Skonsultuj z farmaceutą

„Skonsultuj z Farmaceutą” jest flagową akcją Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. Dzięki cyklicznemu projektowi członkowie mogą poczynić pierwsze kroki w świecie opieki farmaceutycznej i zdobyć wiele nowych umiejętności. Skonsultuj z Farmaceutą jest również akcją, która podnosi prestiż zawodu farmaceuty oraz uświadamia przyszłych pacjentów o kompetencjach i wiedzy aptekarzy. O tym jak wygląda organizacja takiego wydarzenia opowiada Sandra Leszczyńska Wiceprzewodnicząca ds. Zewnętrznych PTSF Oddział Poznań.


Marta Bock (MB): Co skłoniło Państwa do wyboru tematyki profilaktyki chorób cywilizacyjnych?
Sandra Leszczyńska (SL):
Są to choroby, z którymi będziemy najczęściej stykać się pracując w aptece. Dzięki podjęciu takiej tematyki mamy szanse już na studiach poszerzyć naszą wiedzę dotyczącą chorób dróg oddechowych, układu krążenia oraz cukrzycy, a następnie wykorzystać ją w praktyce w naszym życiu zawodowym. Farmaceuta powinien być osobą o niesamowitej wiedzy teoretycznej, ale również specjalistą zdolnym do wytłumaczenia jej w sposób zrozumiały dla każdego pacjenta.


MB: Ile osób jest zaangażowanych w organizację wydarzenia?
SL: W tym roku wydarzenie odbywa się online, więc liczba organizatorów jest nieco mniejsza. Mimo to udział w akcji bierze 11 oddziałów Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji z całej Polski. Zwykle ilość naszych wolontariuszy w kraju wynosi nawet kilkaset osób.


MB: Jak wygląda plan wydarzenia? Czy są warsztaty/ prelekcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę?
SL: Wydarzenie trwa od 2 grudnia od 6 grudnia 2020 r. Pierwszego dnia odbędzie się sesja Q&A na temat cukrzycy z mgr farm. Patrycją Dajnowicz, 3 grudnia planujemy facebookowy live poświęcony cukrzycy z Kariną Piechocką z Fundacji Dzieci z Cukrzycą. Po jednodniowej przerwie odbędzie się webinar „Nadciśnienie tętnicze i miażdżyca” prowadzony przez prof. dr. Hab. Dariusza Sitkiewicza, a 6 grudnia akcję zakończymy wykładem na temat „POChP – objawy i profilaktyka” prowadzonym przez mgr farm. Martę Janochę. Wszystkie informacje dotyczące wydarzenia i prelegentów znajdują się na Facebooku – Skonsultuj z Farmaceutą 2020.


MB: Do kogo kierowane jest to wydarzenie? Jak wygląda forma dołączenia do niego i czy jest ono bezpłatne?
SL: Wydarzenie kierowane jest do studentów uczelni medycznych oraz wszystkich osób, które już teraz chcą zadbać o swoje zdrowie. Jest ono zupełnie bezpłatne. Wystarczy tylko w odpowiednim momencie dołączyć do transmisji na Facebooku.


MB: Czy możemy spodziewać się kolejnych edycji Skonsultuj z farmaceutą?
SL:
Mamy nadzieję, że następne edycje „Skonsultuj z Farmaceutą” odbędą się stacjonarnie w realnym świecie i będziemy mogli mieć żywy kontakt z przyszłym pacjentem. Klasycznie proszę się spodziewać pozytywnej energii, dużej dawki wiedzy i profilaktyki zdrowotnej.


MB: Dziękuję za wywiad.
SL:
Również dziękujemy.