Światowy Dzień Poezji i wiosna w powietrzu

Światowy Dzień Poezji to niezwykłe święto, które obchodzimy co roku 21 marca. Zostało ono uchwalone jesienią 1999 roku przez UNESCO. Najważniejsze obchody tego poetyckiego dnia odbywają się w Paryżu. Ideą przedsięwzięcia jest promocja poezji, przypominanie o jej wartości i ukazanie, jak ważna jest dla naszej kreatywności i wrażliwości.

W ten dzień pragnie się podkreślać wartość słowa mówionego, poezji śpiewanej oraz recytacji. Niestety na całym świecie obserwuje się mniejsze zainteresowanie czytaniem książek czy tomików poezji. Organizatorzy Dnia Poezji podkreślają, że zanikanie czytelnictwa może spowodować spustoszenie na pewnym gruncie – chodzi o podtrzymywanie tradycji, przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie, a także odwrócenie się od kultury czy tożsamości.

Światowy Dzień Poezji idealnie łączy się z przyjściem wiosny! Jak wiemy, ta kalendarzowa pora roku rozpoczyna się właśnie 21 marca, czyli mamy podwójny powód do świętowania. Z tej okazji chciałam bliżej przyjrzeć się znanym wierszom o tej tematyce. Jak poeci polscy przedstawiają naturę i wiosnę w swoich wierszach? Jakie emocje pragną przekazać?

Wiosna to czas rozpusty…

Julian Tuwim swój utwór pt. Wiosna opublikował w 1920 roku w tomiku Sokrates tańczący. Podtytuł utworu to dytyramb. Wiąże się to z greckim bogiem wina, płodności i życia – Dionizosem. Dytyramby powiązane były z obchodami Dionizji, które obfitowały w muzykę, śpiew i alkohol. Można się pokusić o stwierdzenie, że ten wiersz przypomina taką sytuację. Ludzie wybiegają na ulice, opętało ich pożądanie, a najważniejsza jest cielesność.

Te zdarzenia nie mają żadnego powiązania z uczuciami czy miłością. Relacja między ludźmi ukazana jest jako zaspokojenie własnych potrzeb. Pojawia się także obraz biedny, braku zasad i wartości. Podmiot liryczny czuję się nieswojo. Zdaje się, że pochwala zachowanie innych, a w rzeczywistości z nich drwi – ironia, groteska. Poeta chciał ukazać w taki sposób brak kręgosłupa moralnego społeczeństwa. Posłużył się opisywaniem gwałtu, orgii czy prostytucji, aby jak najbardziej uwypuklić problem.

Jak możemy interpretować tytuł utworu? Wiosna kojarzy nam się z rozkwitaniem, pędem, chaosem, energią, zamieszaniem. Właśnie takie emocje odczujemy, czytając ten wiersz. Wiosną wszystko budzi się do życia, jednak w tym utworze lirycznym ma to wymiar negatywny, ponieważ w ludziach obudziły się złe instynkty.

Źródło: pl.wikipedia.org/

Wiosna skłania do refleksji…

Wiersz Tęcza Bolesława Leśmiana wydano w zbiorze zatytułowanym Łąka. Poeta opisuje piękno przyrody. Ukazuje wyjątkowość majowego deszczu i słońca, które razem tworzą przepiękną tęczę. Autor przyrównuję tęczę do rozkwitającego kwiatu. Jednak barwny łuk na niebie nie jest kompletny, widać, że jest przerwany. To skłania do refleksji, iż każdy z nas zmaga się z problemami. Podmiot liryczny odczuwa tęsknotę, od której nie może uciec.

Tęcza ma pełnić funkcję czegoś dobrego, ma dawać nadzieję i pokrzepienie. Wnioskujemy z wiersza, że życie to nie tylko cierpienie. Życie to radość z małych rzeczy, chociażby z natury. Powinniśmy być wdzięczni za to, że możemy egzystować razem z przyrodą. Dopóki jest tęcza w naszym życiu, to mamy szansę na poprawę naszego losu.

Źródło: pl.wikipedia.org/

Wiosna w poezji dodaje energii!

Powstało także wiele wierszy, które pochwalają jej przyjście. Uwydatniają jej piękno i wyjątkowość. Taki utwór stworzyła Maria Konopnicka. Nosi on tytuł Powitanie wiosny. Jest to krótki wiersz przeznaczony głównie na dzieci. Mówi o latającej pliszce, słońcu i rzece. Autorka wyraża radość na przyjście wiosny. Podobny wydźwięk ma wiersz Jana Brzechwy pod tytułem Wiosenne porządki. Jest to utwór rymowany, także przeznaczony dla dzieci. Podmiot liryczny mówi o przygotowaniach do powitania wiosny – odkurzaniu mchu i liści, czy wymiataniu śniegu.

Wiosna jest piękną porą roku, niektórzy uważają ją za najlepszą spośród całej czwórki. Jak widać, poeci różnie interpretowali jej znaczenie. Wiosna u Tuwima przyjęła rolę czegoś negatywnego – rozpusty, cielesności i braku zasad. Leśmian za pomocą opisu wiosny skłania nas do przemyśleń na temat naszego życia. Inni poeci prezentują tę porę roku jako coś wesołego i pełnego nadziei. Kolejni twierdzą, że wiosna to flirt, zauroczenie i zakochanie się… Uzasadnień jest wiele. A jaka według Ciebie jest wiosna?

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj ->meteor.amu.edu.pl/programy/kultura