Młodzi o systemie emerytalnym

System emerytalny jest tematem, o którym mówi się sporo, niemal codziennie. jednak prawie zawsze w debacie publicznej funkcjonuje on w kontekście osób będących na emeryturze, bądź zbliżających się do wieku emerytalnego. Mało kto myśli o emeryturze będąc jeszcze na studiach. Jak przekonywali goście Studenckiego Magazynu Miejskiego, organizatorzy debaty „Młodzi o systemie emerytalnym” – Samym sednem sprawy jest przekonanie młodych ludzi, że rzeczywiście ich przyszłość jest bardzo istotna. Często nie myślimy o tym co będzie jutro, a co dopiero za 40, 50 lat. Chodziło o to, żeby przykuć uwagę studentów do tego, co będą robili w przyszłości – mówił Stanisław Czerwiński z Forum Młodych Ekonomistów.

Sama debata jest jednym z zaczątków funkcjonowania Klubu Debat Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – Wielu naszych studentów ma doświadczenie w debatowaniu. Część z nich debatuje w ramach Klubu Debat UAM, turniejów. Większość uczelni ekonomicznych w Polsce posiada kluby debat, dlatego też zakładamy klub debat nasz, uczelniany – Mówiła Aleksandra Rabczun z Katedry Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W debacie wzięli udział studenci – przedstawiciele kół naukowych oraz organizacji studenckich. Patronat honorowy nad debatą objął Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu profesor Maciej Żukowski, a wstęp do dyskusji wygłosił doktor Paweł Wojciechowski – główny ekonomista ZUS oraz były minister finansów.