MAŁY PYRKON 2021, czyli Letni Targ Fantastyki

W weekend 14-15 sierpnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich miał miejsce Letni Targ Fantastyki, zwany potocznie małym Pyrkonem. Miłośnicy fantastyki, którzy od wielu lat zjeżdżali się do Poznania, mogli ponownie spotkać się i przypomnieć, jak magicznym miejscem jest Pyrkon. Ze względu na sytuację pandemiczną w Polsce, jak i decyzję o przekształceniu targów w szpital, organizatorzy imprezy byli zmuszeni wielokrotnie zmieniać jego datę. Tak również stało się na początku 2021 roku, gdy termin kolejnego eventu został zmieniony na czerwiec 2022 roku. Organizatorzy postanowili jednak znaleźć rozwiązanie i tak właśnie powstał Letni Targ Fantastyki.

Mniejszy nie znaczy gorszy

Przez dwa dni trwania konwentu odwiedzający mieli szanse wziąć udział w wielu atrakcjach. Już na samym wejściu witał wielki dział wystawców, gdzie można było zobaczyć niesamowitą ilość sklepów i tysiące niedostępnych na co dzień produktów. Wystawcy jak co roku budzili największe zainteresowanie, gdyż poza konwentem rzadko mamy szanse dostać od ręki fanowski merch.

Kolejną z atrakcji przyciągających wielu zainteresowanych było stoisko z planszówkami. Konwentowicze mogli wspólnie wypróbować najrozmaitsze tytuły, w których skład wchodziły setki gier, RPG-i oraz bitewniaki. Żaden event nie byłby też kompletny bez strefy jedzeniowej, na której można było spróbować przeróżnych dań z wielu food tracków. Część barowa również nie zawiodła i to właśnie ona przyciągnęła najwięcej ludzi. Konwentowicze mieli szansę usiąść i napić się alkoholu w klimatycznym ogródku piwnym, rozłożonym na zewnętrznej części targów.

pyrkon - merch
Fot. Jan Weltrowski-Knopik

Scena Główna

W centrum hali znajdowała się scena główna, na której przez cały czas trwania eventu odbywały się konkursy, warsztaty i koncerty. Jak na każdym konwencie jedną z głównych atrakcji był konkurs cosplay. W tym roku poziom był naprawdę wysoki, a nietypowa forma konkursu, składająca się z przejścia po scenie, również przypadała oglądającym do gustu. Każdy z uczestników musiał wziąć udział rundzie Jury, gdzie ich stroje zostały dokładnie ocenione przez wykwalifikowane jury składające się z Endzii Cosplay, Asgardian Fraud Workshop oraz Marcela Nona Industries. Ocena odbyła się bez udziału publiczności. Główną częścią konkursu był runway. Każdy z uczestników przeszedł przez wybieg, prezentując pozy charakterystyczne dla swojej postaci, a następnie odpowiedział na pytanie przygotowane przez konferansjera. Na widowni zgromadziły się setki osób, wspólnie kibicując swoim faworytom.

Poziom konkursu był niezwykle wysoki, jednak zwycięzców mogło być tylko trzech! Na podium stanęli Talon, Moimira i Tyna. Talon na trzecim miejscu w stroju Dragonborna, Moimira w stroju Lagherty z Wikingów na drugim i na pierwszym Tyna jako Caitlyn z League Of Legends. Jeden ze sponsorów konkursu CosplayCraft zdecydował się również na przyznanie wyróżnienia dla uczestnika konkursu, który podbił serce oglądających. Był nim Mag VIFON w stroju własnego projektu na bazie zupek chińskich VIFON.

Kolejną z atrakcji, jakie odbyły na się scenie głównej był koncert Percivala. Percival jest zespołem odpowiedzialnym za muzykę do gry ,,Wiedźmin 3: Dziki gon”. Ich popularność od czasu wydania gry wzrasta z roku na rok, a koncerty przyciągają setki fanów, chętnych usłyszeć ich muzykę na żywo. Tym razem również nie zawiedli, a oglądający mieli możliwość wysłuchania utworów w komplecie z tanecznym występem Yennefer i Wiedźmina.

Pyrkon - konkurs cosplay
Źródło: instagram.com, instagram.com, instagram.com

Nie licząc występów, uczestnicy mieli też szanse wziąć udział w wielu warsztatach. Między innymi w tych, które przygotował Teatr Wielki w Poznaniu. Podczas nich uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o sztuce tworzenia Peruk.

Wioski konwentowe

Wioski konwentowe są nieodłączną częścią każdego eventu fantastyki. Tym razem mieliśmy szansę zobaczyć aż trzy, jedną z nich była wioska wikingów. Stoisko przygotowano w każdym detalu, by oddać realistyczne przeżycie w prawdziwej osadzie. Do atrakcji można zaliczyć pokazy walki broniom oraz wystawę rozmaitych dekoracji wyjętych niczym z czasów średniowiecza.

Drugą wioską była ta stworzona przez Project Legaue. Jest to nieoficjalna wioska z gry League Of Legends. Przygotowali oni wiele atrakcji jak i warsztatów. Uczestnicy mieli szanse wziąć udział w warsztatach między innymi z tworzenia uszek prowadzonych przez Angelic Forge. Oprócz tego cyklicznie przez cały czas trwania Pyrkonu odbywały się tam matury wiedzy o grze, konkursy z rozpoznania głosów postaci oraz konkurs kolorowanek. Każdy mógł przetestować swoje umiejętności i narysować swoje ukochane postaci z Lola na bazie kolorowanki ze stworkiem Poro. Wioska z Legaue Of Legends była również połączona z wioską dalekowschodnia, zorganizowaną przez konwent Hikari. Na niej również odbywało się wiele atrakcji, takich jak warsztaty z Origmi, pisanie wróżb czy strzelnica.

Pyrkon - wioska League of Legends

PYRKON 2022

Tegoroczny Pyrkon odwiedziło 9137 osób, co stanowi niesamowity wynik, patrząc na to, że była to jedynie namiastka normalnego Pyrkonu. Nie zmienia to jednak faktu, że organizatorzy sprostali wyzwaniu i zapewnili wszystkim uczestnikom masę zabawy! Nie pozostaje nam już nic innego i wyczekiwać przyszłorocznej edycji, która odbędzie się 17-19 czerwca 2022 roku.

JAN WELTROWSKI-KNOPIK

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/