Selena Gomez – My mind and me [Recenzja]

Selena Gomez – My mind and me to film dokumentalny, który miał premierę 4 listopada 2022 roku. Reżyserem tej produkcji jest Alek Keshishian, który słynie z dokumentu przedstawiającego Madonnę. Film opowiada o drugiej stronie sławy, problemach i emocjach, z jakimi musiała mierzyć się Selena przez ostatnie lata swojej kariery. Co zatem możemy powiedzieć o najnowszej produkcji Apple TV? 

Selena

Selena głośno o swoich uczuciach

Film stanowi odzwierciedlenie wewnętrznych uczuć i myśli, które Selena przez wiele lat ukrywała. Dowiadujemy się z niego, że oprócz hejtu, piosenkarka zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową, depresją oraz stanami lekowymi. Gomez otwarcie wspomina swoje najgorsze chwile, aby uświadomić społeczeństwo, iż mimo uśmiechu na twarzy, każdy wewnątrz może przeżywać ciężkie momenty. Myślę, że dzięki wzmiance o tych tematach, u wielu ludzi pojawiło się uczucie więzi wspólnego bólu z artystką oraz poczuli, że nie są sami.

Działania social mediów

Na wstępie zostały ukazane fragmenty pochodzące z trasy Revival Tour, która miała miejsce w 2016 roku. Moment, w którym Selena wyznaje swoje myśli, iż czuje się niewystarczająco dobrą, sprawiają, że odbiorcom pojawiają się łzy w oczach. Podczas wielu prób, czuła się źle ze swoim ciałem. Opinia na temat jej figury była i jest ciągle poruszana w mediach. Gomez, oglądając nagrania ze sceny, wielokrotnie odwracała wzrok, ponieważ nie potrafiła spojrzeć na swoje ciało w danym stroju. Każdy szczegół sprawiał, że widziała wszystko negatywnie. Artystka cierpi, ponieważ jej nazwisko nie jest kojarzone dzięki jej osiągnięciom, tylko z powodu młodzieńczego związku z Justinem Bieberem. 

Temat dawnej relacji po latach hucznie rozbrzmiewa w mediach. Dziennikarze i fani doszukują się każdego szczegółu, aby stwierdzić, że dwoje młodych nadal coś łączy. Pomimo faktu, iż Justin jest w związku małżeńskim z modelką Hailey Bieber, fani nie zaprzestają swoich poczynań. Hailey spotyka się w mediach z negatywną opinią i porównaniem do Gomez, ponieważ fani piosenkarza twierdzą, że nie jest właściwą osobą dla Justina. W ostatnim czasie, modelka gościnnie wystąpiła w podcaście u jednej dziennikarki, wyznając, że jej stosunki z Seleną są neutralne. W odstępie kilku tygodni po wyemitowaniu wywiadu na gali Academy Museum w Los Angeles, obie kobiety opublikowały wspólne zdjęcie, aby przerwać fale hejtu i spekulacji. Niestety, wiem, że fani Jeleny stale będą drążyć temat i mimo ukazania w filmie perspektywy Seleny na ten problem, będzie on z nami jeszcze przez lata. 

Revival Tour

Wspominając trasę Revival fani otrzymali pełne wyjaśnienie powodu, przez który została ona wstrzymana. Na kolejnych etapach filmu, mamy obraz tego, jak sława potrafi wyniszczyć psychicznie artystę. Ciągła fala krytyki oraz presja medialna spowodowały, iż Selena nie korzysta z Instagrama. Na platformie jest wciąż nieludzko krytykowana za opublikowane zdjęcia. Zdarzały się sytuacje, że w drodze do restauracji była śledzona i atakowana pytaniami od dziennikarzy na temat jej prywatnego życia. Uważam, że te fakty są idealnym przykładem tego, że piosenkarka miała prawo czuć się coraz gorzej.

Nikt się tego nie spodziewał

Dokument porusza wątek choroby oraz pobytu w szpitalach, z którymi Gomez często ma do czynienia. Leczenie i pogarszający się stan zdrowia sprawiają, iż zaczynamy się zastanawiać, jak tak młoda osoba jest w stanie tyle wycierpieć. Powoduje to ogromne wzruszenie i empatię wobec artystki. Pomimo ujęcia negatywnych momentów życia piosenkarki, reżyser przeprowadza nas przez sześcioletnią drogę Seleny, która poszukiwała siebie, nie zatrzymywała się i pragnęła osiągać obrane przez siebie cele. Jak sama przyznała, jej pobyt w Kenii stanowił cudowne chwile, które szczególnie zapadły jej w pamięci. Troska, empatia i zaangażowanie w problemy innych ludzi, pokazują pozytywne strony artystki i stanowią ogrom wzruszenia oraz dumy wśród odbiorców.  

Czy warto obejrzeć ? 

Pokazując nam ostatnie lata życia piosenkarki, film sprawia, że zaczynamy rozumieć wiele sytuacji, które media wielokrotnie przedstawiały w złym świetle. Doceniam silną wolę, jaką posiada w sobie ta amerykańska piosenkarka. Jestem pod wrażeniem, że pokazała na całym świecie swoje słabe strony i uświadomiła fanom to, że tak, jak wielu z nas, ona również ma ciężkie momenty w życiu, z którymi walczy. Piosenkarka daje odbiorcom poczucie wsparcia i nawiązania z nią pewnego rodzaju relacji.

Mam nadzieję, że wielu ludzi po zobaczeniu tego dokumentu, zrozumie, jak krytyka może wpłynąć na zdrowie psychiczne człowieka. Uświadomi sobie, że choroby na tle psychicznym nie są czymś, co możemy przyjąć z obojętnością. Temat ten powinien zostać zrozumiany i poszerzony, aby uświadamiać społeczeństwo, z czym wielu z nas może się mierzyć na co dzień. Polecam przygotować opakowanie chusteczek i obejrzeć dokument, aby dostrzec, iż każdy z nas często staje w obliczu wielu wyzwań. Jednak zawsze warto zachować nadzieję, tak, jak zrobiła to Selena.

Sandra Ględa

Po więcej ciekawych tekstów ze świata muzyki zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/