Informacje z Polski
Polska wprowadza kolejne obostrzenia
Z uwagi na duży wzrost liczby zachorowań na koronawirusa w naszym kraju, rząd postanowił ogłosić nowe restrykcje. Podczas czwartkowej konferencji premier Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o zamknięciu żłobków i przedszkoli, salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich, a także sklepów budowlanych i meblowych o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Ponadto zmieniono limit wiernych przebywających w kościołach do jednej osoby na 20 metrów kwadratowych (przy czym należy pamiętać o zachowaniu odległości minimum 1,5 m).
Oprócz wymienionych wyżej miejsc, ograniczenia będą dotyczyły również obiektów sportowych. Korzystać z nich będą mogli jedynie sportowcy zawodowi.
Nowo wprowadzone obostrzenia mają obowiązywać od jutra do 9 kwietnia.
Informacje z UAM
Kosmiczny sukces studentki UAM
Małgorzata Popiel z Wydziału Prawa i Administracji wraz z zespołem zdobyła czwarte miejsce w międzynarodowym konkursie Moon Base Design Contest, którego organizatorem było stowarzyszenie Moon Society ze Stanów Zjednoczonych. Zadanie drużyn polegało na zaprojektowaniu habitatu księżycowego, możliwego do wybudowania w ciągu najbliższych dziesięciu lat i mieszczącego jednocześnie 2-3 załogi. Zespół Innspace, do którego należy studentka naszej uczelni, wykonał projekt bazy księżycowej, w której zasadniczą rolę dla systemów podtrzymywania życia odgrywają algi. Warto zauważyć, że w swojej pracy członkowie drużyny posłużyli się metodą drukowania 3D.
Więcej informacji na temat projektu dostępnych jest na stronie internetowej innspace.pl.
Gratulujemy sukcesu!
Dwie przedstawicielki UAM wyróżnione przez Forbesa
Na polskiej liście najzdolniejszych młodych ludzi „25 przed 25” znalazła się Marta Szymanowska z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Marta pełni rolę dyrektor operacyjnej w start-upie Aether Biomedical. Odpowiada przy tym za tworzenie strategii biznesowej, zarządzanie budżetem i działania merketingowe.
Finalistką prestiżowego konkursu organizowanego przez magazyn „Forbes” i biuro McKinsey & Company została także Marcelina Rosińska z Wydziału Prawa i Administracji. Jest ona założycielką Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, czyli organizacji, która ma na celu wspieranie studentów i podniesienie poziomu profilaktyki zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi.
Serdecznie gratulujemy!
Informacje z Poznania
Książkomaty dla Poznania
Biblioteka Raczyńskich ogłosiła, że rozpoczyna konsultacje z radami osiedli dotyczące rozmieszczenia tego typu maszyn na terenie miasta. Co ważne, w Poznaniu książkomaty nie zostaną usytuowane przy filiach biblioteki, lecz w bardziej oddalonych od nich lokalizacjach. Ten zabieg powinien poprawić sytuację mieszkańców, którzy mają utrudniony dostęp do wypożyczalni. Powstania pierwszych urządzeń można spodziewać się jeszcze w tym roku.
Warto zaznaczyć, że powstanie książkomatów jest częścią projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”. Ma on na celu przede wszystkim rozwój czytelnictwa w naszym kraju. Dodatkowo w ramach wspomnianego projektu zaplanowana została organizacja festiwalu „Ludzie Książki”. Podczas tego wydarzenia mają odbyć się spotkania z autorami, tłumaczami czy wydawcami. Jednakże jego dojście do skutku zależeć będzie od rozwoju sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.
Zakaz porodów rodzinnych
Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu poinformował, że w związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną w Polsce, zawieszone zostają porody rodzinne w tej placówce. Zakaz ma obowiązywać do 10 kwietnia. Oprócz tego przywrócono obowiązek przeprowadzania testów na obecność koronawirusa wśród wszystkich przyjmowanych pacjentek.
Nagrania serwisu można wysłuchać na naszym profilu facebookowym – Meteor News.