PSY – PSY 9th [RECENZJA]

Po 7 latach nieobecności na rynku muzycznym w roli artysty ze zdwojoną siłą powraca PSY – człowiek orkiestra, który w 2012 roku swoją piosenką porwał w sidła k-popu cały świat. Czym zajmuje się obecnie i czy po takiej przerwie nadal pociąga za sobą rzesze fanów?

psy
Obrazek promujący główną piosenkę albumu

Wielozadaniowa persona

PSY, a tak właściwie Park Jae-sang, to południowokoreański artysta skali światowej. Szczyt jego kariery przypisuje się na rok 2012, bo właśnie wtedy wydał piosenkę GANGNAM STYLE, która stała się światowym hitem, a obecnie ma ponad 4 miliardy wyświetleń na YouTube. PSY słynie także z hitów takich jak GENTELMAN, DADDY czy New Face.

Jednak w ostatnich latach artysta „przebranżowił” się z bycia idolem w producenta muzycznego i założył własną wytwórnię – P NATION. Warto też wspomnieć, że Park Jae-sang, będąc idolem k-popowym, potrafi również tańczyć i – co ciekawe – rapować. Dodatkowo z wykształcenia jest także tekściarzem. Podsumowując, w branży muzycznej nie ma zadania, któremu PSY by nie sprostał.

Edycja dziewiąta

Swój najnowszy album PSY zatytułował PSY 9th, co nawiązuje do liczby dotychczasowych wydanych singli i albumów. Początkowo, jak usłyszałam, że „ten od GANGNAM STYLE” powraca na scenę, miałam lekkie obawy, ale po przesłuchaniu całego albumu, wszystkie negatywne przeświadczenia odeszły w zapomnienie.

PSY serwuje nam wszystko i nawet więcej, czego moglibyśmy się po nim spodziewać. Znajdziemy na płycie praktycznie każdy gatunek muzyczny – k-pop, pop, disco, retro, techno, a nawet lekki hard bass czy disco polo (jakkolwiek dziwnie to brzmi). Artysta stworzył album, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Połączenie generacji

Piosenką promującą album jest That That i to właśnie ona wzbudziła największe zaintrygowanie i zainteresowanie wśród fanów. Dlaczego? Przez kolaborację z Min Yoongim, członkiem BTS, który jest także producentem That That. Mogę śmiało powiedzieć – to połączenie jest szokująco dobre. Sama piosenka jest utrzymana w klimacie lekko latynoskim z dodatkiem folku. Jedynym słowem – idealny kawałek na imprezę.

Zarówno sukces piosenki, jak i albumu podbija także wykonujące ją duo. PSY jest idolem drugiej generacji k-popu, który wyniósł ten gatunek muzyczny poza granice Korei i Azji. Min Yoongi to artysta trzeciej generacji oraz członek BTS – boysbandu znanego już na całym świecie. Mix dwóch różnych generacji k-popu okazał się strzałem w dziesiątkę.

Jednak na jednej kolaboracji PSY nie przestał. Praktycznie cały album składa się z featów z idolami k-popowymi. Dodatkowo piosenki swoim klimatem wpisują się w klimaty tych artystów. GANJI jest utworem w kolaboracji z Jessi – k-popową raperką, a także podopieczną PSY w jego wytwórni. Mocny bit, dobry rap. Czego chcieć więcej?

Dla odmiany Happier we współpracy z idolem Crush to lekka ballada z elementami R&B. Na płycie znalazła się także inna ballada, Sleepless, wykonywana z Heize. Przez te kolaboracje artysta udowodnił, że każdy gatunek muzyczny stoi przed nim otworem.

Remake hitu

Jest jednak utwór, na którym chcę się skupić szczególnie, a mianowicie Now, który PSY wykonuje z Hwa Sa – członkinią grupy Mamamoo. Gdy słuchałam go za pierwszym razem, już po kilku sekundach złapała mnie konsternacja, bo znałam tę melodię. Problem był w tym, że byłam w stanie zanucić całą piosenkę, lecz nie wiedziałam skąd.

Po głębszych poszukiwaniach okazało się, że PSY podjął się odświeżenia hitu z 1984 roku. Chodzi o piosenkę When the Rain Begins to Fall w wykonaniu Jermaine Jackson i Pia Zadora. Ryzykowne zagranie, ale warte było jego podjęcia. Chociaż linia melodyczna praktycznie nie została zmieniona, to wykonanie w języku koreańskim nadaje utworowi nowy wymiar. 

psy
Psy z Hwa sa, zdjęcie promujące piosenkę „Now”

Czy nastanie era PSY 10th?

Chociaż PSY na razie nic nie wspomina na temat następnych singli i albumów, mam cichą nadzieję, że jednak znów nas czymś zaskoczy. Biorąc pod uwagę PSY 9th, jestem pewna, że hipotetyczny następny album idola, będzie równie szalony i zróżnicowany. Obecnie jednak będziemy mogli śledzić działania artysty w roli producenta muzycznego i właściciela wytwórni.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata muzyki zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/