„W pogoni za książką”-3

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Kamil Podejma

„TRUPIA FARMA”

Trupia farma” Billa Basa i Jona Jeffersona to zbiór opowieści o najtrudniejszych śledztwach dotyczących morderstw na całym świecie. O ile większość kryminałów przedstawia wymyślone historie, ta książka opiera się wyłącznie na prawdziwych zdarzeniach.

Bill Bass to światowej sławy antropolog sądowy, założyciel Ośrodka Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee, znanego jako ,,trupia farma”. To człowiek, który wie absolutnie wszystko na temat śmierci i tego, co dzieje się z naszym organizmem tuż po niej. „Trupia farma” jest dowodem jego ogromnej wiedzy i wieloletniego zaangażowania w pracę dla policji.

Tylko w tej książce można znaleźć opis poszczególnych etapów identyfikacji ciał denatów. Ciał, które np. przez lata leżały na dnie jeziora czy też takich, które 30 lat temu zostały doszczętnie spalone, a jedyne, co po nich zostało to fragmenty kości. Bass, to jeden z niewielu naukowców na świecie, który na podstawie trzech elementów szkieletu jest w stanie określić wiek, płeć i rasę zmarłego. Uwzględniając warunki środowiskowe potrafi obliczyć także czas jaki minął od śmierci.

Co ważne, w tej książce nie brakuje terminów związanych z medycyną i antropologią sądową. Jednak mimo tego, jest to nadal bardzo przystępna książka. Bill Bass niczego nie ubarwia, wszystko przedstawia zgodnie z rzeczywistością. Historie, z którymi zapoznaje czytelnika wydają się być czasem tak nieprawdopodobne, iż odbiorca może myśleć, że to niemożliwe, aby coś takiego się wydarzyło.

Jeśli ktoś chce się przekonać, jak bardzo odrażające, a zarazem fascynujące są tajemnice śmierci, musi koniecznie sięgnąć po „Trupią farmę”. Mrocznych opowieści i nieprzewidywalnych rozwiązań z pewnością nie zabraknie.

„CHEMIA ŚMIERCI”

Simon Beckett jest brytyjskim dziennikarzem i pisarzem, który zyskał większy rozgłos dopiero po wydaniu w 2006 powieści „Chemia śmierci” z gatunku thrillerów medycznych. Te światowe bestsellery z zakresu antropologii sądowej zostały przetłumaczone na 28 języków i sprzedane w 5 milionach egzemplarzy.

Chemia śmierci” to jedna z kluczowych pozycji tego autora, po którą naprawdę warto sięgnąć. Akcja powieści rozgrywa się w małym spokojnym miasteczku Manham. To tutaj doktor Hunter próbuje się ukryć przed okrutną przeszłością. Zatrudnia się jako lekarz rodzinny i przez trzy lata żyje w błogim, jeżeli tak można nazwać jego pusty styl życia, spokoju. Jednakże po tym okresie dochodzi w tej oazie spokoju do morderstwa. Hunter zaczyna rozumieć, że musi wziąć udział w tym polowaniu.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Często słyszy się powiedzenie: Gdyby zmarli mogli mówić… W tej historii to oni mają prawo głosu i człowieka, który potrafi ich wysłuchać. Dzięki prostemu i przejrzystemu językowi skomplikowane terminy medyczne nie są już straszne. Dzięki temu razem z głównym bohaterem można zagłębić się i odkryć największe tajemnice śmierci.