„W pogoni za książką” – 11

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Jakub Gołaski

Autor grafiki: Jakub Siedlecki

„Spod zamarzniętych powiek”

Spod zamarzniętych powiek” to przejmująca powieść Adama Bieleckiego, jednego z najbardziej znanych polskich himalaistów. Książka opowiadająca o najważniejszych i zarazem najniebezpieczniejszych wyprawach górskich. Autor przybliża czytelnikom, jak wyglądają przygotowania do zdobycia najwyższych szczytów świata oraz jak przebiega sama wspinaczka.

Bielecki opisuje swoją przygodę z alpinizmem, zaczynając już od wczesnych lat młodości. Przedstawia siebie, jako dzieciaka zafascynowanego górami i popularnymi himalaistami. Opowiada o pierwszych wyprawach i o pierwszych napotkanych trudnościach. Od dzieciństwa przechodzi do dorosłości, z którą, jak się później okaże, wiąże się zawodowa wspinaczka. Każdy rozdział jest osobnym etapem w życiu Bieleckiego, a każdy etap to nowy, zdobyty szczyt.

„Spod zamarzniętych powiek” to książka nie tylko o alpinizmie, ale także o partnerstwie, które w tym sporcie jest ogromnie ważne. Jak podkreśla autor, zdobywanie szczytów to odpowiedzialna praca zbiorowa, w której każdy najmniejszy błąd może kosztować ludzkie życie. W tej książce nie brakuje dramatycznych momentów zawahania czy też balansowania na granicy życia i śmierci.

Nie każda opisana tutaj wyprawa kończy się happy end’em… ale warto przeczytać, ile każda z nich kosztuje wysiłku, wyrzeczeń i determinacji.

„Surogatka”

Surogatka” Louise Jensen opowiada o małżeństwie, które usilnie stara się o dziecko. Kat i Nick mieli trudną i skomplikowaną przeszłość, jednak oboje chcieli zacząć wszystko od nowa i stworzyć szczęśliwą rodzinę. Niestety okazuje się, że Kat nie może mieć dzieci. Po porażkach adopcyjnych oboje są wyczerpani psychicznie.

W krytycznym momencie pojawia się przyjaciółka Kat z dzieciństwa. Ich znajomość zakończyła się w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach. Mimo to Lisa bardzo chce pomóc przyjaciółce i proponuje, że zostanie surogatką. Jednakże cała trójka skrywa przed sobą mroczne sekrety, które zaczynają wymykać się spod kontroli.

Pragnienie posiadania dziecka przysłoniło Kat zdrowy rozsądek i innych ludzi. Niewyleczona trauma z młodości nie pozwala jej normalnie funkcjonować i doprowadza do wielu czynów, które mają straszne konsekwencje.

Surogatka” to opowieść o straconych marzeniach, pustych obietnicach i mrocznych sekretach, które trawią duszę i ciało jak żywy ogień.
A ty? Do czego jesteś zdolny się posunąć, aby ugasić swoje pragnienia?