W najbliższy weekend na mapie wydarzeń kulturalnych nie tylko Poznań Design Festiwal. 23 września rozpoczyna się ósma edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału. Granda potrwa do niedzieli 25 września. Czym tym razem organizatorzy zaskoczą fanów kryminału?
GRANDA to festiwal, który łączy fanów kryminału. W związku z tym organizuje spotkania z tymi, którzy myślą i piszą o oraz badaj zbrodnię. W programie rozmowy, wywiady, a także warsztaty. Wydarzenie, mimo że dotyczy kryminalnych zagadek, jest dostępne dla osób w każdym wieku. Zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wstęp na poszczególne spotkania jest bezpłatny, ale na część elementów z programu obowiązują zapisy lub wejściówki. Wydarzenia odbywać się będą w Domu Studenckim „Hanka” przy al. Niepodległości 26.
Mistrzowie grozy
Czym byłby festiwal kryminału bez utalentowanych pisarzy, przy których dziełach niejednokrotnie można dostać dreszczy ze strachu. W tym roku wśród autorów można znaleźć słynne nazwiska. Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda, Marek Stelar, Maciej Siembieda, Joanna Opiat-Bojarska, Dorota Glica, Małgorzata Rogala, Julia Łapińska, Przemysław Semczuk, Anna Rozenberg, Diana Brzezińska, Wojciech Chmielarz, Stefan Weisbrodt, Ryszard Ćwirlej, Piotr Bojarski, Max Czornyj, Robert Małecki, Bartosz Szczygielski, Vincent V. Severski, Joanna Jodełka, Bohdan Głębocki, Krzysztof Bochus, Marcel Woźniak oraz Beata i Eugeniusz Dębscy. Cała plejada wspaniałych kryminalnych nazwisk.
Jednak to nie wszyscy goście tegorocznej GRANDY. Wśród zaproszonych osób są specjaliści z Uniwersytetu SWPS: podinsp. dr Bogdan Lach i dr hab. Piotr Herbowski. Tym razem, aby wziąć udział w spotkaniu trzeba mieć ukończone 18 lat, poza tym wstęp jest bezpłatny.
Stacje sensacje w ramach festiwalu GRANDA
GRANDA to nie tylko spotkania z autorami, w dodatku nie tylko w jednej lokalizacji. W ramach festiwalu odbywać się będą również tzw. Stacje sensacje, czyli wydarzenia okołofestiwalowe. W tym roku wśród Grandowej rodziny można wybrać się na wykład i warsztaty do Centrum Szyfrów ENIGMA pt.: Pismoznawstwo, czyli kryminalistyczne wykorzystanie pisma ręcznego. Spotkanie literackie z Markiem Zgaińskim w Mój Teatr, spektakl literacko-muzyczny w Muzeum Instrumentów Muzycznych to tylko niektóre z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.
Wiele bibliotek również bierze udział w festiwalu, dlatego warto odwiedzić Bibliotekę Raczyńskich na wystawę: Zbrodniarki Mickiewicza. W jaki sposób uśmiercają rusałki? Być może GRANDA stanie się powodem, dla którego wielbiciele grozy z chęcią wybiorą się poza Poznań. Na festiwalowej mapie znajdują się biblioteki z Rokietnicy, Kościana, czy Nowego Tomyśla i okolic.
Pełny program Stacji Sensacji wraz z datami i godzinami dostępny na stronie festiwal-granda.pl
Grafiki Liceum Plastycznego
Już po raz ósmy uczniowie Liceum Plastycznego w Poznaniu tworzą prace graficzne. Za inspirację służy im idiom, w tym roku jest nim tryb warunkowy. Twórcami są uczniowie klas 3 i 4 pod opieką Marioli Pieprzyk i Katarzyny Monarchy. Prace licealistów można obejrzeć na stronie festiwalu. Poniżej przedstawiany kilka prac, a cały katalog znajdziecie tutaj.
Cały program tegorocznego festiwalu GRANDA dostępny na stronie internetowej
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/