„W pogoni za książką” – 20

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Jakub Gołaski
04.06.2019r. 

 

Źródło: lubimyczytac.pl/

„Chmurdalia” – Joanna Bator

„Chmurdalia” Joanny Bator to kontynuacja książki „Piaskowa Góra”, o której była mowa wcześniej w naszym bloku „W pogoni za książką”. Nie trzeba jednak koniecznie znać pierwszej części, aby móc śmiało sięgnąć do drugiej.

W powieści autorka przedstawia dalsze losy Jadzi Chmury i jej córki Dominiki, ale opisuje historię w taki sposób, jakby dopiero się zaczynała. Akcja książki rozpoczyna się od wypadku Dominiki, która od tego zdarzenia postanawia całkowicie zmienić swoje dotychczasowe życie. Mianowicie, kiedy dochodzi do zdrowia, decyduje się na podróżowanie po świecie. Nie ma określonego celu, jednak jest przekonana, że to jedyne dobre rozwiązanie, by spróbować odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości.

Wyprawy Dominiki dzielnie śledzi i komentuje jej matka Jadzia. Kobieta, znana ze swej nadopiekuńczości i pesymizmu stara się za wszelką cenę koloryzować życie córki przed wścibskimi oczami sąsiadek z rodzinnego Wałbrzycha.

 

„Chmurdalia” jest powieścią o przewrotnych relacjach matki i córki, które kochając się wzajemnie, jednocześnie nie potrafią ze sobą codziennie przebywać. Książka ta, pełna emocji, niewątpliwie zasługuję na uwagę, nawet najbardziej wybrednego, literackiego smakosza.

 

Źródło: http://lubimyczytac.pl/

„Schronienie” – Harlan Coben

Harlan Coben to jedno z głośniejszych nazwisk związanych z literackim światem sensacji i kryminału. Schronienie” jest powieścią kryminalną, która przyciąga uwagę samym pomysłem na głównego bohatera. Nie jest nim żaden detektyw, technik policyjny, czy antropolog sądowy, ale zwyczajny nastolatek, który nie ma żadnego zaplecza technicznego do rozwiązywania zagadek.

Mickey Bolitar ma za sobą trudne dzieciństwo i okres dojrzewania. Razem z rodzicami prowadził koczowniczy tryb życia. Jednakże wszystko zmienia się, kiedy ojciec ginie w wypadku samochodowym, a matka trafia na odwyk. Mickey musi zamieszkać u swojego wuja Myrona i spróbować żyć normalnie. Chłopak chodzi do szkoły, próbuje znaleźć sobie znajomych, a nawet poznaje swoją pierwszą miłość Ashley.

Mickey zaczyna wierzyć, że wszystko się układa i to właśnie wtedy dziwna staruszka próbuje go przekonać, że jego ojciec żyje. Ponadto Ashley znika i nie ma z nią żadnego kontaktu. Bolitar rozpoczyna śledztwo i nie jest w tym sam. Pomocną dłoń podaje mu najmniej spodziewany duet: otyła dziewczyna w stylu emo i tzw. szkolny nerd, którego nazywają Łyżka. Razem są nie do pokonania i dokonują rzeczy, na które zapewne nie odważyliby się dorośli 

 

Oprócz kryminalnego wątku książka jest wzbogacona o lekkie, czasami sarkastyczne poczucie humoru. Dodatkowo wzbogacona jest o głębszy opis relacji z bliską osobą, która przechodzi detoks. „Schronienie” to powieść, po którą powinien sięgnąć każdy, niezależnie od gustu.