Akademickie Podsumowanie Tygodnia #5

Piąta odsłona Akademickiego Podsumowania tygodnia nie mogła obyć się bez tematu wyborów prezydenckich, komunikatu rektora oraz urodzin naszej Alma Mater. Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa odnosi sukcesy także w czasach pandemii, a Poznań żyje dziś podsumowaniem zbiórki na szpital zakaźny oraz nowym układem drogowym na skrzyżowaniu Naramowickiej z Lechicką. Zaczynamy!

Informacje z kraju

Wybory prezydenckie będą, ale się nie odbędą

W środę, tuż po godzinie 22:00 Jarosław Kaczyński oraz Jarosław Gowin wydali wspólne oświadczenie. W jego treści możemy przeczytać, iż:

„Po upływie terminu 10 maja 2020 roku oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie”

Oznacza to że termin wyborów prezydenckich w najbliższą niedzielę pozostaje niezmieniony, ale w rzeczywistości głosowanie się nie odbędzie, bo nie ma kart do głosowania oraz komisji wyborczych, a obecny chaos prawny uniemożliwia przeprowadzenie głosowania. Portal RMF24.pl, po analizie konstytucyjnej procedury unieważnienia wyborów przewiduje ich termin na koniec lipca. Wybory oczywiście odbyłyby się wyłącznie w trybie korespondencyjnym.

Informacje z UAMu

Komunikat rektora UAM w sprawie zawieszenia toku studiów

Tuż przed majówką rektor Uniwersytetu Imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor UAM doktor habilitowany Andrzej Lesicki poinformował, że jeżeli obecnie obowiązujące do 24 maja obostrzenia zostaną uchylone, zajęcia dydaktyczne rozpoczną się najwcześniej po 31 maja 2020. Jednocześnie podkreśla, że po zniesieniu obostrzeń trzeba dać tydzień studentom by wrócili do Poznania. Jeżeli ten bardzo optymistyczny scenariusz się sprawdzi okres zajęć dydaktycznych zostanie przedłużony do 15 lipca, a sesja egzaminacyjna przeniesiona na wrzesień. Należy liczyć się także z przesunięciem terminu rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Treść komunikatu możecie przeczytać na oficjalnej stronie Uniwersytetu.

Alma Mater obchodzi 101 urodziny

Dokładnie 7 maja 1919 roku odbyła się pierwsza inauguracja Wszechnicy Piastowskiej – dzisiejszego Uniwersytetu imienia Adam Mickiewicza w Poznaniu. Z tej okazji odbył się koncert transmitowany on-line pod tytułem „Amor i Psyche” przygotowany przez Profesora Krzysztofa Szydzisza wraz z połączonymi chórami akademickimi. Jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia!

Studenci z WNPiD zaangażowani w międzynarodowy projekt!

W ramach EUfactcheck European Journalism Training Association Kornelia Starczewska i Wael Nel, z pomocą prof. Jędrzeja Skrzypczaka stworzyli analizę, w której zweryfikowali artykuł pt.: Female CEOs face ‘greater penalties’ than male CEOs for ethical transgression. Zespoły badawcze weryfikują na podstawie dostępnych źródeł rozmaite fakty zawarte w wypowiedziach polityków, materiałach prasowych, dotyczących różnych aspektów życia publicznego w Unii Europejskiej. Z praca studentów można zapozanć sie na stronie WNPiD.

Informacje z Poznania

11 milionów datków na walke z koronawirusem

Taką kwotę wpłacili darczyńcy na konto Szpitala imienia Józefa Strusia, przekształconego w szpital jednoimienny do walki z Covid-19. Ponad połowa tej kwoty została przeznaczona na zakup środków ochronnych dla personelu medycznego takie jak kombinezony, maski i rękawiczki, a blisko półtora miliona złotych przeznaczono na aparat diagnostyczny do testów na obecność koronawirusa oraz sprzęt medyczny. Zbiórka wciąż trwa. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Prace przygotowawcze na skrzyżowaniu Lechickiej z Naramowicką

W rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej trwają przygotowania do wdrożenia zasadniczej zmiany organizacji ruchu planowanej na czas budowy w tym miejscu węzła komunikacyjnego. Powstanie tam wiadukt, którym tramwaj na Naramowice pojedzie bezkolizyjnie nad ul. Lechicką. W związku z postępem prac, od 12 maja nie będzie możliwości skrętu w prawo z ul. Naramowickiej – od strony centrum – w ul. Lechicką.Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie apeluje o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie obszaru przebudowy. Tymczasowy układ drogowy pozwoli na docelowe wyłączenie z ruchu centralnej części skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej, co umożliwi prowadzenie prac konstrukcyjnych pod obiekty inżynieryjne.

Akademickiego Podsumowania Tygodnia możecie także posłuchać na naszym Facebooku!