Informacje z kraju
Coraz bliżej normalności
Polska w ostatnich dniach podpisała umowy z koncernami farmaceutycznymi na 45 milionów dawek szczepionki. Opracowane szczepionki, między innymi przez firmę Pfizer, są skuteczne w około 90 procentach. Na konferencji prasowej premier zadeklarował, że większość z nich będzie darmowa, dobrowolna i dwudawkowa. W pierwszej kolejności szczepionka będzie przysługiwać pracownikom służby zdrowia, mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej, pacjentom Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, osobom powyżej 60. roku życia oraz policji i wojsku. Podczas gdy Europejska Agencja Leków nie zatwierdziła jeszcze szczepionki, zrobiła to – jako pierwszy kraj na świecie – Wielka Brytania. Dodatkowo, przewiduje się, że szczepionka zostanie dopuszczona na rynek europejski 29 grudnia i bez wątpienia jest naszą jedyną nadzieją na to, aby przyszły rok był ostatnim rokiem koronawirusa.
Informacje z UAM
Wsparcia nigdy dość
Zespół Wsparcia Mobilności Studenckiej to zespół powołany przy Samorządzie Studenckim Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powstał z myślą o tych, którzy jeszcze rozważają lub już zdecydowali się na wzięcie udziału w programie Erasmus, Most, MISHiS. Zadaniem zespołu jest przede wszystkim udzielanie informacji osobom zainteresowanym, wsparcie ich w podejmowaniu decyzji i szukaniu odpowiednich rozwiązań. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skorzystać z doradztwa zespołu pod adresem mailowym: .
Sukces świata humanistyki
Największe konsorcjum humanistyczne w Polsce – DARIAH, którego członkiem jest UAM, uzyskało prawie 100 milionów złotych na projekt pt. “Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce”. Wnioskodawcą dofinansowania było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i odbyło się ono w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Pozostałe projekty przedstawiły między innymi Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska.
Informacje z Poznania
Poznaniacy dla Ziemi
W ostatnim czasie odnotowano mniej odpadów zmieszanych na terenie Poznania. We wrześniu Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej wprowadziła obowiązkową segregację odpadów zmieszanych i już dziś widać owoce starań mieszkańców. Ilość odpadów spadła z 16 tysięcy ton do 14 tysięcy ton w skali miesiąca. Decyzja GOAP była wynikiem zeszłorocznego osiągnięcia limitu ilości odpadów, na szczęście Poznaniacy szybko udowodnili, że potrafią zadbać o sprawę najwyższej wagi.
Nie zapomnij o sobie
Od 01 grudnia w Wielkopolsce będzie działać więcej poradni specjalistycznych. Pojawią się one w mniejszych miejscowościach (takich jak Międzychód czy Śrem), gdzie dostęp do lekarzy-specjalistów był dotychczas utrudniony. Otwarcie poradni jest możliwe dzięki rozstrzygnięciu konkursu ogłoszonego przez wielkopolski oddział NFZ. Pamiętajcie, że mimo pandemii większość placówek medycznych działa bez zmian, dlatego to dobra okazja, aby przypomnieć sobie o regularnych badaniach, niezwiązanych z panującym wirusem.
Po więcej informacji zapraszamy na Nasz Facebook – Meteor News.