolić ludzi do pracy na nowym sprzęcie, przenieść bazę muzyczną do nowego programu, przygotować ramówkę i programy pod nowe możliwości technologiczne itp.”. – wylicza Radek

Kiedy radio Meteor zacznie nadawać w nowej siedzibie?

Ważną kwestią są same przenosiny radia. Z pewnością każdy członek redakcji niecierpliwie czeka na ten moment, chociażby właśnie ze względu na możliwość pracy na nowym sprzęcie i w całkiem nowych pomieszczeniach. W związku z tym zapytaliśmy o to, czy ustalono już datę zmiany siedziby:

„Nie znamy jeszcze dokładnej daty przenosin do nowej siedziby. Wynika to z wielu czynników, np. zakup specjalistycznego sprzętu, którego nie da się kupić idąc do marketu i wybierając pierwszy lepszy z półki czy też kwestie formalne. Nad wszystkim jednak czuwam, ale przede wszystkim radio ma ogromne wsparcie ze strony rektora Tadeusza Wallasa oraz pracownika WNPiD Piotra Jabłońskiego. Obaj są ogromnie pomocni i wspólnie dążymy do tego, by przenieść się najszybciej, jak to tylko możliwe.” – podkreśla Radek.

Wymagający początek, z ogromem szkoleń i trudami przenosin, ale za to optymistyczny widok na przyszłość. Co dokładnie zagwarantuje nam zmiana miejsca i sprzętu?

„Tu warto wspomnieć, że programy Radia Meteor pójdą daleko w kierunku profesjonalizacji. Będziemy mieli bowiem rozwiązania takie, jak w każdej zawodowej stacji – możliwość dzwonienia na antenę, sprzęt do łączeń na żywo z terenu, a nawet do przeprowadzania dużych audycji w terenie itd.”

Nowe możliwości ,,Meteoru”

Otwarcie nowoczesnego akademika na Morasku oraz przeniesienie siedziby Radia Meteor do nowej lokalizacji, stanowią ważne kamienie milowe w rozwoju naszej uczelni. Oba projekty mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój życia studenckiego. Samo otwarcie akademika może poprawić sytuację oferty uczelni w tym aspekcie. Warto zaznaczyć, że każdy pokój jest dobrze wyposażony, zapewniając komfortowe warunki do życia, a sam budynek posiada wiele licznych udogodnień.

Przeniesienie siedziby Radia Meteor do nowej lokalizacji jest równie istotnym krokiem w rozwoju uczelni. Otwiera nowe perspektywy rozwoju i może przyczynić się do podniesienia jakości i różnorodności oferowanych przez radio treści. To z kolei może skutkować m.in. osiąganiem większych zasięgów.