Akademickie Podsumowanie Tygodnia #21

Informacje z Polski

Nowy szczep koronawirusa dotarł do naszego kraju

Laboratorium genXone poinformowało wczoraj, że po raz pierwszy została na terenie Polski zidentyfikowana brytyjska odmiana wirusa. W badaniu przeprowadzonym przez podpoznański ośrodek sprawdzono sto próbek, z czego jedna zawierała materiał genetyczny szczepu B.1.1.7. Próbki pobrano od osób z całej Polski, a przypadek zarażenia odmianą z Wysp Brytyjskich dotyczy pacjenta z Małopolski.

Warto przypomnieć, że nowy szczep koronawirusa został po raz pierwszy wykryty w grudniu ubiegłego roku. Charakteryzuje się on wyższą zaraźliwością oraz rozprzestrzenia się szybciej niż znana do tamtej pory wersja.

Informacje z UAM

Rusza budowa akademika na Morasku

Na terenie kampusu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę nowego obiektu mieszkalnego dla studentów. Teren został już przekazany wykonawcy i aktualnie mają tam miejsce prace porządkowe oraz ogradzanie placu. Budynek zacznie powstawać, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, a sama budowa ma potrwać dwa lata. 

Nowy akademik stanie w pobliżu Collegium Historicum i będzie składał się z pięciu kondygnacji. Projekt budynku przewiduje powstanie 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych, a na każdym piętrze znajdą się pokoje dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wszystkie kondygnacje zostaną wyposażone w kuchnię z jadalnią oraz pralnię. Mieszkańcy będą mogli również korzystać ze stołówki, klubu studenckiego czy siłowni. Poza tym na terenie nowego domu studenckiego ma powstać sklep oraz przedszkole dwuoddziałowe.

Biuro Karier zaprasza na webinary

Od przyszłego poniedziałku do piątku potrwa Tydzień Rozwojowy 2021 organizowany przez Biuro Karier Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W jego ramach studenci będą mogli wziąć udział w prelekcjach przygotowanych przez specjalistów z partnerskich firm. Tematy, które zostaną poruszone podczas webinarów, to m.in. rekrutacja, staże w instytucjach Unii Europejskiej oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw w czasach pandemii.

Całość wydarzenia odbędzie się online, a uczestnictwo w nim nie pociąga za sobą żadnych kosztów. Więcej informacji o zapisach można znaleźć na stronie internetowej Biura Karier UAM.

Informacje z Poznania

Stypendia na staże w poznańskich firmach

Miasto Poznań ogłosiło nabór do szóstej edycji programu stażowego dla studentów lokalnych uczelni. Na ten rok organizatorzy przewidzieli sfinansowanie trzynastu stypendiów, a wartość każdego z nich to 6 tys. zł brutto. Staż w wybranej firmie będzie trwał pół roku, a po tym czasie student zostanie zatrudniony na kolejne sześć miesięcy.

Zainteresowane osoby powinny wspólnie z pracodawcą złożyć wniosek do Urzędu Miasta Poznania (plac Kolegiacki 17). Nabór zgłoszeń odbywa się w sposób ciągły, do wyczerpania puli środków w budżecie, a termin przyjmowania dokumentów upływa wraz z końcem października.

Więcej informacji na temat stypendiów znajduje się na stronie internetowej Inwestuj w Poznaniu.

Nowa funkcja Google Maps

Dzięki wdrożeniu systemu GTFS (General Transit Feed Specification) na terenie aglomeracji poznańskiej, użytkownicy aplikacji mogą nie tylko zaplanować trasę przejazdu komunikacją miejską, ale również sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się wybrany tramwaj lub autobus.

Do niedawna mapy Google umożliwiały jedynie wyszukiwanie połączeń w oparciu o statyczne rozkłady jazdy, nie uwzględniając przy tym niespodziewanych przyspieszeń czy opóźnień. Jednak wprowadzenie GTFS ma dawać podróżującym pogląd na realną sytuację panującą na miejskich drogach i torowiskach.

Wejście w życie nowej funkcji Google Maps jest wynikiem połączenia sił Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. Smart City.


Nagrania serwisu można wysłuchać na naszym profilu facebookowym – Meteor News.