Ciekawe fyrtle wokół Poznania – #Północ

Miasto wielu obliczy

Poznań to jedno z najciekawszych nizinnych miast w Europie. Liczne jeziora, parki, lasy i zabytki pozycjonują go wśród tych najlepszych. Zdarza się, że mimo umiejętności wskazania na mapie Starego Rynku czy Zamku Cesarskiego, trudno przyjezdnym pozycjonować część z atrakcji miasta zgodnie z ich lokalizacją. Dzisiaj skupię się na północy miasta i jego najbliższej okolicy, często tajemniczej i niedocenianej.

Biedrusko

Pałac zbudowany przez Albrechta Ottona von Treskowa, fot. travelist.pl

Miejscowość była znana już w między XIII a XIV wiekiem. Początkowo znajdował się tam zakon Cysterek, by podczas zaborów trafić w ręce Albrechta Ottona von Treskowa, który postanowił wybudować tam okazały Pałac w otulinie parku i lasów mieszanych. Nim pałac trafił w Polskie ręce, był jeszcze posiadłością wykorzystywaną przez wojska niemieckie, które na terenach przyległych wybudowały między innymi kasyno, stajnie, garaże czy kuźnie. Największym obiektem był jednak poligon, który przetrwał do dziś. Na jego terenie znajdowały się wsie, które w późniejszych latach wysiedlono takie jak: Glinienko, Łagiewniki czy Chojnica. Wejście na teren poligonu zazwyczaj jest zabronione, ale zdarza się, że pozostałości po dawnych wsiach można jeszcze zobaczyć. Należą do nich na przykład: Ruiny kościoła Ścięcia św. Jana Chrzciciela i Pomnik Ofiar Faszyzmu w Łagiewnikach. Ponadto na obrzeżach poligonu organizuje się z Poznania nocne wycieczki rowerowe. Niedawno otwarto ścieżkę rowerową łączącą poznańskie Radojewo właśnie z Biedruskiem.

Góra Moraska i Dziewicza Góra

Widok na Stadion Miejski (8km w lini prostej )
fot. wykop.pl

Kto z Was chciał kiedyś zobaczyć Poznań z góry? Nie każdy wie, że poza punktami widokowymi na Zamku Królewskim czy też w wieżowcu Bałtyk, miasto można zobaczyć również z innej perspektywy. Góra Moraska (153,8 m n.p.m.) znajduje się po zachodniej stronie ulicą Meteorytową od strony Suchego Lasu i Poznania. Sam szczyt warto zdobyć, jak i zobaczyć kratery po upadku dużego meteorytu, ale widoki podziwia się zdecydowanie lepiej na południe od wzniesienia, podążając za Różanym Potokiem. Na ulicy Morenowej znajduje się darmowy punkt widokowy, z którego można podziwiać Piątkowo, Ogrody, Jeżyce, a nawet Stadion Miejski.

Dziewicza Góra(144,9 m n.p.m.) jest położona w północno-wschodniej części Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Na samym szczycie wzniesienia znajduje się wieża widokowa udostępniona zwiedzającym, dająca możliwość zobaczenia Poznania z perspektywy, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej. Dostać się tam można jadąc ulicą Gdyńską w Czerwonaku, po czym należy skręcić w ulicę Stromą. Sam szczyt to tylko jedna z wielu atrakcji związanych z Puszczą Zielonką. Warto zapoznać się z tą okolicą. Nie przypadkowo jest nazywana Płucami Północnego Poznania. Miejscem absolutnie obowiązkowym jest Arboretum Leśne w Zielonce. Sesje fotograficzne w tym urokliwym zakątku są nie tylko zjawiskowe, ale i bardzo naturalne.

Dolina Samicy Kierskiej (Obornickiej)

Prawie każdy słyszał o Warcie, Cybinie i Bogdance, ale kto z Was wie o Samicy? Ta niewielka, niespełna 37-kilometrowa rzeczka, którą zasila w wodę Jezioro Kierskie stanowi fantastyczny przykład tego, jak nieskazitelnie piękna może być przyroda. Tuż za zachodnią obwodnicą miasta tworzy Pawłowicko-Sobocki Obszar Chronionego Krajobrazu, a dalej to już Dolina Samicy Obszar Natura 2000. Wraz z jej nurtem można natrafić na ostoje chronionych gatunków roślin i zwierząt. Samica to również stawy rybne w Objezierzu i okolicy, które oprócz ryb, stanowią schronienie dla kilkudziesięciu gatunków ptaków i ssaków.

Dolina Samicy, fot. Daniel Zasina (zasina.art.pl)