10 filmowych propozycji na jesień

W sobotę 23 września miał miejsce początek astronomicznej jesieni. Pory roku, która zostanie z nami na kolejne 90 dni. Będzie to okazja, żeby pójść na spacer po dywanie złotych liści, wypić Pumpkin Spice Latte czy obejrzeć klimatyczny, jesienny film. Żeby nieco ułatwić Wam odwieczne wyzwanie pod tytułem: co dziś obejrzeć?, przygotowałem dla Was listę 10 filmowych propozycji na tę jesień.

Kadr z filmu "Masz wiadomość" jesień
źródło: glamour.com

Miłość w Nowym Jorku (2000)

Jaki inny film mógłby otwierać jesienne zestawienie lepiej niż Miłość w Nowym Jorku, którego oryginalny tytuł to Autumn in New York (Jesień w Nowym Jorku). Dramat romantyczny, w którym w głównych rolach wystąpili Richard Gere i Winona Ryder to już zdecydowanie klasyka październikowego kina. Film opowiada historię bogatego, 48-letniego playboya, który jest właścicielem wykwintnej restauracji na Manhattanie. Mężczyzna, który całe życie spędził na podbijaniu serc nowojorskich kobiet, zakochuje się w śmiertelnie chorej 22-latce, która chce zasmakować dorosłego życia. Produkcja z 2000 roku to totalny wyciskacz łez i przestroga, jak ważny jest w naszym życiu czas z ukochaną osobą.

źródło: filmweb.pl

Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989)

Druga pozycja na naszej liście również została już dawno wpisana w kanon kinowej klasyki. Stowarzyszenie Umarłych Poetów to amerykański dramat filmowy z 1989 r. w reżyserii Petera Weira. Opowiada on piękną historię o charyzmatycznym nauczycielu języka angielskiego (Robin Williams), który trafia do konserwatywnej szkoły z tradycjami. Tam, stara się pokazać swoim uczniom, że ich życie ma o wiele większe znaczenie niż zasady i dyscyplina, które wpajają im belfrowie. Akcja filmu ma dzieje się w złotej, jesiennej scenerii, co dodaje produkcji niesamowitej magii atmosfery.

Kadr z filmu "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" jesień
źródło: theguardian.com

Buntownik z wyboru (1997)

Kolejny film o szkole i kolejny, w którym mamy okazję zobaczyć Robina Williamsa. Buntownik z wyboru to produkcja o wybitnie uzdolnionym chłopaku, który pracuje jako sprzątacz w Massachusetts Institute of Technology (Matt Damon). Gdy jeden z profesorów (Robin Williams) odkrywa potencjał młodego geniusza, postanawia mu pomóc w wykorzystaniu naukowego talentu. Nie jest to jednak proste zadanie. Wychowany w trudnym środowisku Will, woli szwendać się po pubach i wdawać się w bójki. Między dwoma mężczyznami rodzi się piękna relacja, która zamoczyła naszymi łzami już niejedną poduszkę.

Kadr z filmu "Buntownik z wyboru"
źródło: filmweb.pl

Na noże (2019)

Dla zachowania różnorodności gatunkowej i oszczędzenia nam kilku łez warto wspomnieć o pewnym thrillerze komediowym, który wprowadza w jesienny klimat równie dobrze co powyższe propozycje. Produkcja z 2019 roku – Na noże – to historia ekscentrycznej rodziny, w której doszło do makabrycznego morderstwa najstarszego członka rodziny. Rozwiązania zagadki podejmuje się sławny detektyw – Benoit Blanc (Daniel Craig). Pełna napięcia, humoru i jesiennego klimatu, luźno oparta na twórczości Agathy Christie pozycja, to świetny film dla wielbicieli zarówno dreszczowców, komedii, jak i złotej pory roku.

Kadr z filmu "Na noże"
źródło: elle.pl

Jeździec bez głowy (1999)

Idąc za ciosem i zatrzymując się na trochę w bardziej mrocznym klimacie, nie możemy pominąć twórczości Tima Burtona. Jeździec bez głowy z 1999 roku będzie tutaj świetnym przykładem reprezentacyjnym, po który z pewnością warto sięgnąć, gdy jesień zapuka nam w okno. Pełna napięcia i baśniowo-horrorowej atmosfery produkcja opowiada o młodym policjancie (Johnny Depp), który przybywa do Sleepy Hollow, by rozwiązać sprawę kilku morderstw, które, według miejscowych, popełniane są przez Jeźdźca Bez Głowy.

Pozwolę sobie jeszcze dodać, że dla fanów fantastyki, makabry czy powieści gotyckich, większość filmów Tima Burtona sprawdzi się świetnie. Takie obrazy jak Mroczne Cienie czy Gnijąca panna młoda oddadzą nieco ciemniejszy, lecz równie fascynujący klimat jesieni.

Kadr z filmu "Sleepy Hollow"
źródło: amazon.com

Kiedy Harry Poznał Sally (1989)

Komedia romantyczna, której w zestawieniu na jesień spodziewa się absolutnie każdy. Gdy tylko zaczynają spadać z drzew pierwsze liście, internet wypełnia się kadrami z Kiedy Harry Poznał Sally (z okładkami większości jesiennych playlist na Spotify włącznie). W filmie z 1989 roku poznajemy dwójkę tytułowych bohaterów, którzy po wieloletnim rozstaniu spotykają się przypadkowo w samolocie. Ich przyjaźń zaczyna się rodzić od nowa. Po czasie nie są jednak w stanie stwierdzić, czy są przyjaciółmi, czy są w sobie zakochani. Wy możecie być natomiast pewni, że zakochacie się po uszy w pełnej kolorowych liści scenerii.

źródło: filmweb.pl

Hocus Pocus (1993)

Było już romantycznie, było strasznie i było komediowo. Przyszedł więc czas na magię. Mówi się, że to zima jest najbardziej magicznym okresem w roku, jednak z całą pewnością na ten tytuł bardziej zasługuje jesień. Dowodem na to jest film Hocus Pocus z 1993 roku. Produkcja opowiada o trzech czarownicach z miasta Salem, które zostają skazane na śmierć. Niemniej jednak, przed wykonaniem wyroku, jedna z wiedźm wymawia zaklęcie. Dzięki niemu, gdy w noc Halloween dziewica zapali płomień czarnej świecy, kobiety wrócą do żywych. Jeżeli słyszeliście kiedyś o czarnym kocie o imieniu Thackery Binx, to zobaczycie go właśnie w tym filmie. Idealna propozycja na Halloween i nie tylko!

Kadr z filmu "Hocus Pocus"
źródło: filmweb.pl

Wiek Adaline (2015)

Może i nie jest to pozycja na wskroś jesienna, a liście nie sypią się tutaj z drzew co drugą scenę. Niemniej jednak, klimat Wieku Adaline jest mocno ugruntowany w złotej pogodzie i atmosferze. Historia romantyczna w reżyserii Lee Tolanda Kriegera opowiada o wydarzeniach z życia Adaline, która urodzona na początku XX wieku, przestała się starzeć. Z racji na ryzyko związane ze swoją przypadłością, 29-latka kroczy przez życie nie pozwalając nikomu się do siebie zbliżyć. Wszystko się jednak zmienia, gdy poznaje mężczyznę, któremu postanawia wyjawić swój sekret. Ten film zdecydowanie prosi się o kocyk i herbatkę.

Kadr z filmu "Wiek Adaline"
źródło: vanityfair.com

Saga Zmierzch (2008-2012)

Saga, którą jedni kochają, drudzy nienawidzą, a jeszcze inni dalej twierdzą, że to komedia. Nie zważając jednak na to, że Zmierzch zebrał w swojej karierze więcej negatywnych opinii niż jakakolwiek inna seria, trzeba przyznać, że klimat produkcji jest już poniekąd kultowy. Zimna, mroczna i deszczowa atmosfera, romantyczno-niezręczna relacja Belli i jej wampira Edwarda oraz rozsławione tiki nerwowe głównej bohaterki. Dla niektórych to coroczny rytuał o tej porze roku, ale czy zasłużenie? To już trzeba sprawdzić samemu, ale ostrzegam – filmów jest aż 5.

Kadr z filmu z Sagi "Zmierzch"
źródło: natemat.pl

Masz Wiadomość (1998)

Jesienne zestawienie wypada zakończyć filmem, który z jesienią kojarzy się przynajmniej większości z nas. Masz wiadomość to komedia romantyczna z 1998 roku z Meg Ryan i Tomem Hanksem w rolach głównych. Poznajemy tu historię Kathleen, która odziedziczyła po matce kameralną księgarnię. Na jej nieszczęście, w pobliżu swój oddział otwiera największe wydawnictwo w Nowym Jorku, którego właścicielem jest Pan Fox. W tym samym czasie konkurenci poznają się nieświadomie w internecie, gdzie zaczynają wymieniać ze sobą wiadomości. W realnym życiu wrogowie, w internecie dwójka ludzi, która nawiązała relację pełną sympatii. Pewnego dnia, kobieta postanawia spotkać się z tajemniczym mężczyzną.

Kadr z filmu "Masz wiadomość" jesień
źródło: usatoday.com

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura