Akademickie Podsumowanie Tygodnia #29

Informacje tygodnia z Polski

Trzecia fala koronawirusa, kolejny lockdown

W ostatnim czasie liczba zakażeń w Polsce znacząco wzrosła. Brytyjska odmiana COVID-19 stanowi 52% zachorowań. Obecnie w Polsce zajętych jest 72% łóżek szpitalnych, 74% respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Rośnie również liczba zmarłych. Dlatego też od 20 marca zostaną wprowadzone nowe obostrzenia, które będą obowiązywać do 9 kwietnia.

Od najbliższej soboty zamknięte zostaną:
— hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych oraz tych oferujących noclegi w ramach podróży służbowych — dokładny katalog wyjątków i wymagań znajduje się w rozporządzeniu),
—galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek, salonów prasowych, księgarni, a także sklepów zoologicznych),
—teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa będzie jedynie organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online),
— kina,
— baseny (wyjątkami są te, które funkcjonują w miejscach o działalności leczniczej oraz przeznaczonych dla członków kadry narodowej),
— sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, kluby fitness i siłownie,
Uczniowie klas 1-3 powrócą do nauki w trybie zdalnym. Dodatkowo Minister Zdrowia przypomina o ograniczeniu liczby osób w zgromadzeniach (do 5 osób).

Informacje tygodnia z UAM

Pierwszy Dzień Wiosny na WNPiD Online

Jest to coroczne wydarzenie, które do tej pory odbywało się na patio wraz z grillem w tle, polonezem i Familiadą. Nowa rzeczywistość wywołana pandemią zmusiła organizatorów do małych zmian.

24 marca o godzinie 17. Pierwszy Dzień Wiosny odbędzie się zdalnie. Link do transmisji będzie można znaleźć na utworzonym już wydarzeniu na Facebook’u.

Na imprezie zaplanowane są rozgrywki, w których zmierzą się wykładowcy. Będą to: „Nigdy, przenigdy (Never have I ever)” oraz „Mafia”.

Nowy akademik ma już fundamenty

Na terenie Kampusu Morasko powstaje nowy akademik. Aktualnie trwają prace związane z hydroizolacją fundamentów oraz z izolacją uziemień w podłożu. Widoczne są również efekty pracy – rozpoczęto już wznoszenie słupów i ścian o wysokości pięciu metrów.

10 tysięcy metrów kwadratowych, o takiej powierzchni budynek staje właśnie na kampusie. Akademik ma być czteropiętrowy z 160 pokojami jednoosobowymi i 120 dwuosobowymi. Dodatkowo każdy z nich będzie miał aneks kuchenny. Na każdej kondygnacji będzie 1 pokój dla osób z niepełnosprawnością, oraz kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. Parter będzie przeznaczony dla stołówki, klubu studenckiego, przedszkola, siłowni, a także sklepu typu minimarket. Cała inwestycja wyniesie około 52 miliony złotych.

Informacje z Poznania

Poznańskie koziołki zmieniły adres

Najpierw przesunięto je z okolic Urzędu Miasta do parku Chopina przez przebudowę placu Kolegialnego. Jak okazało się w ubiegłym tygodniu, ich powrót na starą lokalizację jest niemożliwy.

Pomnik koziołków, Tyrka i Pyrka, finalnie przeniesiono na skwer przy ulicach Wodnej i Placu Kolegiackiego. Zajmą one miejsce drzewa, które niestety uschło. Plac w przyszłości wzbogaci się również o kwitnące wiśnie. Radni liczą na to że nowa lokalizacja koziołków zachęci turystów do zwiedzania tamtej okolicy.

Nagrania serwisu można wysłuchać na naszym profilu facebookowym – Meteor News.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/