Akademickie Podsumowanie Tygodnia #31

Informacje z Polski

Spisz się bez wychodzenia z domu 

W czwartek ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jest on organizowany nie częściej niż raz na 10 lat i zgodnie z obowiązującym prawem, udział w nim jest obowiązkowy. W tym roku wpisu można dokonać za pośrednictwem Internetu za pośrednictwem specjalnie przygotowanej do tego strony. Czas będziemy mieć do końca września, jednak termin ten nadal jest procedowany, warto zatem zrobić to wcześniej. 

Informacje z UAM

Innowacyjna aplikacja wsparciem dla nauczycieli osób niesłyszących 

Naukowczynie z UAM pracują nad narzędziem, które ma wspierać rozpoznawanie dominującego języka u uczniów niesłyszących. Będzie ono wspomagać nauczycieli i ułatwiać naukę. Aplikacja ma nosić nazwę Testy Leksyka PJM-PL i będzie jedną z niewielu tego typu pomocy stworzonych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz pierwszym w Polsce. Diagności mają uzyskać dostęp do narzędzia jeszcze w tym roku.

Wykładowcy UAM promotorami chińskich studentów 

Sześciu wykładowców z wydziału chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza uzyskało status promotorów pomocniczych na chińskich uczelniach. Jest to związane ze współpracą z uczelnią Nortwest Normal University w Lanzhou. W tym roku kontakt ma się opierać na formie zdalnej, niewykluczone jednak, że w późniejszym czasie mogą odbywać się również zajęcia bezpośrednie. Władze uczelni przewidują, że będzie to początek długofalowej współpracy.

Informacje z Poznania

Studenckie wsparcie walki z pandemią 

W pomoc personelowi medycznemu w tymczasowym szpitalu na Targach Poznańskich mają zostać zaangażowani studenci Uniwersytetu Medycznego, jest to związane z wystosowanym przez ministra zdrowia pismem. Uczelnia uruchomiła specjalną stronę internetową, gdzie studenci mogli zgłaszać gotowość wsparcia medyków. Sytuację ułatwia fakt, że jak szacują władze uczelni, wśród osób studiujących blisko 70% otrzymało już obydwie dawki szczepienia. Osoby, które zadeklarowały taką chęć rozpoczną pracę po świętach wielkanocnych. 

Drzewa wyprowadzają się z alei Marcinkowskiego 

Trwają przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu przebudowy związanej z rewitalizacją centrum Poznania. W tym tygodniu miało miejsce przeniesienie klonów oraz cisów rosnących naprzeciwko Hotelu Rzymskiego. Drzewa trafiły do Parku Rataje gdzie ponownie je posadzono. W przyszłym roku teren mają z kolei ozdobić dęby kolumnowe oraz mniejsze nasadzenia. Dodatkowo na ul. Święty Marcin staną donice z kwitnącymi roślinami ozdobnymi. W związku z pracami zmieniono również organizację ruchu w tej okolicy, jednak największe zmiany czekają nas po rozpoczęciu zasadniczych prac budowlanych, co planowane jest na 10 kwietnia.

Nagrania serwisu można wysłuchać na naszym profilu facebookowym Meteor News.