„W pogoni za książką” – 4

„W pogoni za książką” 
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak 
Realizator: Kalina Meder 

 

Hiszpańskie oczy 

„Hiszpańskie oczy” Marii Nurowskiej to powieść o trudnych relacjach matki i córki. Przedstawienie losów dwóch walczących ze sobą charakterów, które nie potrafią się wzajemnie zaakceptować. 

Akcja książki rozpoczyna się od spotkania z terapeutą, który próbuje rozwikłać problem relacji między Anną, a jej córką Ewą. Ewa to dziewczyna, która bardzo wcześnie zaszła w ciąże i która do tej pory nie umie się z tym pogodzić. Dodatkowo cierpi na bulimię, nie akceptuje swojego ciała. Kluczem do tego, aby dziewczyna w pełni wyzdrowiała jest, zdaniem psychologa, odbudowanie relacji z matką. To okazuje się arcytrudnym zadaniem.  

Anna nie potrafi wyzbyć się traumatycznej przeszłości. Mianowicie w wieku 15 lat została zesłana na Syberię za udział w powstaniu warszawskim. Zarówno podczas samego powstania, jak i w gułagu pracuje jako sanitariuszka. Na co dzień obcuje ze śmiercią, widzi cierpienie wielu ludzi. Sama tam też doświadcza największego cierpienia- zostaje brutalnie zgwałcona, a owocem tej niesprawiedliwości zostaje właśnie Ewa. 

 Dlaczego warto przeczytać tę książkę?  

„Hiszpańskie oczy” to książka nie tylko o wartościowej treści, ale także majstersztyk nieszablonowej budowy tekstu. Mimo braku podziału na rozdziały, Nurowska płynnie przechodzi z jednej sekwencji w drugą. Miesza teraźniejszość ze wspomnieniami, jednocześnie nie pozwalając się czytelnikowi zgubić. Warto po nią sięgnąć, by przekonać się o tym na własnej skórze.

 

Cudowny chłopak 

“Cudowny chłopak” autorstwa Raquel Jaramillo Palacio to historia nastolatka, który wygrał życie, będąc od samego początku na przegranej pozycji.  

Książka opowiada o chłopcu, który urodził się z niezwykle rzadką mutacją i jego twarz jest bardzo zdeformowana. 10 letni August Pullman mówi, że cokolwiek sobie wyobrazimy, na pewno wygląda gorzej. Aggie od zawsze zmaga się z przerażonymi i współczującymi spojrzeniami. Wysłuchuje szeptów i szmerów za jego plecami.  

Ze względu na swój stan zdrowia uczył się w domu, gdzie był szczelnie chroniony przed złem opinii świata. Problem pojawia się wtedy, kiedy musi pójść do normalnej szkoły i stawić czoła wyśmiewaniu oraz szerzącym się plotkom i obelgom.  

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?  

Ta historia pokazuje jak wiele mamy w sobie siły i wiary, by pokonać los i spełnić swoje marzenia. Tak naprawdę nie skupia się na historii jednego chłopca, ale na historiach wszystkich z jego otoczenia. To pokazuje, że tak naprawdę każdy z nas, każda nasza historia jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym.