Ludwig Göransson – ze Szwecji do odległej galaktyki

Linköping to szwedzkie miasto znajdujące się w południowo-wschodniej części kraju. Jest również stolicą regionu Östergötland. To właśnie tam, we wrześniu 1984 roku na świat przyszedł jeden z najciekawszych kompozytorów obecnego pokolenia – Ludwig Göransson. W niecałe 10 lat kariery, Szwed otrzymał blisko 40 nominacji do różnorakich muzycznych nagród i wygrał kilka najważniejszych z nich. Już od najmłodszych lat, dzięki swojemu ojcu muzykowi, miał styczność z muzyką. Początkowo był to pop i rock, jednak z wiekiem, Göransson zaczął skręcać w kierunku jazzu oraz muzyki klasycznej. Ukończył Królewski Uniwersytet Muzyczny w Sztokholmie. A co było dalej?

Drugi początek

Do Stanów Zjednoczonych przeprowadził się w 2007 roku, kiedy rozpoczął studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Poznał tam Ryana Cooglera – przyszłego reżysera filmów Creed: Narodziny legendy oraz Czarna Pantera. Kompozytorskim debiutem Göranssona w USA był serial Community, którego emisja rozpoczęła się w 2009 roku. Cztery lata później premierę miał film Cooglera – Fruitvale, do którego Szwed skomponował ścieżkę dźwiękową. Przyniosło mu to pierwszą nominację do Czarnej Szpuli – w następnych latach, kompozytor otrzymał jeszcze 5 kolejnych. Dwa lata później znów połączył siły z Cooglerem przy wspomnianym już Creedzie, a w roku 2016 stworzył ścieżkę dźwiękową nagradzanego serialu telewizyjnego Atlanta, którego twórcą jest Donald Glover.

Ryan Coogler i Ludwig Göransson

Obsypcie go złotem!

Rok 2018 był zdecydowanie najbardziej przełomowym w karierze Göranssona. Właśnie wtedy na ekrany kin trafiła produkcja Marvela – Czarna Pantera, przy której Szwed znów spotkał się z Cooglerem. Do końca roku, kompozytor zaliczył jeszcze między innymi prace nad muzyką do Venoma z Tomem Hardym w roli głównej. To jednak Czarna Pantera przyniosła mu rozgłos oraz najbardziej prestiżowe nagrody. Były to Oscar za Najlepszą muzykę oryginalną i Grammy za Najlepszą ilustracyjną ścieżkę muzyczną w formach wizualnych. W 2019 roku, ponownie nawiązał współpracę z Disneyem, tworząc ścieżkę dźwiękową do dziejącego się w uniwersum Gwiezdnych wojen serialu Mandalorianin. Praca nad serialem poskutkowała nagrodą Emmy w kategorii Najlepsza kompozycja muzyczna w serialu (oryginalna dramatyczna ścieżka dźwiękowa), a także powrotem do odległej galaktyki na drugi sezon. Najnowszym filmowym soundtrackiem Göranssona jest TENET. Film Christophera Nolana trafił do kin pod koniec sierpnia bieżącego roku. Wszystkie ścieżki dźwiękowe dostępne są na platformach streamingowych lub w serwisie YouTube.

Ludwig Göransson z Oscarem
Ludwig Göransson z Oscarem

50 twarzy Göranssona

Komponowanie ścieżek dźwiękowych do filmów i seriali nie jest jedynym, czym zajmuje się Ludwig Göransson. W 2010 roku przy okazji Community, kompozytor poznał na planie Donalda Glovera, który jako Childish Gambino, tworzył swój debiutancki album. Panowie nawiązali współpracę, którą utrzymują od wydanego w 2011 roku Camp, aż do dziś. Szwed brał udział przy produkcji wszystkich czterech albumów studyjnych Childisha Gambino, wielokrotnie współtworząc wiele kawałków. Wynikiem współpracy z Gloverem było 6 nominacji do Grammy oraz dwie nagrody za This is America, przyznane w kategoriach Nagranie roku oraz Piosenka roku. Szwed bywał również członkiem live bandu Gambino. Oprócz tego, współpracował z siostrami Haim przy okazji ich debiutanckiej epki zatytułowanej Forever. Miał również niewielki udział na najnowszej płycie Alicii Keys. Ponad to, w 2013 roku pod pseudonimem Ludovin, Göransson wydał popową epkę, zatytułowaną How to Find a Party.