Xbox&Bethesda Games Showcase 2022: najciekawsze wydarzenia

Xbox Games Showcase logo
źródło: twitter.com

W Niedzielę 12 czerwca odbyło się Xbox&Bethesda Games Showcase 2022. Jest to druga, wspólna impreza Microsoftu i Bethesdy, po wykupieniu ZeniMax Media przez zielonych we wrześniu 2020 roku. O tegorocznej prezentacji można powiedzieć, że obfitowała w zapowiedzi długo wyczekiwanych tytułów i uraczyła nas kilkoma zaskoczeniami. Przed wami przegląd najciekawszych, w mojej opinii, wydarzeń z konferencji.

Diablo IV nie zawodzi

Na pokazie mieliśmy okazję obejrzeć teaser ostatniej, piątej klasy postaci, czyli nekromanty. Dodatkowo twórcy przedstawili również obszerny zapis z rozgrywki produkcji wszystkich specjalizacji. Do naszej dyspozycji zostanie oddane ponad 140 podziemi, które będziemy mogli eksplorować samotnie, z grupą znajomych, bądź z przypadkowo napotkanymi graczami na serwerze.

Dodatkowo na mapach co jakiś czas będą pojawiać się opcjonalni, potężni bossowie, których ubicie będzie wymagać wsparcia innych graczy. Dowiedzieliśmy się też, że gracze będą mogli cieszyć się cross-playem pomiędzy Xboxem Series X i S a PC. Nie zdradzono, czy będzie tytułem ekskluzywnym na konsole Microsoftu. Diablo IV zadebiutuje w 2023 roku.

Forza Motorsport powraca!

Po prawie 5 latach przerwy Turn 10 studios powraca do gatunku symulatorów wyścigowych z kolejną częścią Motorsport. Na zaprezentowanym zwiastunie gra wygląda cudownie i przebija grafiką swoją popularniejszą serię Horizon co najmniej o jedną klasę. Możemy to zawdzięczać między innymi dzięki zastosowaniu Ray-Tracingu do rozgrywki, pomimo wcześniejszych problemów z implementacją technologii do FH5. Dodatkowo przedstawiono zupełnie nowy cykl dnia i nocy, który ma znacząco wpływać na warunki, jakie napotkamy na torze.

Fani simracingów na nową Forzę muszą poczekać do wiosny 2023 roku. Gra zadebiutuje na PC, Xbox Series X/S, Xone oraz w usłudze Game Pass.

Współpraca Riotu z Microsoftem

Jedna z bomb taktycznych została przez zielonych zdetonowana. Tak, nie przesłyszeliście się. Na zimę będziemy mieli możliwość zagrać we wszystkie tytuły Riot Games w usłudze Game Pass. Zapytacie się pewnie, jakie z tego możemy czerpać korzyści? Otóż posiadając na przykład LoL-a, czy Valoranta abonament pozwoli nam na odblokowanie wszystkich postaci w grze. Tak, znowu się nie przesłyszeliście. Oprócz League of Legends i Valoranta do usługi trafi również League of Legends: Wild Rift, Teamfight Tactics oraz Legends of Runeterra. Premiera nastąpi zimą.

Hollow Knight: Silksong nadal bez daty premiery

Teraz coś dla fanów tytułów mniejszego kalibru. Team Cherry powraca z kontynuacją niespodziewanego hitu 2017 roku. Trailer, który mieliśmy okazję obejrzeć, był bardzo efektowny. Możemy z pewnością oczekiwać zachowania korzeni „jedynki” w odświeżonej i podrasowanej wersji. Pomimo wstępnego entuzjazmu może niepokoić jedna rzecz. Jest to brak ogłoszenia daty premiery tytułu.

Hollow Knight: Silksong zadebiutuje na PC, Xbox Series X/S, Nintendo Switch oraz usłudze Game Pass.

Starfield z pierwszym gameplayem!

Jedna z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat w końcu doczekała się swojej prezentacji rozgrywki. Nowe IP w portfolio Bethesda Game Studios, jak można było się spodziewać, sporo namieszało w środowisku. Z obszernego, 15- minutowego urywka rozgrywki, możemy wyciągnąć pewien wniosek. Starfield stara się zrealizować kilka gier w jednej. Mamy eksplorację i zbieranie surowców, jak w No Man’s Sky. System walki oraz poruszanie się łudząco przypomina poprzednie Fallouty. Jednak to najciekawsze elementy możemy zaobserwować w kreacji świata oraz zarządzaniu zasobami.

Po pierwsze do zwiedzenia będziemy mieli około 1000 planet w różnych układach. Drugi z nich natomiast tyczy się tworzenia własnych kolonii na obcych planetach i uwaga, budowania własnego statku. Tak, z pozyskanych surowców będziesz mógł zaprojektować własny statek kosmiczny, którym będzie można też latać. Dodatkowo, do naszego okrętu będziemy musieli zwerbować odpowiednią załogę.

Z pewnością Starfield jawi się jak nieprawdopodobnie ambitny projekt i niestety bardzo to niepokoi. Czuć w tytule powiew drewna rodem z poprzednich gier studia. Pozostało jedynie czekać do 2023 roku, gdy będziemy mieli możliwość na własnej skórze przekonać się, czy Bethesda dostarczy nam jakościowy produkt. W Starfielda zagramy na PC, Xboxie Sereis X/S oraz w usłudze Game Pass.

Bonus: Hideo Kojima sprzymierza się z Microsoftem!

Jeśli chodzi o mnie, to uważam ten moment za największą bombę tegorocznego pokazu. Pod koniec konferencji wyemitowano krótkie wideo z udziałem Hideo Kojimy, ojca takich tytułów jak na przykład Metal Gear Solid, czy Death Stranding. Założyciel Kojima Productions zapowiedział współpracę z Microsoftem nad stworzeniem gry opartej na technologii chmury, która od kilku lat jest konsekwentnie rozwijana przez giganta z Redmond. Dodatkowo określił nadchodzącą produkcję, jako „grę, którą zawsze chciał stworzyć”. Bardzo możliwe, że może chodzić o tytuł z gatunku survival horror, ponieważ kilka lat temu bardzo intensywnie pracował nad skasowanym przez konami Silent Hills.

Jak do tej pory nie wiadomo nic więcej na temat nadchodzącego projektu. Po zakończonej konferencji, za pośrednictwem twittera Kojima Productions, uspokoił zaniepokojonych graczy, że jego relacja na linii Hideo-Sony jest na dobrym poziomie.

To tylko ułamek, a będzie więcej

Konferencja Xbox&Bethesda Games Showcase 2022 zaoferowała nam 32 nowości z prawie każdego, dostępnego obecnie gatunku. A to nie koniec obcowania z nowościami ze stajni zielonych. 14 czerwca o godzinie 18:30 rozpocznie się rozszerzona konferencja Xboxa i Bethesdy. Nie możemy doczekać się tego, co zostanie na niej zapowiedziane.

Po więcej ciekawostek ze świata gier i technologii zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/meteor-exe/