Internet jest przestrzenią, w której jest miejsce na wszystko, co można sobie wyobrazić. Chcesz coś kupić? Szukasz sklepu internetowego i za kilka dni masz upragnioną rzecz. Potrzebujesz nauczyciela od języka angielskiego? Kilka chwil i możesz zorganizować sobie lekcje z native speakerem i jest wszystko super. Masz zły dzień i masz potrzebę odreagować? Logujesz się na dowolny portal społecznościowy, i? Możesz w komentarzu upuścić swoją frustrację na dowolną osobę, która się napatoczy. Przecież nie ma nic łatwiejszego. Odnosząc się do ostatniego przypadku, okazuje się, że jest to coraz powszechniejsza praktyka. Zwróciły na nią uwagę autorki książki Nie obraź się, ale…– Kasia Mecińsi oraz Natalia Mialik.
Nie jesteś zbyt ładna.
Skąd pomysł na taką pozycję książkową? Wirtualny świat tak samo jak ten realny, ma swoje jasne i ciemne strony. W tej publikacji autorki skupiają się na tej mroczniejszej istocie, która często spychana jest na dalszy plan, „bo nie ma co się przejmować, co jest w tych internetach”. A w tych internetach można znaleźć wiele treści. Wiele krzywdzących i nierealnych treści. Ukazują „kim mamy być”, „jak się zachowywać”, „kiedy coś wypada zrobić”, „jak mamy wyglądać” i masa innych rad, o które nikt nie prosił. Ta książka skupia się na kobietach i na ich perspektywie, na hejcie w Internecie oraz na tym jak siostrzeństwo wkracza na polskie salony. „Nie obraź się, ale… [wstaw tutaj dowolną uwagę, która utkwiła ci w pamięci na długie lata] ”. Właśnie w ten sposób osoby w Internecie usprawiedliwiają swoją „opinię”, bo kąśliwa uwaga po takich słowach nagle boli mniej. Czyżby?
*to nie jest hejt tylko moja subiektywna opinia
W Książce znajdują się wypowiedzi twórczyń, ekspertek oraz ekspertów z takich dziedzin, jak: psychologia, socjologia i historia. Na podstawie wiedzy z tych nauk publikacja ukazuje, skąd w ludziach bierze się presja. Jak powstają oczekiwania danej postawy w stosunku do drugiego człowieka, jak hejt wpływa na jednostkę oraz jak ma sobie z nim poradzić.
„To książka dla tych, których doświadczyli lub doświadczają presji, ale także dla tych, którzy ją wywierają na innych”
Nie obraź się, ale składa się z rozmów, esejów oraz komentarzy z portali społecznościowych. Twórczynie otrzymały je podczas swojej pracy w Internecie*.
*co ważne są to komentarze od kobiet dla kobiet.
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/