Mindhunter & ACS: The People v. O. J. Simpson – Teoria Wielkiego Serialu

Teoria Wielkiego Serialu – 22.11.2017

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Ania Bielec


Ostatnio mogliście posłuchać o latach 20.,  teraz postaram się Was przenieść najpierw w lata 70. i dowiecie się, jak wyglądało tworzenie podstaw kryminalistyki w FBI. Jak ciężko było przestawić ludzi z myślenia, że złym się rodzimy. To nieprawda, wszyscy jesteśmy tacy sami, a dopiero z czasem możemy stać się źli. W drugiej połowie możecie posłuchać o latach 90. czyli wcale nie tak odległych czasach i omówię głośną sprawę the People vs. OJ Simpson. Zatem już teraz mogę Wam zdradzić, że pierwszą produkcją będzie serial Netflixa Mindhunter. Poznacie w nim młodego, 29-letniego agenta FBI, który zajmuje się psychologią przestępczą oraz pracuje nad behawiorystką morderców. Razem z bohaterami wejdziemy w głowy socjopatów, seryjnych morderców i gwałcicieli. Druga produkcja to American Crime Story: Sprawa OJ Simpsona. W tej produkcji natomiast nie będziemy poznawać skazańców od strony policjantów czy naukowców, a od strony samego skazanego. OJ zostanie oskarżony o podwójne zabójstwo 1 stopnia.

Pierwszy sezon Mindhuntera pojawił się w serwisie Netflix 13 października 2017 roku, nie tak dawno potwierdzono także wyprodukowanie drugiego sezonu. Twórcą serialu jest Joe Penhall, brytyjski twórca, który po raz pierwszy podjął się tworzenia produkcji. Wcześniej pracował przy scenariuszach do: Drogi, Przetrzymać tę miłość, czy Głosy. Historię stworzył na podstawie książki Johna Douglasa i Marka Olshakera pt. Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców, zatem możecie być pewni, że historie opisane w książce i ukazane w serialu nie są zmyślone. Ci przestępcy, seryjni mordercy istnieli naprawdę i mordowali w ten sposób naprawdę. Produkcja nas nie oszczędza. Widzimy ciała ofiar, które są w kawałkach, zgwałcone, rozerwane na strzępy, czy pozbawione głów, strun głosowych czy piersi. David Fincher jest reżyserem pilotażowego odcinka. Wielka persona kina i telewizji. Reżyserował Podziemny Krąg, Siedem, House of Cards, Zaginioną dziewczynę, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, The Social Network, Dziewczynę z tatuażem, Zodiak, Azyl. Specjalnie podałem aż tyle tytułów, żebyście zrozumieli, o co mi chodzi. To naprawdę doświadczony reżyser, który wie jak wprowadzić odpowiedni nastrój do produkcji. Świetnie wykorzystał nastrój lat 70. , który oddał naprawdę w bardzo sprawny i rzetelny sposób. Dosłownie czujemy się przeniesieni w tamte czasy, dzięki czemu o wiele łatwiej wczuć się w emocje, jakie wtedy panowały. Agenta Holdena Forda zagrał Jonathan Groff. W pozostałych rolach: Holt McCallany (jako Bill Tench), Hannah Gross (jako Debbie Mitford) oraz Anna Torv (jako Wandy Carr).

Pilotażowy odcinek American Crime Story: The People vs. OJ Simpson miał swoją premierę 2 lutego 2016 roku, a jego tytuł to Z popiołów tragedii. Twórcami produkcji jest dwóch panów – Larry Kraszewski oraz Scott Alexander (Ed Wood, Człowiek z księżyca, Skandalista Larry Flynt). Fabułę serialu oparli o fakty z książki Jeffreya Toobina pt. The Run of His Life: The People v. O.J. Simpson. Dzięki temu opowiedziana historia jest spójna i pełna ciekawostek lub domysłów nie tylko autora książki, ale też scenarzystów. Za cel postawili sobie bardzo ciężkie zadanie – wykreować świat sprzed kilkudziesięciu lat. Reżyserem pilotażowego odcinka został Ryan Murphy. Dobrze wam znany twórca, scenarzysta i reżyser. Odpowiadał wcześniej za takie seriale jak Glee, Królowe Krzyku, Rodzinka jak inne, czy całą serię American Horror Story. To właśnie z tych strasznych amerykańskich historyjek wyewoluował pomysł, by nagrać American Crime Story. Murphy doskonale orientował się, czego pragną widzowie i im to dał. AHS wyzwalał w ludziach strach, ale z sezonu na sezon ludzie pragnęli czegoś coraz bardziej strasznego. Dzięki temu stworzył serial o OJ Simpsonie, bo może i straszne są wymyślone historie, ale jednak jak bardzo przerażające jest to, co wydarzyło się naprawdę? I to niedaleko nas? Już sam wątek sprawy OJ Simpsona sprawił, że przed telewizorami zasiadło tysiące widzów. Głównym bohaterem jest OJ Simpson (w postać OJ wcielił się Cuba Gooding Jr.). Obok niego na ekranie wystąpili: Sarah Paulson (jako Marcia Clark), John Travolta (jako Robert Shapiro), David Schwimmer (jako Robert Kardashian) oraz Courtney B. Vance (jako Johnnie Cochran).

Odsłuch: