Lądowanie InSight na Marsie

W poniedziałek, 26 listopada na powierzchni Marsa wylądowała bezzałogowa sonda InSight, wysłana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Ma ona po raz pierwszy w historii dokładnie zbadać wnętrze Czerwonej Planety.

Pierwsze wyraźne zdjęcie Marsa wykonane przez lądownik – Fot. InSight / NASA / JPL-Caltech

 

W cotygodniowej audycji „Zieloni w Temacie” gościliśmy Karola Masztalerza, członka nieformalnego projektu Gwiazdy w dłoniach. „Zajmujemy się głównie popularyzacją astronomii i nauki. Jeździmy po Wielkopolsce i pokazujemy niebo przez teleskopy, dajemy prelekcje oraz pokazujemy ludziom jak ta strona wygląda i co w niej takiego ciekawego

Nie zabrakło również tematów związanych z ekologią. „Wszystkie planety skaliste mają w sobie geotermikę wewnętrzną. Marsjańska jest bardzo mało znana i jej poznanie pozwoli nam uzupełnić luki w wiedzy na temat ziemskiej geotermiki. Geotermika jest bardzo dobrym, ekologicznym źródłem energii, ponieważ z niej możemy pozyskać prąd. Takie badania pozwolą lepiej przewidywać w jakich miejscach źródła geotermalne na Ziemi występują” – mówi Karol.

Karol Masztalerz (w środku) z dziennikarzami – Martą Bock oraz Przemysławem Majerem

 

Nie zabrakło również pytań o to, kiedy możemy spodziewać się pierwszych misji załogowych na Marsa. „Takie misje już niedługo nadejdą. To jest kwestia maksymalnie kilkunastu lat. Mamy już kilka prywatnych firm, które zabierają się za to np. SpaceX. Właściciel tej firmy ostatnio powiedział, że istnieje 70% szansa, że on osobiście poleci na Marsa” 

Tematów poruszanych w audycji, było naprawdę sporo. Link do odsłuchu znajdziecie pod tym adresem: https://www.mixcloud.com/RadioMeteor/zieloni-w-temacie-l%C4%85dowanie-sondy-insight-na-marsie-28112018/