4 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Star Wars. Dziś – 25 maja – przypada 48 rocznica premiery pierwszego filmu z tej legendarnej serii. Data święta fanów Gwiezdnych Wojen nie została dobrana przypadkowo. „May the force be with you” – brzmi znajomo? Prawie jak „May the fourth”! Co sprawiło, że międzygalaktyczne starcia skradły serca milionów ludzi na całym świecie? Jeśli Gwiezdne Wojny to uniwersum, którego jesteś fanem, lub chcesz się dowiedzieć, jak narodził się jego fenomen – ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

O historii słów kilka
Pierwsza książka ze świata Star Wars została wydana w 1976 roku. Była adaptacją filmu, który ujrzał światło dzienne rok później – w 1977 roku. 25 maja najwytrwalsi miłośnicy uniwersum, a w szczególności Ci z Los Angeles, świętują już 48. rocznicę premiery produkcji Gwiezdne Wojny, część IV: Nowa Nadzieja. Już w tym filmie padło słynne „May the force be with you”, które zapoczątkowało szerokie świętowanie wśród fanów. Pierwszy film zarobił 775 milionów dolarów, dając studiu ogromny zastrzyk gotówki. Pozwoliło to stworzyć obszerne uniwersum z wieloma produkcjami, które uzupełniają się nawzajem i tworzą jedną, spójną całość.
Z krótkiego żartu dotyczącego jednego zdania powstała wieloletnia tradycja. Początkowo była kultywowana jedynie w Kanadzie, a konkretniej – w Toronto. Z czasem przelała się jednak na inne państwa. W tej chwili, praktycznie w każdym miejscu na świecie można znaleźć osobę, która zna co najmniej jeden z 11 filmów. Albo jeden z ponad 30 różnego rodzaju seriali.

Poznań uwielbia Gwiezdne Wojny!
Festiwale, maratony filmowe, imprezy tematyczne, konkursy przebrań i wiele, wiele więcej to wydarzenia, które towarzyszą świętom powiązanym z Gwiezdnymi Wojnami. Polski fandom dość mocno wyróżnia się w tej kwestii. Tylko 4 maja, w samym Poznaniu wydarzyło się sporo rzeczy. Muzem Uzbrojenia w Parku Cytadela utworzyło specjalną, tematyczną wystawę zatytułowaną „Wojny Gwiazd i militaria: wojskowe inspiracje w odległej galaktyce”. Dzień był wypełniony atrakcjami, ponieważ spotkać można było między innymi cosplayerów z tego świata, ale nie tylko! Na fanów w Poznaniu czekały także prelekcje, warsztaty i konkursy. To ostatnie było przeznaczone jedynie dla najmłodszych miłośników Gwiezdnych Wojen.
Najwytrwalsi uczestnicy tego święta doczekali się także projekcji dokumentu na temat fenomenu tego uniwersum – Wojna Gwiazd w reżyserii Radosława Salamończyka. Nie był to pierwszy rok, kiedy Cytadela stała się domem dla wszystkich gotowych walczyć o pokój w galaktyce. Jednak nie tylko majem fandom Star Wars żyje – w Poznaniu istnieje wiele grup fanowskich, które regularnie się spotykają i dyskutują o najnowszych produkcjach z tego świata.

Czy inne światy też mają takie święta?
Cóż, ze świecą można by szukać światów, które mają tak potężną liczbę fanów i organizują taką liczbę wydarzeń. Oczywiście – na festiwalach fantastyki spotkamy wiele grup cosplayerów, jednak grupa Star Wars prawie zawsze jest tą największą. Inne fandomy jednoczą się, jednak nieczęsto są w stanie zrobić to tak skutecznie, jak środowisko Gwiezdnych Wojen. Nikt inny nie posiada takiego święta, o którym choć raz słyszało prawie każdy człowiek, nawet niezwiązany z tym tematem. Z podobnych tego typu wydarzeń, 22 września obchodzimy Dzień Hobbitów, a bardzo blisko, wręcz razem z miłośnikami Star Wars, mogą świętować fani Harrego Pottera, którego to dzień przypada na 2 maja.

Gwiezdne Wojny – słowem podsumowania
Popkulturowy fenomen czy świat rozkręcony przez garstkę fanów? Nieważne co sądzicie na temat obchodów takich dni i wydarzeń całorocznych związanych z Gwiezdnymi Wojnami, trzeba im przyznać jedno – zawsze sprawiają radość każdemu miłośnikowi uniwersum. Gdyby tak nie było – „May the force (fourth) be with you” nie sprawiłoby co roku radości setkom tysięcy fanów, którzy często długie miesiące, a nawet lata przygotowują swoje przebrania! Najwytrwalsi przeszukują wspólnie produkcje w celu znalezienia największych „smaczków” i tzw. easter-eggów, których znajomością mogą popisać się przy innych. Zdecydowanie jest to popkulturowe zjawisko, którym warto się zainteresować, choćby dla samego poszerzenia wiedzy i odkrycia czegoś nowego!
Autorka: Anna Pajchrowska
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura