Akademickie Podsumowanie Tygodnia #12

Informacje z kraju

Chodźmy wszyscy do urn wyborczych! 

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory prezydenckie. Lokale zostaną otwarte już o godz. 7 rano. Głosy będzie można oddać do godziny 21. Po tym czasie szansę na zagłosowanie dostaną tylko ci wyborcy, którzy wejdą do lokalu przed godziną zakończenia głosowania. Na kartach wyborczych będzie 11 kandydatów. Należy pamiętać także o zachowaniu zasad bezpieczeństwa m.in. zasłonięciu nosa i ust, zachowaniu bezpiecznego dystansu, zabraniu długopisu z niebieskim wkładem a także dowodu osobistego. 

Jeśli jeszcze nie wiecie na kogo zagłosować polecamy Latarnik Wyborczy.

Na stronie Miasta Poznań znajdziecie także wiele informacji na temat bezpieczeństwa podczas oddawania głosów!

Informacje z UAMu

Przygotuj konspekt zajęć dydaktycznych z LEGO! 

Celem Konkursu jest popularyzacja oraz szukanie nowych metod i pomysłów edukacyjnych wykorzystywania podczas zajęć lekcyjnych klocków LEGO a skierowany jest do studentów i doktorantów. Organizatorem jest Wydziałowe Centrum Dydaktyki Matematyki i Informatyki. Patronat nad wydarzeniem objęli prorektorzy prof. Beata  Mikołajczyk oraz prof. Marek Nawrocki.

Projekty konkursowe należy przesłać na adres:  do 16 sierpnia 2020 roku. Na laureatów konkursu czekają ciekawe nagrody!

A więcej informacji o regulaminie konkursu dostępne na stronie Lego.

Stypendia Kirklanda dyplomy rozdane

W miniony poniedziałek w Sali Senatu UAM odbyło się wręczenie dyplomów ośmiu stypendystom Programu Kirklanda. Program oferuje stypendia na dwusemestralne staże naukowe na polskich uczelniach. O stypendium mogą się ubiegać posiadający wyższe wykształcenie młodzi liderzy i eksperci z 11 krajów: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu, którzy swoje zainteresowania skupiają wokół rozwoju demokracji, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego w swoich krajach i w regionie.

Poznańscy stypendyści z Armenii, Białorusi,Kazachstanu,Kirgkistanu, Ukrainy i Rosji odbyli dwusemestralny staż, a także uczyli się intensywnie języka polskiego, uczestniczyli w warsztatach, szkoleniach i zjazdach stypendystów we Wrocławiu i Warszawie.

Informacje z Poznania

Puszczyki odzyskają wolność!

W tym roku w Nowym Zoo na świat przyszły kolejne ptaki z tego gatunku. Dzięki współpracy z Austriackim Centrum Ornitologicznym działającym przy wiedeńskim Uniwersytecie Weterynaryjnym, nowo narodzone puszczyki kiedy osiągną wiek 100 dni zostaną zaobrączkowane oraz oznaczone mikroczipem z nadajnikiem, by naukowcy mogli śledzić ich losy, po czym zostaną wypuszczone na wolność.  Nowym domem będą Alpy: rezerwat Wienerwald oraz chroniony obszar dzikiej przyrody Durrenstein.

Ostatni etap prac nad szpitalem! 

Trwa realizacja jednej z najważniejszych inwestycji dla naszego miasta i regionu – Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Obecnie trwają roboty instalacyjne w środku obiektu i montaż elewacji. Wykonawca skupia się także na zagospodarowaniu terenu wraz z drogami wewnętrznymi. Inwestycja kosztuje w sumie 426 mln zł, z czego  237 mln zł pochodzi ze środków europejskich. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku, a pod jego koniec w placówce mają pojawić się pierwsi  mali pacjenci.

To już wszystko w tym wydaniu Akademickiego Podsumowania Tygodnia. Nagranie dostępne jest na naszej stronie na Facebooku.