Akademickie Podsumowanie Tygodnia #14

Informacje z kraju

Wynik testu na koronawirusa dostaniesz sms-em

Centrum e-Zdrowia poinformowało o nowej funkcji dostępnej na Internetowym Koncie Pacjenta. Użytkownicy serwisu, którzy podali swój numer telefonu komórkowego albo zrobią to w przyszłości, otrzymają wiadomość sms z rezultatem badania. Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu, pacjenci nie będą musieli wielokrotnie logować się do serwisu, aby sprawdzić, czy wynik testu już się tam pojawił.

Z IKP może skorzystać każda osoba, która posiada numer PESEL. Na portalu widoczne są informacje dotyczące kwarantanny, a także lista wystawionych recept i skierowań oraz historia leczenia.

Informacje z UAM

Nasz uniwersytet z prestiżową nagrodą

StRuNa to doroczny ogólnopolski konkurs dla młodych naukowców. Podczas najnowszej edycji konkursu wyróżnienie w kategorii Debiut Roku trafiło do Koła Naukowego Psychologii Relacji Interpersonalnych
z UAM. Ponadto Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został jedną z pięciu uczelni, którym przyznano Nagrody 10-lecia. Takimi statuetkami wyróżniono instytucje, z których wywodzi się największa liczba nagrodzonych w latach 2011-2020.
Pełna lista laureatów znajduje się na portalu struna.edu.pl

Informacje z Poznania

Pomoc dla poznańskiej gastronomii

Z inicjatywy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej ruszył projekt pod hasłem #GastroPoznanRazem. Jego organizatorzy zachęcają do wspierania biznesów, którym w związku z pandemią koronawirusa grozi upadek. Akcja objęła swoim zasięgiem restauracje realizujące zamówienia na wynos oraz z dowozem. W ich ofercie znajdują się dania pochodzące z różnych kuchni świata, w tym polskiej, włoskiej czy chińskiej.
Lista lokali biorących udział w projekcie dostępna jest pod adresem poznan.travel.

Urządzenia filtrujące w komunikacji miejskiej

Miasto Poznań podjęło kolejny krok w walce z koronawirusem. Wybrane pojazdy MPK zostały ostatnio zaopatrzone w specjalne filtry mające poprawiać jakość powietrza w środkach transportu zbiorowego. Do zadań tych urządzeń będzie należało oczyszczanie wnętrz pojazdów z wirusów i bakterii w trakcie jazdy, a także ich ozonowanie po zjeździe tramwaju lub autobusu do zajezdni. Testy nowego systemu mają trwać jeszcze przez miesiąc.

Powrót Lodowiska Malta

Już od środy entuzjaści jazdy na łyżwach mogą korzystać z sezonowego obiektu przy ul. Jana Pawła II. Na jego terenie można wypożyczyć łyżwy czy kask, a także skorzystać z pomocy instruktora. Ze względu na możliwość zarażenia się koronawirusem odwiedzający poza taflą lodowiska zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego. W szatni dostępna dla gości jest co druga szafka, a wypożyczany sprzęt każdorazowo podlega dezynfekcji.
Ceny biletów oraz godziny otwarcia obiektu wymienione są na stronie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

To już wszystkie informacje przygotowane na ten tydzień. Nagrania można wysłuchać na naszym profilu facebookowym – Meteor News.