Świat tonie w plastiku. Szacuje się, że co minutę, do oceanów trafia ciężarówka plastikowych odpadów, które zabijają ryby, foki, żółwie, delfiny i inne zwierzęta wodne. Według WWF Polska co roku przez torebki foliowe pływające w oceanach ginie około 1 miliona zwierząt morskich, które połykają je, myląc z meduzami.
Przy produkcji opakowań plastikowych zużywa się ogromne ilości ropy i emituje tlenki węgla, które powodują ocieplanie się klimatu zauważalne, chociażby w postaci topnienia lodowców. 23 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Bez Opakowań Foliowych. To dobry moment na zmiany i modyfikację swoich nawyków.
Plastik w liczbach według strony Anny Jaklewicz i Green Projects:
- 25 minut — tyle średnio człowiek używa torby wykonanej z plastiku;
- 1 sekunda — tyle mniej więcej trwa aktualnie wyprodukowanie jednej torebki;
- 450-500 lat — tyle trwa rozkład torebki foliowej;
- 500 miliardów — tyle toreb foliowych zużywa się w ciągu 1 roku na całym świecie;
- 190 tysięcy — szacuje się, że tyle toreb jest wyrzucanych co minutę w Europie;
- 10% – tyle opakowań foliowych trafia do recyklingu;
- 150 milionów ton — szacuje się, że tyle plastiku już zalega w oceanach;
- 450 lat — tyle trwa rozkład plastikowej butelki w morzu;
- 115 metrów — tyle może przejechać samochód na ropie, która została wykorzystana do wyprodukowania jednej torebki foliowej.
Plaga plastiku a ekologiczny Poznań:
Problem plastiku i opakowań foliowych zaczął dotykać cały świat. Coraz częściej wprowadza się ekologiczne rozwiązania. Zaczęto także przywiązywać większą uwagę do recyklingu i dawania rzeczom „drugiego życia”.
Również w Poznaniu powstają miejsca oferujące wymianę przedmiotów. Przykładem są grupy facebookowe: „Uwaga, śmieciarka jedzie — Poznań” czy „Po-Dzielnia”, która fizycznie mieści się przy ul. Głogowskiej, a na czas pandemii przeniosła się do Internetu. GiveBoxy, które przybrały formę ulicznej szafy wymiany, można spotkać między innymi na Łazarzu czy Piątkowie. Nie brakuje także jadłodzielni, które wbrew mitom, wcale nie są tylko dla bezdomnych i potrzebujących.
Obecnie w wielu kawiarniach można dostać zniżkę na zakup kawy do swojego kubka wielorazowego użytku. Są także miejsca umożliwiające zakup produktów żywnościowych do własnych pojemników (np. mlekomat, oferujący nalewanie świeżego mleka przez całą dobę do własnych butelek). Samo miasto stara się również wprowadzać rozwiązania ekologiczne. Przykładem jest najnowszy budynek Architektury Krajobrazu Politechniki Poznańskiej, który jest niemal zero-energetyczny. Dzięki pompom ciepła energia pozyskiwana jest z ziemi, a ogniwa fotowoltaiczne pozyskują energię ze słońca.
Ścieżki rowerowe w Poznaniu:
Poznań cieszy się całkiem sporą liczbą dróg rowerowych, stara się rozwijać w tym kierunku i aktualnie prowadzi prace budowlane przy ul. Głogowskiej, gdzie ma się pojawić obustronna ścieżka rowerowa. Miasto zapewnia także 6 bezpłatnie strzeżonych parkingów rowerowych:
- ul. Chwaliszewo (stare koryto Warty),
- ul. Dolna Wilda (dwa parkingi przy skrzyżowaniu z ulicą Olimpijską i Spychalskiego),
- ul. Droga Dębińska (przy AWF),
- ul. Głogowska (obok Dworca Zachodniego),
- ul. Maratońska (za Multikinem),
- ul. Poznańska (skrzyżowanie z ulicą Pułaskiego).
Przeznaczonych do wypożyczenia w Poznaniu jest ponad 1000 rowerów miejskich. Dodatkowym atutem jest możliwość przewożenia roweru w komunikacji miejskiej (warunek — pojazd miejski musi być specjalnie oznaczony). W ubiegłym roku miasto wydało w postaci papierowej, ale również elektronicznej (pdf do pobrania) rowerową mapę Poznania wraz z poradnikiem rowerzysty z zaznaczonymi ścieżkami rowerowymi, miejscami samoobsługowych stacji napraw rowerów oraz propozycją 3 przyrodniczo-ekologicznych ścieżek rowerowych.
Warto więc rozważyć ekologiczny transport miejski nie tylko jako rozrywkę na weekend, ale także jako środek transportu, chociażby między domem a uczelnią czy innymi punktami w mieście. Korzystając z rowerów, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla.
Zieleń w Poznaniu:
Według urzędowych baz danych tereny zielone w Poznaniu w 2018 roku stanowiły 28% powierzchni miasta. Daje to możliwość plasowania się dość wysoko w rankingach zieleni w Polsce. Aż 4266 ha to jednak grunty leśne na obrzeżach miasta. Ponadto według danych z 2019 roku na obszarze Poznania znajduje się 51 form ochrony przyrody (rezerwaty, pomniki przyrody, użytki ekologiczne, obszary Natura 2000 i obszar chronionego krajobrazu). Co ciekawe, istnieje też aż 49 parków i ogólnodostępnych ogrodów specjalistycznych, z czego 22 znajdują się na Starym Mieście.
Planetę mamy tylko jedną — dbajmy o nią.
Po więcej ciekawych tekstów ze świata newsów zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/smm/