Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego – wywiad

Przedstawiamy Wam dzisiaj Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, organizację, której celem jest aby każda osoba zmagająca się z problemem zdrowia psychicznego, tj. każda osoba, która kiedykolwiek czuła się odizolowana, niezrozumiana, napiętnowana chorobą, otrzymała niezbędne wsparcie. O tym jak powstała ta inicjatywa, ile osób pracuje w organizacji oraz jak zostać opiekunem opowiedziała nam Agata Knopik. 

Marta Bock (MB): Czym jest inicjatywa Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego? Kiedy powstała? 
Agata Knopik (AK): W grudniu 2019 powstała Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.  Jest to fundacja, która ma na celu zapewnienie wsparcia osobom, które borykają się z trudnościami na tle zdrowia psychicznego. Organizujemy szkolenia prowadzone przez psychologów i pedagogów dla osób, które chciałyby być opiekunem dla osoby zmagającej się z chorobą. Jej głównymi celami są: edukacja społeczeństwa i przełamywanie stereotypów na temat chorób psychicznych, ochrona zdrowia psychicznego, zapobieganie zagrożeniom marginalizacji i wykluczenia osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Chcemy aby każda osoba zmagająca się z problemem zdrowia psychicznego, tj. każda osoba, która kiedykolwiek czuła się odizolowana, niezrozumiana, napiętnowana, otrzymała niezbędne wsparcie. 

MB: Skąd inspiracja na stworzenie takiej organizacji?
AK:
W czasie stypendium Humanity in Action Marcelina Rosińska (prezeska naszej fundacji), Mara Franke i Krystal McLeod realizowały projekt: „The Mental Health Network – Developing a New Language”. Otwarcie rozmawiały o trudnościach, które są powszechne, ale często są tematem tabu. Były to m.in.: przemocowy związek, bulimia, choroba dwubiegunowa i nerwica. Stworzyły projekt pomocy dla zmagających się z takimi trudnościami. Na podstawie trudności osób, które ich doświadczyły, stwierdziły, że w momencie kryzysu wystarczyłaby jedna osoba, która pomogłaby zrozumieć jak ważna jest terapia i zachęcała do jej kontynuowania. 

Po zakończeniu stypendium Marcelina otrzymała dofinansowanie z projektu Kowadło 2:0 i tak właśnie rozpoczęła się działalność Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego w Polsce.

Krystal po powrocie do USA także zdobyła środki na stworzenie takiej fundacji i planuje działania podobnego projektu także w Stanach, na Indiana Law School.

MB: Ile osób jest zaangażowanych w tworzenie projektu? 
AK: W tej chwili  działa około 100 osób. Nasi opiekunowie działają głownie w Poznaniu, ale także m.in.: w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Wciąż zgłaszają się do nas osoby potrzebujące oraz chętne do pomocy. Zwłaszcza w czasie epidemii COVID-19 musieliśmy zintensyfikować swoje działania, ponieważ znacznie wzrosło zapotrzebowanie na nasze usługi wsparcia, rozmowy, wysłuchania osób, które źle znoszą czas przymusowej izolacji. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. 

MB: Kim jest opiekun? Czy każdy może zostać opiekunem, nawet osoba bez wykształcenia psychologicznego? 
AK: Organizujemy szkolenia prowadzone przez psychologów i pedagogów dla osób, które chciałyby być opiekunem dla osoby zmagającej się z chorobą. Nie trzeba mieć wykształcenia psychologicznego, by do nas dołączyć. Nie chodzi o prowadzenie terapii, to pozostawiamy specjalistom. Opiekun, który przeszedł specjalistyczne szkolenie, wspiera chorego w codziennym funkcjonowaniu np.: pomaga w umówieniu wizyty u psychologa, prowadzi przyjacielskie rozmowy, które podnoszą na duchu czy pomaga przy formalnościach związanych z życiem uniwersyteckim. Staramy się tak dopasować opiekuna do podopiecznego, by dla obu osób, była to dobra, przyjacielska relacja (doradzają nam w tym psychologowie). 

Celem Sieci nie jest świadczenie profesjonalnej pomocy, a oferowanie podstawowego wsparcia jej uczestnikom. Opiekunowie są wsparciem dla naszych podopiecznych, nie są natomiast ich terapeutami. 

Nasi opiekunowie uczą się również jak zadbać o siebie pomagając drugiej osobie, ponieważ  bezpieczeństwo naszych opiekunów jest dla nas priorytetem i nie chcemy, żeby  wychodzili oni poza swoje kompetencje i terapeutyzowali swoich podopiecznych. 

MB: Jakie wydarzenia przewidują Państwo w ramach organizacji? 
AK: Przy wsparciu psychologów i pedagogów zorganizowaliśmy już szkolenia m.in.: z podstaw pomagania, podstaw interwencji kryzysowej, wspierania osób, które doświadczyły przemocy, rozmowy z osobą z chorobą dwubiegunową oraz pracy z osobami LGBT+. W przyszłości planujemy również szkolenia dotyczące wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy bardzo otwarci na pomysły naszych wolontariuszy odnośnie tego, jakie szkolenia warto byłoby zorganizować. Zdarza się, że sami proponują przeprowadzenie szkolenia na temat, który leży w ich kompetencjach.

MB: Czy każdy może się zwrócić z prośbą o pomoc? W jaki sposób można się zgłosić?
AK:
Chętnie pomożemy nie tylko studentom, ale i osobom starszym. Stworzyliśmy formularz, który umożliwi skontaktowanie się z nami, ale i zachowanie anonimowości. Formularz dostępny jest TUTAJ. Nie trzeba podawać w nim żadnych osobistych informacji, jedynie formę kontaktu z opiekunem, jaką preferuje osoba szukająca pomocy. Informacje te zostaną udostępnione tylko wybranemu opiekunowi! 

MB: Czy Państwa usługi są odpłatne? 
AK: Nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna. 

MB: Gdzie można Państwa znaleźć? 
AK: Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku. Można tam znaleźć formularz zgłoszeniowy, informacje o organizowanych przez nas szkoleniach, albo po prostu napisać do nas prywatną wiadomość. Możliwy jest także kontakt mailowy: . Na pewno odpowiemy! Zapraszamy zarówno osoby, które zmagają się z chorobą, jak i te, które chciałyby udzielić wsparcia.