Propozycje kulturalne na Dzień Przyjaciela

Spędzamy z nimi czas, śmiejemy się, czasem płaczemy. Jak mawiał klasyk, są naszymi cichymi aniołami. 9 czerwca to Dzień Przyjaciela. Dziś z tej okazji możemy podziękować naszym bratnim duszom za to, że są obok nas. A może by tak złożyć im lekko poetyckie życzenia lub obejrzeć coś wspólnie o przyjaźni? Zobaczcie, jakie propozycje kulturalne przygotowałem z okazji wspaniałego święta, którym jest Dzień Przyjaciela.

Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem – Albert Camus

Dzień Przyjaciela w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Święto to przybyło do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest szerzej obchodzone. Warto jednak zaznajomić się z nim na stałe i wykorzystać ten dzień jako ciekawą alternatywę dla przyjacielskich spotkań.

Na początek chciałbym przytoczyć kilka cytatów o przyjaciołach. Skupiłem się jednak na mniej znanych sentencjach, tak, aby nie powielać tych, które są najbardziej popularne.

Jedna róża może być moim ogrodem… jeden przyjaciel, moim światem.

Leo Buscaglia, amerykański pisarz

Nawet gdybyś dał człowiekowi wszystkie wspaniałości świata, nic mu to nie pomoże, jeśli nie ma przyjaciela, któremu mógłby o tym powiedzieć.

Catarina Goethe, matka Johanna Wolfganga Goethego

Przyjaciel to człowiek, do którego dzwonię po wielu miesiącach milczenia, a nie pyta: dlaczego się nie odzywałaś, tylko mówi: cieszę się, że właśnie dziś słyszę Twój głos.

Roma Ligocka, polska malarka i pisarka

Kim jest prawdziwy przyjaciel?

Przyjaźń wymaga czasu, ale i zaangażowania. Jeżeli z początku wydaje nam się, że trafiliśmy na osobę, z którą doskonale się rozumiemy, warto poczekać chwilę. Jeśli ten ktoś zostanie z nami w trudnych chwilach, to rzeczywiście mamy u boku prawdziwego przyjaciela. Jednocześnie okres budowania znajomości jest, w mojej opinii, jednym z najpiękniejszych etapów w naszym życiu. Poznajemy wzajemne zainteresowania, odkrywamy punkty wspólne i staramy się wywrzeć jak najlepsze wrażenie na drugiej osobie. A jak kwestię przyjaźni opisują poeci? Na pewno nie zabraknie metafor, które mogą poruszyć niejedno serce…

***

Kocham Cię nie tylko za to, kim ty jesteś,

ale także za to, kim ja jestem, gdy jestem z Tobą.

Kocham Cię nie tylko za to, kim się stałeś,

ale i za to, kim ja stałem się dzięki Tobie.

Kocham cię, bo zdziałałeś więcej niż jakikolwiek dekalog, abym mógł stać się dobrym człowiekiem,

i więcej niż jakakolwiek wiara, aby mnie uczynić szczęśliwym.

Uczyniłeś to bez słów i gestów.

Uczyniłeś to będąc po prostu sobą.

Być może to właśnie znaczy być przyjacielem.

Phil Bosmans – belgijski zakonnik, jeden z najbardziej znanych artystów poruszających kwestię przyjaźni

„Credo przyjaźni”

Wierzę w ciebie, przyjacielu.

Wierzę w twój uśmiech

– otwarte okno twojego istnienia.

Wierzę w twoje spojrzenie

– odbicie twojej uczciwości.

Wierzę w twoje łzy

– znak obecności w smutkach i radościach.

Wierzę w twoją dłoń

– zawsze wyciągniętą, by dawać i otrzymywać.

Wierzę w twój uścisk

– szczere przyjęcie twojego serca.

Wierzę w twoje słowo

– wyraz tego co kochasz i czego oczekujesz.

Wierzę w ciebie przyjacielu,

tak po prostu w wymowę ciszy.

Helena Oshiro

Filmy o niecodziennej przyjaźni…

Dzień Przyjaciela to również okazja do wspólnego oglądania filmów i zjedzenia ulubionych słodkości. W swoim zestawieniu przygotowałem kilka filmowych tytułów, które poruszają tematykę przyjaźni nie tylko między ludźmi, ale i między zwierzęciem a człowiekiem.

Dwie kobiety uśmiechają się do obiektywu. Propozycja filmowa na dzień przyjaciela
Źródło: stopklatka.pl

„Thelma i Louise” (reż. Ridley Scott)

Film opowiada o dwóch przyjaciółkach, które zmęczone codziennym życiem postanawiają wybrać się na wspólny wyjazd w góry. Z pozoru beztroska wyprawa po wizycie w pewnym barze zaczyna przypominać jednak przeprawę przez mękę. Nieoczekiwane zabójstwo w afekcie skłania ich do ucieczki do Meksyku. Kobiety ciesząc się ostatnimi chwilami wolności, żyją bez żadnych ograniczeń. Gra aktorska odtwórczyni głównych ról; Geeny Davis i Susan Sarandon ma w sobie coś urzekającego, dzięki czemu film ten będzie doskonałą okazją np. na filmowy wieczór przyjaciółek.

„Paddleton” (reż. Alex Lehmann)

Kolejny film poświęcony jest o niezwykłej przyjaźni dwóch sąsiadów – Michaela i Andy’ego. Nieuleczalnie chory Michael postanawia poddać się eutanazji i zażyć tabletkę, dzięki której zakończy swoje życie. Receptę na ten lek może zrealizować bardzo daleko od swojego domu. Zabiera Andy’ego w podróż, która pokazuje, jak silna może być przyjaźń. Może również pokazać, że czasem warto walczyć do końca, kiedy mamy w swoim otoczeniu osoby, które dodają nam otuchy i poprawiają nasz nastrój.

„Homer i Eddie” (reż. Andriej Konczałowski)

Jak mawia klasyk: najlepszych przyjaciół poznaje się w biedzie. Stwierdzenie to przyświecało twórcom filmu „Homer i Eddie”. Tytułowi bohaterowie spotykają się w społeczeństwie z niezrozumieniem i pogardą z uwagi na swoje niepełnosprawności umysłowe. Homer zostaje okradziony w drodze do swojego ojca, który leży na łożu śmierci. W wyniku tego spędza noc na złomowisku. Z pomocą mu przychodzi Eddie. Czy postacie te znalazły w sobie bratnie dusze? Przekonajcie się sami.

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Nie mogłem przestać go lizać, on nie mógł przestać chichotać, a obaj nie mogliśmy przestać tarzać się razem w trawie — W. Bruce Cameron

Obraz zawierający trawa, leżące, ssak

Opis wygenerowany automatycznie
Źródło: filmweb.pl

„Był sobie pies” (reż. Lasse Hallström)

Jak już wcześniej wspomniałem, przyjaźń to nie tylko zjawisko międzyludzkie. Na więź między człowiekiem a zwierzęciem zwraca uwagę W. Bruce Cameron – jeden z najbardziej znanych psiarzy pośród pisarzy. Film jest adaptacją książki Camerona o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest Bailey, pies o niezwykłym charakterze. Jego właściciel Ethan nadaje sens jego życiu. Bailey umiera, ale doświadcza reinkarnacji i próbuje dotrzeć do swojego ukochanego właściciela. 

Dzięki urokliwym dialogom opracowanym przez Camerona film przekonuje do siebie naprawdę wszystkich. Dla zainteresowanych, na podstawie dzieł tego pisarza powstały inne filmy; „Był sobie pies 2” oraz „O psie który wrócił do domu”.

Dzień Przyjaciela to z pewnością jedno z ciekawszych świąt, jakie możemy napotkać w tzw. kalendarzu świąt nietypowych. Fakt obchodzenia takiego wydarzenia może poprawić zarówno nam, jak i naszym przyjaciołom dzień. Pamiętajmy jednak o cichych aniołach nie tylko od święta i doceniajmy ich obecność wśród nas każdego dnia. 

Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/