Sexify – obalenie tabu, czy seksualizacja?

„Natalia razem z przyjaciółkami postanawia opracować innowacyjną aplikację erotyczną. Jednak najpierw sama musi poznać tajniki sztuki kochania” – o serialu Sexify

Czy właśnie tak opisałabym serial Sexify? Bynajmniej! Filmweb jest dobrą bazą seriali oraz filmów, jednak 2 linijki nie są w stanie opisać 8 odcinków serialu, który wzbudza wiele różnych emocji.

Plakat serialu "Sexify"
Źródło: filmweb.pl

[…] żeby odnieść sukces w tym świecie, będąc kobietą, trzeba być atrakcyjną! Ja mam tylko mój mózg i to nim ogram ich wszystkich.

Bohaterkami serialu są trzy studentki uczące się na tej samej uczelni w Warszawie. Natalia — ta, która zachwyca swoim mózgiem. Paulina — ta szukająca samej siebie w dorosłym świecie. Monika — ta, która jest pewna siebie i szuka swojego celu. Ale czy tylko tak można opisać te bohaterki? Myślę, że nie. Lecz to dobry początek i zachęta, aby poznać je nieco bliżej. Jak? Wystarczy włączyć najnowszą, polską produkcję z kategorii young adult na platformie Netflix.

Serial jest osadzony w realiach studenckiego życia. Ukazuje, jak może wyglądać mieszkanie w akademiku, w wielkim mieście, z tysiącem nieznanych osób. Jednak co najważniejsze Sexify porusza wątki edukacji seksualnej, która często w Polsce jest tematem tabu. A wynika to niekoniecznie z braku chęci zgłębienia tego tematu, co po prostu z braku świadomości społecznej. Uzmysłowienie takich zagadnień jest zależne od systemu edukacji w kraju oraz aprobaty społecznej. Serial na jakiś sposób przełamuje „wstydliwe kwestie” i odkrywa niewiedze młodych dorosłych o seksualność człowieka, która tak naprawdę jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka wynikającej, chociażby z Hierarchii Potrzeb Maslowa. Pragnę zaznaczyć, że edukacja seksualna to nie nauka, która dotyka tylko sfery „łóżkowej”. Nauka seksualności porusza sferę emocjonalną, psychologiczną, czy zdrowotną — więcej o tym opowiadam w podcaście.

Poznawanie siebie jest naturalnym procesem i nie można go zastopować

Natalia, Paulina i Monika to osoby, które zmagają się z codziennymi problemami natury ludzkiej, o których warto mówić. To jest całkowicie normalne, że ktoś może nie radzić sobie z nauką, toksycznymi rodzicami lub znajomymi, czy odnalezieniem swoich pasji. Serial pokazuje, że odpowiedni ludzie na naszej drodze mogą sprawić, że codzienność może być niesamowita i wystarczy być człowiekiem — tylko i aż człowiekiem, aby tego doświadczyć.

Dodatkowo: Sexify jest kolorowe, ma ciekawą ścieżkę dźwiękową, język używany w produkcji jest osadzony w realiach codziennego życia. Co interesujące — historia przedstawiona jest z kobiecej perspektywy.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj -> meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/