Niezapomnianą historią z dzieciństwa dla pokolenia „Z” na pewno będzie dwóch dzielnych galów, którzy walecznie bronili swojej wioski przed najazdami Cesara. Oczywiście mowa o „Asterixie i Obelixie”. Jednak na polskim podwórku również istnieje ciekawa opowieść o dwóch dzielnych słowiańskich wojach, którzy niczego się nie boją. A są to „Kajko i Kokosz”.
Pod koniec lutego, na platformie Netflix ukazała się animacja oparta na komiksach Janusza Christy o tytule „Kajko i Kokosz”. To pięć 13-minutowych odcinków.
Animacja przenosi widza w czasy średniowiecza i ukazuje przygody tytułowych wojów oraz mieszkańców grodu kasztelana Mirmiła. Podczas tych kilku odcinków przedstawieni są tacy bohaterowie jak: Lubawa — żona kasztelana Mirmiła, Miluś — smok niespodzianka, Jaga — ratująca z opresji czarownica, Łamignat — Robin Hood polskich ziem oraz zbójcerz Oferma. W historii o dzielnych wojach nie mogłoby zabraknąć antagonistów, a są nimi zbójcerze (to tacy zbóje, ale rycerze) będący pod rozkazami Hegemona — bardzo kreatywnie tworzącego plany zdobycia Mirmiłowa.
Kajko i Kokosz jest zabawną kreskówką. W szczególności może przypaść do gustu dzieciom lub osobom, które w dzieciństwie czytały komiksy o tym samym tytule. Dla „średniaków” ta animacja może wydawać się po prostu nudna. Mimo wszystko z chęcią poświęciłam godzinę podczas spożywania posiłku na zgłębienie historii polskiego grodu z czasów średniowiecza. Wydarzenia w animacji nie są niezwykle zaskakujące, aczkolwiek miło obejrzeć rodzimy twór artystyczny.
Warto dodać, że komiksy Kajko i Kokosz są wznowione od 2016 roku i są tworzone przez innych autorów. Dodatkowo tytułowi bohaterowie przejawiają się w innej formie, w polskiej kulturze. Powstały liczne gry komputerowe, które opierają się na fabule animacji, przedstawienia teatralne, figurki stworzone przez firmę TissoToys. W przyszłości są plany, aby powstał parki rozrywki w Sopocie, by bohaterowie komiksu Janusza Christy (wieloletniego mieszkańca miasta) mogli stać się jednym z wielu symboli nadmorskiego kurortu.
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/