„W pogoni za książką” – 10

„W pogoni za książką”
Prowadzące: Weronika Wojciechowska, Justyna Furmaniak
Realizator: Jakub Gołaski
Grafika: Jakub Siedlecki

 

„Poszukiwacz marzeń- z kamerą wśród kobiet Iranu”

„Poszukiwacz marzeń” to reportaż Karoliny Kozioł opowiadający o kulturze i pozycji kobiet w Islamskiej Republice Iranu. Głównie to historia kilku Iranek, które postanowiły wykroczyć poza sztywne reguły islamu i walczyć o swoje marzenia. Często są to młode dziewczyny, które świadomie wybrały samodzielną drogę. Zdążyły już przekonać się, co znaczy życie kobiety całkowicie posłusznej mężczyźnie.  Dziewczyny te były ofiarami przemocy domowej zmuszanymi do szybkiego zamążpójścia, dla których obelgi i małżeńskie gwałty to brutalna codzienność.

Karolina Kozioł w swojej książce ukazuje bohaterki szukające wolności. Czasami jest to wolność, która przekracza prawo. Przedstawia czytelnikom kobiety, które uprawiają męskie sporty, jeżdżą na motocyklach czy prowadzą firmy. Dla Europejczyków może się to wydawać czymś zupełnie normalnym. W Iranie jednak takie zachowania są nie do przyjęcia.

„Poszukiwacz marzeń”  to książka o sile kobiet walczących o niezależność i samorealizację. Autorka daje odbiorcom do zrozumienia, że nasze marzenia są w zasięgu ręki, a prawdziwe życie zaczyna się tam, gdzie kończy się sfera komfortu.

 

Cień wiatru

Cień wiatru” to powieść hiszpańskiego pisarza, Carlosa Ruiza Zafóna, która zachwyca swoją historią, aurą tajemnicy spowijającą uliczki Barcelony oraz stylem pisania samego autora, który doskonale wiedział, jak złapać czytelnika i nie wypuścić go ze swoich objęć.  

W tajemniczy świat wprowadza nas dziesięcioletni Daniel Sempre, który przemierza z ojcem ulice Barcelony. Absolutnie nie spodziewa się, że za chwilę podejmie decyzję, która wyznaczy mu całe życie. Chłopiec dociera na Cmentarz Zapomnianych Książek, aby według rodzinnej tradycji wybrać jedną książkę i ocalić ją od zapomnienia. W małe i niewinne ręce Daniela trafia właśnie Cień wiatru” nieznanemu nikomu Juliana Caraxa.

Chłopak za wszelką cenę chce poznać życie i twórczość autora. Odgrzebuje bardzo stare i mroczne sekrety, próbuje znaleźć pozostałe powieści autora, ale okazuje się, że ktoś je wszystkie spalił, a teraz pragnie również spalić ostatni egzemplarz należący do Daniela.   

„Cień wiatru” to strona po stronie: głębokich tajemnic, niezwykłych historii i wielkich namiętności. Stara i cudowna Barcelona dodaje tylko uroku i tworzy zachwycający klimat. 

„Cień wiatru” udowadnia, że czasami jedna książka potrafi zmienić całe życie.