„W pogoni za książką” – 8

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Maciej Markowski
Grafika: Jakub Siedlecki

 

„Mali Bogowie”- o znieczulicy polskich lekarzy

To książka Pawła Reszki o polskiej służbie zdrowia i olbrzymiej biurokracji związanej z medycyną. Autor potwierdza wszystkie spostrzeżenia pacjentów, zwraca uwagę na kolejki, na braki refundowanego sprzętu i na  sfrustrowanych, pozbawionych empatii lekarzy.

Wszystko to pokazuje z nieco innej perspektywy. Nie relacjonuje wypowiedzi pacjentów, tylko samych lekarzy i ratowników medycznych. Wchodzi w środowisko medyczne i pokazuje rzeczywistość z innej strony. Nie jest to jednak bierna obserwacja. Paweł Reszka zatrudnia się w szpitalu jako sanitariusz, a przeżyte doświadczenia postanowia spisać, tworząc książkę „Mali Bogowie”.

Reszka ukazuje lekarzy jako ludzi zmęczonych, przepracowanych, niemających szansy na urlop. Podkreśla, że lekarze nie są maszynami, działającymi na pełnych obrotach przez 24h dziennie każdego dnia w tygodniu. Zaznacza też, że winę za to ponosi wyłącznie polityka państwa dotycząca służby zdrowia. Karę niestety ponoszą za to pacjenci…

 

Jakie wnioski jeszcze  wyciągnął dziennikarz? Odpowiedź przyniesie lektura tej niezwykle autentycznej podróży po polskich szpitalach.

 

„Mroczne umysły”

“Mroczne umysły” to świat stworzony przez Alexandrę Bracken, w którym dzieci umierają na tajemniczą chorobę, a te, które przeżyły, stanowią zagrożenie dla siebie, dla innych, ale przede wszystkim dla rządu.

Dzieci są zabierane od rodzin i wywożone do obozów, gdzie teoretycznie mają zostać wyleczone. Okazuję się jednak, że są one więźniami systemu i nikt nie chce, aby wyzdrowiały. Rządowi zależy tylko na tym, żeby pozbyć się problemu, nieważne ile środków trzeba na to poświęcić i ile istnień zniknie z powierzchni ziemi.

Książkową rzeczywistość poznajemy oczami Ruby, która opowiada o podziale dzieci na Zielonych, Niebieskich, Czerwonych i Pomarańczowych, o ciężkich warunkach panujących w obozie oraz o poniżaniu i karach zadawanych przez strażników. Klasyfikacja dzieci do poszczególnych grup obozowych zależy od ich umiejętnościach i mocy. Specjalną talentem dziewczyny, nad którym nie potrafi zapanować, jest wnikania w umysł drugiego człowieka oraz wymazywanie pamięci. Pewnego dnia ma okazję uciec z obozu i razem z nowo poznanymi przyjaciółmi próbuje znaleźć spokój i szczęście.

 

Czy znajdą bezpieczną przystań, którą będą mogli nazwać domem? Czy uda im się pokonać system i władzę? To i wiele więcej można odkryć, czytając „Mroczne umysły”.