Filmowe Święto Kobiet w gminie Suchy Las

Pierwszy weekend marca wypadł bardzo fortunnie, bo tuż przed Dniem Kobiet. Dzięki temu mogliśmy świętować aż trzy dni zamiast jednego! Dokładnie taki plan wcielili w życie organizatorzy Filmowego Święta Kobiet, odbywającego się w Suchym Lesie w dniach 6-8 marca.

Pozycje filmowe na najwyższym poziomie

Filmowe świętowanie obfitowało w ciekawe dzieła i niesamowite aktorskie kreacje. Motywem przewodnim była postać kobiety, przedstawianej w różny sposób, będącej jednak zawsze jedną z najważniejszych postaci. To właśnie Kobieta była główną osią i kluczem do wyboru filmów. Trzeba przyznać, że organizatorzy postawili na naprawdę dobre i mocne kino. Na ekranie w improwizowanej sali kinowej można było zobaczyć takie dzieła jak Służące, Frida czy Oszukana, a także wiele innych. Każdego dnia odbywało się kilka projekcji, a łącznie można było obejrzeć aż 8 filmów.

źródło: filmweb.pl

Pandemia filmom nie straszna

W związku z trwającą od ponad roku pandemią dostęp do kultury miewamy utrudniony. Pracownicy Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las dbają jednak, aby zainteresowanym nie zabrakło kontaktu ze sztuką. Mimo utrudnień starają się działać i zapraszać na kolejne wydarzenia, a wszystko przy zachowaniu standardów sanitarnych. 

Świętowanie Dnia Kobiet z Ośrodkiem Kultury stało się dla mieszkańców Suchego Lasu swoistą tradycją, więc trudno sobie wyobrazić, że mogłoby go zabraknąć. Jak wspominał opiekun wydarzenia, Piotr Bajerlajn, zazwyczaj odbywało się to z większym rozmachem, miały miejsce koncerty oraz warsztaty. W takim zestawieniu filmowe wydarzenie może wydawać się nieco okrojone, jednak dla stęsknionych obcowania z kulturą uczestników zdecydowanie takim nie było!

Zapraszam do wysłuchania reportażu, który powstał podczas Filmowego Święta Kobiet. O wydarzeniu i doborze filmów rozmawiałam z Piotrem Bajerlajnem, który pełnił w niedzielę rolę opiekuna wydarzenia. Swoimi opiniami i refleksjami na temat jednego z dzieł oraz całej inicjatywy postanowiły podzielić się również dwie uczestniczki seansu.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/