Przede wszystkim – edukacja
W ostatni weekend, 17-18. listopada odbyła się siódma edycja konferencji i festiwalu nowej branży muzycznej Tak Brzmi Miasto. Tematem tegorocznego wydarzenia była edukacja. Jak lepiej radzić sobie na rynku muzycznym? Skąd dowiadywać się o nowoczesnych metodach komponowania? Jak wygląda sytuacja młodych zespołów wchodzących do branży? Na te i inne pytania odpowiedzi szukało ponad 200 gości, panelistów i delegatów zgromadzonych w budynku Teatru Nowego przy ul. Krakowskiej 41.
Wiedza
Najważniejszym elementem wydarzenia były panele dyskusyjne, które wypełniały plan dnia uczestników konferencji codziennie, od rana do wieczora. Poruszały różne tematy – od produkowania muzyki na laptopach do tradycyjnej muzyki ludowej. W skład prelegentów siódmej edycji konferencji weszli między innymi Joanna Bronisławska, Tim Cotterell, Jeff Thompson, Wojtek Urbański, Magda Sobczak-Kotnarowska i Krzysztof Trebunia-Tutka. Zabrakło niestety Michał Urbaniaka, którego z przyczyn niezależnych od organizatorów odwołał swój przyjazd dzień przed wydarzeniem.
Praktyka
Kolejną istotną częścią dwóch dni pełnych praktycznej wiedzy były warsztaty, prowadzone przez grono znakomitych praktyków. Na zajęciach z czarnego śpiewu Melissa Cross (współpracująca wcześniej m.in. z Lamb Of God, Slipknot, Disturbed czy Machine Head) zaprezentowała wypełnionej sali tajniki ekstremalnych metod wokalnych. Magda Sobczak-Kotnarowska (Kapela ze Wsi Warszawa) pokazała za to tradycyjny biały śpiew – charakterystyczną metodę ludową. Oprócz tego można było wybrać się na warsztaty z produkcji muzycznej, na miniobóz songwriterski lub na zajęcia dla początkujących menedżerów, które poprowadził Erik Nielsen. Nie zabrakło również pracy z najmłodszymi – na warsztaty z grania na Bum Bum Rurkach Dawid Gacek zaprosił rodziców ze swoimi dziećmi i przy ich pomocy zaprezentował zastosowanie tego prostego instrumentu w umuzykalnianiu dzieci.
Networking
Panele to nie wszystko – w sobotni wieczór w trzech klubach równolegle odbył się festiwalowy showcase, na którym młodzi wykonawcy, między innymi Edyta Górecka, Besides, Rycerzyki, Hyperson czy Transmission Zero prezentowali swoją twórczość. Uczestników konferencji gościły kluby Alchemia, Piękny Pies i Drukarnia. W sprzyjającej atmosferze budowały się kolejne sieci kontaków i znajomości, które później można było utrwalić na Meet&Eat – niedzielnym śniadaniu w rodzinnej atmosferze.
Tak Brzmi Miasto Inkubator
Na ostatnim spotkaniu pierwszego dnia konferencji ogłoszono także Tak Brzmi Miasto inkubator – projekt dwuletniego wsparcia młodej branży muzycznej. Grono ważnych postaci krakowskiej i krajowej sceny połączy siły, aby pomóc zarówno merytorycznie jak i finansowo nowym wykonawcom wejść na rynek. Program powstanie przy wsparciu Ministerstwa Kultury i będzie działać w czterech dużych polskich miastach.
Weekend spędzony w Krakowie przyniósł dużą dawkę wiedzy oraz praktycznych rozwiązań, które czekają tylko na zastosowanie w codziennej pracy. Konferencja była sporym sukcesem organizacyjnym jej twórców, którzy już siódmy raz przygotowali ją naprawdę profesjonalnie i na wysokim poziomie merytorycznym. Dziękujemy za przyjęcie w Krakowie i kibicujemy Inkubatorowi!
Zdjęcia w tym artykule pochodzą z fanpage festiwalu Tak Brzmi Miasto. Więcej informacji znajdziecie tam, na stronie internetowej oraz instagramie festiwalu.