„Avatar” sprzed roku i nowe premiery kinowe na styczeń

Pierwsze dni nowego roku w kinach to chwila oddechu po najnowszej premierze Avatara. Dla kinomanów początek 2023 jest z pewnością okazją, do postanowień, aby nie przegapić żadnej ciekawej kinowej premiery w ciągu następnych 12 miesięcy. Dla redakcji kulturalnej Radia Meteor początek nowego roku to kontynuacja cyklu wpisów o nowościach kinowych. Tym razem weźmiemy na tapet premiery kinowe na styczeń.

Od 6 stycznia w kinach…

„Kot w butach: Ostatnie życzenie”

plakat filmu Kot w butach; ostatnie życzenie
źródło: naekranie.pl

Najsłodsze kocie oczy w światowej kinematografii ponownie zawitają na wielki ekran. Kot w butach ma na swoim koncie wiele przygód balansując na krawędzi życia i śmierci. Mimo przygnębiającej wizji śmierci, pragnienie życia będzie towarzyszyć mu w tej edycji. Wykorzystał on już 8 z 9 kocich żyć, a jego ostatnim życzeniem jest to, aby znów mieć 9 żyć i dziko szarżować jak na kota przystało.

„Na twoim miejscu”

kadr  filmu na twoim miejscu
źródło: tvn24.pl

To ja mam gorzej! Nie, bo właśnie, że ja! można jedynie rzecz, skąd my to znamy. Podobne kłótnie toczą się w domu Kasi i Krzyśka. Są atrakcyjnym małżeństwem, mają upragnionego synka. Na pozór wydają się być spełnieni. Jednakże każdy dzień rozpoczynają i kończą kłótnią, coraz bliżej jest im do rozwodu. Wystarczy jednak chwila kiedy dochodzi między nimi do zamiany ciał. Kasia musi zmierzyć się z przecenianą męskością a Krzysiek z niedocenianą kobiecością. Co z tego wyniknie?

13 stycznia — „Gra fortuny”

plakat filmu gra fortuny
źródło: naekranie.pl

Czym jest fortuna? W czasach kryzysów gospodarczych to słowo znaczy coraz mniej. Jednakże są pewne technologie, które potrafią zgromadzić duży majątek. Główny bohater filmu „Gra fortuny” Orson Fortune (Jason Statham) musi przeciwstawić się cynicznemu i bezkompromisowemu handlarzowi bronią masowego rażenia. Orson do walki o przetrwanie ludzkości potrzebuje zaangażować największego gwiazdora Hollywood. Czy ten nietypowy duet uchroni świat przed zagładą?

20 stycznia — „Duchy Inisherin”

kadr z filmu duchy inisherin
źródło: naekranie.pl

Czy z twoim przyjacielem łączy cię więź na całe życie? Przed tym pytaniem staną bohaterowie filmu „Duchy Inisherin”: Pádraica i Colma. Znają się od przedszkola, lecz pewnego dnia jeden z nich chce zerwać kontakt. Zaskoczony Pádraic próbuje uczynić wszystko, aby dowiedzieć się o motywacjach Colmy. Działania te doprowadzą do serii szokujących i tajemniczych zdarzeń, od których nie będzie już odwrotu.

20 stycznia — „Niebezpieczni dżentelmeni”

kadr z filmu Niebezpieczni dżentelmeni
źródło: primemovies.pl

Z czym może kojarzyć się Zakopane? Ze świętami, ze śniegiem, z sylwestrem. Mało kto wie, że Zakopane kiedyś było stolicą rozpusty i pijaństwa pośród pozytywistycznych twórców. Do podobnych klimatów nawiązuje film „Niebezpieczni dżentelmeni”. Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Witkacy (Marcin Dorociński), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski) budzą się po narkotycznej imprezie znajdując na podłodze trupa. Wszystkim towarzyszy kac i amnezja, a także policja, która puka do ich drzwi. Dżentelmeni starają się pozbyć podejrzeń innych. Jednakże starania te nie przynoszą zamierzonych rezultatów, a z czasem w zakopiańską aferę wplątane są takie osoby jak Zofia Nałkowska, Józef Piłsudski czy sam Włodzimierz Lenin.

27 stycznia — „Chleb i sól”

kadr z filmu chleb i sól
źródło: filmweb.pl

Wojna w Ukrainie pokazała, że Polacy to naród potrafiący się zjednoczyć z przedstawicielami innych krajów. Ukraińcy są traktowani jako nasi przyjaciele, ale nie można wysnuwać ogólnych wniosków. Wśród niektórych osoby czarnoskóre wciąż wzbudzają niechęć, ale i też złość czy agresję. Ten problem porusza film „Chleb i sól”. Główny bohater, Tymek, student warszawskiej Akademii Muzycznej wraca na prowincję i nawiązuje kontakty towarzyskie w lokalnej budce z kebabem. Początkowo wszyscy wobec siebie są mili, integrują się wzajemnie. Z czasem jednak polscy bohaterowie doprowadzają do psucia się relacji z arabskimi kolegami. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami.

Premiery kinowe na styczeń zapowiadają się wybitnie ciekawie. Warto wybrać się na jedną tych ciekawych premier, może nie są one tak wyczekiwane jak nowy „Avatar”, ale z pewnością nie będą nudzić widza.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura