Muzyka na przestrzeni dziesięciu dekad

muzyka

Klasyki

XIX wiek charakteryzowała wyjątkowa namiętność do muzyki klasycznej. Część jej dzieł możemy zaobserwować na przestrzeni XX wieku. Pod koniec lat 90. i w bliskich latach dwudziestych pojawił się nowy gatunek, inspirowany kształtującym się na południu USA blues‘em. 

Epoka bluesa

W latach 30. XX wieku dochodzi do przełomu. W Nowym Orleanie stawało się coraz popularniejsze jazzowe brzmienie, czerpiące inspirację zarówno z kultury afrykańskiej, latynoamerykańskiej jak i europejskiej. Pojawia się okazja pokazania światu swojego talentu przez te społeczności. Pionierem gatunku stał się Louis Armstrong z jego fenomenalnym barytonem. Lata 30. i 40. to również rozkwit kariery Franka Sinatry, Binga Crosby’ego i Nata Kinga Cole’a. W trakcie II wojny światowej na całym świecie sławę odnosi swing, słynący ze swojej rytmiczności. Wraz z końcem 45. roku gatunek traci popularność.

Muzyka po II wojnie światowej

Rock’n’roll i dzieci kwiaty

Z początkiem lat 50. XX wieku rozwinął się kanon muzyki popowej. Rock’n’Roll w USA szybko zdominował ten nurt na czele z królem, Elvisem Presleyem. Gwiazdor od najmłodszych lat obcował z muzyką. Lata jego największej aktywności przypadają na 1954-1977 r. Prekursor soulu zadebiutował na scenie ze swoją namiętną piosenką Love Me tender, a także z Jailhouse Rock.

Amerykanin stał się sławny na całym świecie, a kolejna dekada pokazała, że jego muzyka nie ma terminu ważności. W latach 60. powstały Can’t help Falling in Love With you oraz Heartbreak Hotel. Elvis został okrzyknięty ikoną muzyki, a także symbolem seksu. John Lennon stwierdził, że: „przed Elvisem nie było niczego”. W połowie XX wieku otwierają się drzwi do kariery dla Peggy Lee, Little Richarda, Elli Fitzgerald, Deana Martina czy dla zespołów pokroju The Poni-Tails — tzw. dzieci kwiaty.

Brytyjskie dziedzictwo

Wielka Brytania z dumą pochwaliła się swoim nowym nabytkiem. Beatelsi zawitali w świecie muzycznym wraz ze swoim popowo-rockowym brzmieniem. Czworo młodych mężczyzn rozpoczęło karierę w Liverpoolu podczas grania w różnych klubach. Dzieła Beatelsów tamtych czasów to przede wszystkim Can’t buy my loveYesterday, Let it be czy Yellow Submarine.

Ku wielkiemu zaskoczeniu zespół rozpadł się jednak w latach 70. Karierę kontynuowali John Lennon oraz Paul McCartney. Lata 60. to wielki przełom i wielkie zróżnicowanie wśród gatunków muzyki. Na topie znalazły się utwory popowe, soulowe a wśród nich przebój Bena E. Kinga Stand by me. Ponadto piosenki zespołów The Supremes, The Ronettes czy The Zodiacs również zdobywały sławę. Coraz częściej mamy do czynienia z silną żeńską barwą głosu Etty James i równie pięknym Marvinem Gaye’em

Czas na Hendrixa

Do muzycznego kompletu dołączył także amerykański gitarzysta i wokalista Jimi Hendrix, uważany za najwybitniejszego gitarzystę wszech czasów. Jego muzyka inspirowała wiele rockowych zespołów. Zespół The Rolling Stones zadebiutował w Wielkiej Brytanii w połowie lat 60., mężczyznom udało się również wystąpić w 1967 r. w Warszawie. Ich najsłynniejszym utworem został Satisfaction z 1965 r.

Kolejnymi wielkimi inspiracjami muzycznymi możemy oznaczyć Pink Floyd czy Led Zeppelin, które rozpoczynały swoją wielką karierę w świecie artystycznym. W 1969 r. Dusty Springfield wydaję Son of A Preacher Man, jeden z najlepszych kawałków tamtego okresu. Warto wspomnieć o niepowtarzalnej królowej soulu, czyli Arethtcie Franklin. Jej twórczość obejmuje takie piosenki jak Think, I Never Loved a Man czy Baby I Love You. Aretha w kolejnych dekadach współpracowała z wieloma utalentowanymi artystami np. z Georgiem Michaelem.

Różowe lata 70

Złoty wiek brzmienia przypada na lata 70., kiedy nastąpił ogromny rozkwit stylów muzycznych. Powstało dużo nowych kapel, a te częściowo wzorowały się na muzyce idolów poprzedniej dekady. Jednym z takich zespołów jest oczywiście Queen i jej muzycy w składzie: Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor oraz John Deacon. Dla brytyjskiego nowopowstałego bandu nie istniały wyzwania, a jego utwory łączyły w sobie rock, hard rock, jazz i operę.

W 1975 r. powstaje album A Night at the Opera, a w jego zawartości niezapomniane hity performerów: You’re My Best Friend, autorstwa Deacona, God Save The Queen May’a i wreszcie Love Of My Life oraz Bohemian Rhapsody autorstwa Mercury’ego. Zespół jako pierwszy wprowadził do swojej muzyki syntetyzatory. Lata 70. kojarzą się z takimi kapelami jak australijski AC/DC z ich najsłynniejszym Highway to Hel z 1979 r., Deep Purple, Toto czy The Who. 

Wielka muzyka również na starym kontynencie

Coś europejskiego

Nie tylko rock zachwycał w tamtych czasach, bo lata 70. to również niesamowity wydźwięk muzyki tanecznej disco. ABBA jest jednym z zespołów, która podejmuję się wydania albumów w euro-popowym brzmieniu. Ich największe kawałki to Mamma Mia, SOS czy w końcu Dancing Queen. Krytycy oceniali szwedzki band pozytywnie. To również przełom dla zespołów Boney M i Bee Gees, Eruption czy Earth Wild. A także początek kariery dla takich solistów jak Elton John, Billy Joel, Bill Whithers, Blondie, Bob Dylan, Bob Marley,  Bonnie Tyler,  Donna Summer, Czesław Niemen, Kate Bush, Rod Stewart i wielu innych. 

Przegląd artystów

Miłośnicy muzyki zarzucają latom 80. kiczowatość. To dekada, w której króluje muzyka imprezowa oraz takie zespoły rockowe jak Guns’n’Roses, Metallica, U2. Włosi wychodzą naprzeciw z duetem Al bano i Romena Power. To szansa również dla artystów takich jak Alphaville, A-ha, The Police, Bon Jovi, Bruce Springsteen, Bryan Adams, Paul Young, Chris Norman, Culture Club, Cutting Crew, Croweded House, Cindy Lauper, David Bowie, Depeche mode, Eric Carmen, Annie Lennox, Foreigner, Jennifer Rush, Journey, Kim Wilde, Richard Marx, Roxette, Scorpions, Slade, Starship, Sting, Surviver, The Pointer Sisters. 

Muzyka w tym okresie bardzo się zróżnicowała. W Wielkiej Brytanii sławę odnosił duet Wham, z piosenką Club Tropicana. Pod koniec lat 80. nastąpił rozpad duetu, a George Michael rozpoczął solową karierę m.in. z kawałkiem Freedom ‘90. Lata te były polem do popisu dla fenomenalnej Tiny Turner, która zyskała sławę dzięki takim utworom jak np. The Best oraz niesamowitego Steviego Wondera. 

Jackson, Houston, Prince i inni

Był to punkt kulminacyjny w twórczości Michaela Jacksona, czyli króla popu z utworami Bad i Thriller, który już wcześniej zadebiutował w latach 70. w zespole The Jackson 5. Był to również debiut Madonny – królowej tej dekady oraz jej Like a Virgin i Like a Prayer.

Należy wspomnieć o jedynym w swoim rodzaju wokaliście i gitarzyście Prince’ oraz o jego nonszalanckich Purple Rain, Nothing Compares to You oraz Kiss. Ten przedstawiciel stylów R&B, Funk, Soul nadał wyjątkowe znaczenie muzyce. Whitney Houston to kolejna wokalistka, której nie wolno pominąć. Gwiazda takich utworów jak I Wanna Dance With Somebody i How Will I Know dysponowała jednym z najpotężniejszych głosów kobiecych na świecie. 

Moda na zespoły

Lata 90. to przede wszystkim ciągły rozwój muzyki pop, soul oraz hip-hop. Dekada jest nazywana niezwykle elektryczną, inspirowaną modą lat 70. Ikonami muzyki rockowej są Nirvana i jej przedstawiciel Kurt Cobain oraz Red Hot Chilli Peppers. Wśród ówczesnej mody, na topie królują boysbandy i girlsbandy takie jak Backstreet Boys, Spice Girls, Destiny’s Child czy N Sync.

Wielkie hity należały w tych czasach m.in. do Britney Spears, Christiny Aguilery, Ricky’ego Martina. Końcówka XX wieku kojarzyć się może z takimi hip-hopowcami jak SnoopDog, 2Pac czy utworami Dr. Dre. Ten ostatni zdziałał bardzo dużo w karierze Eminema, który odznaczył się w historii jako niesamowity, biały raper.

Techno vibes i kolorowe teledyski

Muzykę lat 2000-2009 cechuje różnorodność. Wśród gatunków muzycznych dominuje techno, pop, R&B. To czas takich gwiazd jak Amy Winehouse, Aaliyah, Ciara, Justin Timberlake, Beyonce, Lady Gaga, Jennifer Lopez, Rihanna, Avril Lavigne, Nelly Frurtado czy Shakira. Wiele czarnoskórych wykonawców rozwija swoje skrzydła m.in. Jay-Z, Akon, Jason Derulo, Usher. Florida. To idealna chwila dla producentów muzycznych i DJ-ów takich jak David Guetta. Dużą sławę zyskuję girlsband The Pussycat Dolls na czele z Nicole Scherzinger.

Świeżynki

O obecnej dekadzie nie mówi się najlepiej. Często można się spotkać z określeniami „odgrzewane kawałki”. Lata 2010-2020 zapoczątkowały erę zupełnie nowych artystów. Wśród nich One Direction – brytyjski boysband, który zaistniał na scenie z przebojem What Makes You Beautiful. W USA na trasy wyjeżdżał kanadyjski wokalista Justin Bieber z jego popowymi numerami. Obecny czas działa na korzyść również Arianie Grande, dziewczynie o niesamowitej skali głosowej, Dua Lipie, której imię i nazwisko zna chyba cały świat oraz Miley Cyrus, królowej skandali, która wydała niedawno wyjątkowy album Plastic Hearts.

W dzisiejszych czasach popularni stali się wykonawcy rapu tacy jak Travis Scott, Skepta, 6ix9ine, Rae Sremmund, Post Malone, ASAP Rocky i wielu innych. Głosów kobiecych użyczają również Iggy Azalea, Nicki Minaj, CardiB i wschodząca raperka znana głównie z TikToka Megan Thee Stallion. W ich utworach często możemy się spotkać z różnymi przekleństwami i prowokującymi treściami. 

Podsumowanie

Muzyka z każdej dekady wniosła coś innego do naszego życia. Każdy styl charakteryzuje jego wyjątkowość. Obecna dekada pokazuje natomiast, że współcześni artyści lubią wracać do starych utworów. Nagrywają duety, chcąc przekazać słuchaczom kreatywne zestawienie muzyczne dwóch wieków, tak jak to zrobiła Rihanna, Paul McCartney i Kanye West w piosence „Four Five Seconds”.

Po więcej ciekawych tekstów ze świata muzyki zapraszamy tutaj –> https://meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/