„W pogoni za książką”-17

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak 
Realizator: Jakub Gołaski


Autor grafiki: Jakub Siedlecki

„Kobiety z bloku 10”

Kobiety z bloku 10” Hansa Joachima Langa to książka opisująca eksperymenty medyczne przeprowadzane na kobietach w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Lang dociera do informacji, które nie są dostępne dla wszystkich. Przedstawia czytelnikom blok 10, który nawet dziś nie jest dostępny dla zwiedzających Oświęcim, ale przede wszystkim relacjonuje przeżycia więźniarek.

Książka to świadectwo historyczne zbrodni, jakie popełniali niemieccy lekarze na bezbronnych, żydowskich więźniarkach. Autor przedstawia doświadczenia Carla Clauberga, Edwarda Wirthsa, Augusta Hirta czy Horsta Schumanna. Szczegółowe opisy eksperymentów przyprawiają o dreszcze, ale są dowodem bestialstwa i poniżenia dla gatunku ludzkiego.

Hans Joachim Lang wymienia z imion i nazwisk kobiety, którym udało się przetrwać piekło. Ofiary nie są dla niego anonimowymi numerami. Opisuje ich historie w obozie i tuż po wyzwoleniu. Pisze o dramacie życia w obozie koncentracyjnym oraz o zagubieniu po jego opuszczeniu. Przybliża, jak wyglądały procesy sądowe w walce o uzyskanie odszkodowania i jak wielkie piętno na psychice kobiet wywarły doświadczenia zbrodniarzy. Bo ten, kto przeżył Auschwitz, nigdy nie będzie mógł po prostu zapomnieć i prowadzić normalnego życia…

Angela Marsons – “Diabelska gra”

Diabelska gra” jest doskonałym przykładem, pokazującym, że trzeba uważać na to, kogo się wpuszcza do swojego umysłu. Główna bohaterka to młoda policjantka Kim Stone, która szybko wspięła się po szczeblach kariery, dzięki swoim nieprzeciętnym zdolnościom, ale też wysokiej inteligencji.

Jej zespół przez dwa miesiące intensywnie pracował nad schwytaniem człowieka, który molestował swoją ośmioletnią córkę. Jednak w międzyczasie w mieście dochodzi do morderstwa gwałciciela, który dopiero co wyszedł z więzienia. Kim bardzo szybko rozwiązuje sprawę, ale czuję, że kryje się w tym jakieś drugie dno. Tym bardziej, że w mieście dochodzi do kolejnych morderstw.

Przy tej sprawie poznaje swoją przeciwniczkę. Atrakcyjną, wyrachowaną i niesamowicie inteligentną psychiatrę Alex Thorne. Pani doktor nie wykorzystuje swoich zdolności, aby pomóc swoim pacjentom, ale szuka odpowiednich okazów do swojego nieludzkiego eksperymentu. Manipuluje nimi i nakłania do popełniania poważnych przestępstw.

Dwie piekielnie inteligentne kobiety rozpoczynają psychiczną walkę między sobą. Wnikają w swoje umysły i prowadzą diagnostykę życia. Trzymająca w napięciu historia, którą czyta się z zapartym tchem.