Konferencja prasowa w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu na temat COVID – 19. Pandemia powróci?

21 października o godzinie 9:30 w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa „RNA goes viral”. Konferencja podsumowała ten trudny okres z perspektywy dedykowanych nauk o życiu. Podzielona została na trzy części: wykładów plenarnych, wykładów popularnonaukowych i wykładów młodych naukowców.

Jak wszyscy wiemy, okres pandemii był dla nas ciężkim czasem. Nadal występują zakażenia na COVID- 19, a pora jesienna cechuje się wahaniami temperatur i niezapowiedzianymi opadami, na skutek tego obniżoną odpornością. Dlatego powinniśmy być szczególnie ostrożni i dbać o swoje zdrowie, aby uniknąć różnych chorób. O tym, na jakim etapie pandemii jesteśmy wypowiedział się Dr. Paweł Zmora.

Według Naszych Badań, które prowadzimy głównie w oparciu o analizę poznańskich ścieków, jesteśmy aktualnie na etapie siódmej fali. Szósta fala była pod koniec wakacji. Obserwowaliśmy ją przede wszystkim w ściekach. Ilość przypadków, która była notowana przez Ministerstwo Zdrowia była zdecydowanie za niska w porównaniu do Naszych badań. Niestety w przeciągu kilku tygodni ta krzywa ilości SARS COV 2 znowu rośnie. Możemy w ciągu najbliższych dni/tygodni zaobserwować wzrost zachorowań na COVID – 19.  – Odpowiada Dr. Paweł Zmora

Podczas całej konferencji wznowiono temat szczepionek. Każdy na początku pandemii zadawał sobie pytanie, czy warto czy jednak nie. Ostateczna decyzja zapadała pod naciskiem znajomych czy rodziny. Ponadto chorób współistniejących, ze względu na wiek lub dla świętego spokoju i możliwości swobodnego wyjazdu za granicę. Doktor Paweł Zmora z ICHB PAN w Poznaniu podkreśla, że w kontekście koronawirusa trzeba myśleć o całym świecie, dlatego że pandemia nie jest ograniczona lokalnie.

Jak duża jest skala niebezpieczeństwa dla Polaków względem siódmej fali Covid – 19?

Zdecydowanie powinniśmy przyjąć czwartą dawkę szczepienia w przypadku gdy jesteśmy osobami z grup ryzyka. Przykładowo: osoby starsze, osoby narażone zawodowo na kontakt z wirusem, osoby które są chore i osoby które mają problem z chorobami układu immunologicznego. Czwarta dawka szczepionki znacznie zwiększa nam poziom przeciwciał w organizmie. Jeżeli jednak jesteśmy zdrowymi osobami, prowadzimy aktywny tryb życia i zdrowo się odżywiamy, wtedy jest to do rozważenia. – Dr. Paweł Zmora

Zatem jest to wystarczająca mobilizacja, aby niektóre osoby zmieniły swój tryb życia na bardziej zdrowy. Nie od dziś wiadomo, że ludzie, którzy uprawiają sport i poprawnie się odżywiają mają lepszy komfort życia.

Powinniśmy zacząć się bać?

Niestety coraz częściej słyszy się, że zwierzę złapało chorobę od człowieka i odwrotnie. Cywilizacja idzie do przodu, a niestety razem z nią różne choroby cywilizacyjne. Przez ocieplenie klimatu i topnienie lodowców, naukowcy odkrywają nowe wirusy. Niestety nie ma na nie szczepionek, leków, a nawet prognoz co do ich działania w organizmie człowieka. W ostatnim czasie publikacje wskazują na to, że w Polsce nosicielami podobnych wirusów co SARS COV 2 są nietoperze. Zatem niebezpieczeństwo zarażenia się jest nie tylko wśród ludzi, ale również zwierząt. 

Jeżeli będziemy niestety niszczyli siedliska nietoperzy, między innymi niszcząc lasy to możliwe jest, że one będą szukały nowego siedliska. Będziemy mieli z nimi większy kontakt i możliwe, że wirus będzie przeskakiwał na człowieka. Jest to o tyle groźne, że niestety koronawirusy bardzo szybko mutują, szybko się zmieniają, szybko adaptują się do nowych warunków. Dodatkowo mogą powodować choroby typy SARS i MERS, które w ostateczności mogą prowadzić do zgonu. – Dr. Paweł Zmora tłumaczy i dodaje, że takie zdarzenia mają miejsce głównie w Chinach, jednak pojawiają się i w innych częściach świata.

Pandemia pozwoliła w bardzo krótkim czasie wykorzystać badania, prowadzone przez ostatnie 40 lat. Opracowywano szczepionki mRNA i technologia transferu cząstek typu mRNA do komórek mitochondrium. To pozwoliło na skumulowanie tej wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce.  – Na zakończenie dodaje Dr. Paweł Zmora

Autorka: Ania Jóźwik

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –> meteor.amu.edu.pl/programy/smm/