Miley Cyrus – Endless Summer Vacation [Recenzja]

Za nami premiera jednego z najbardziej wyczekiwanych albumów 2023 roku. Miley Cyrus powraca z najnowszym krążkiem, Endless Summer Vacation, który ukazał się w miniony piątek, 10 marca. Jak zawsze, spełniła oczekiwania fanów. Jeden z singli promujących płytę, Flowers, osiągnął szczyty w rankingach muzycznych i stał się viralową piosenką, która gości w odbiornikach wielu z nas. Czy Endless Summer Vacation stanie się najlepiej ocenianym albumem w tym roku i osiągnie równie wielki sukces, jak piosenka Flowers?

Okładka albumu

Nowy album, nowa Miley

Z pewnością wielu z nas kojarzy artystkę od najmłodszych lat. Dorastaliśmy oglądając ją w produkcjach Disney’a. Miley stała się idolką wielu dziewczyn, które wzorowały się na niej i inspirowały w życiu codziennym. Na przestrzeni lat obserwowaliśmy różne ery wokalistki. Okres albumu Bangerz wywołał wiele kontrowersji, gdy piosenkarka odeszła od skojarzeń z grzeczną aktorką Disney’a  i odsłoniła nową wersję siebie. Wielu ludzi było krytycznie nastawionych do nowej kreacji wokalistki, jednakże nigdy nie mogliśmy odmówić jej ogromnego talentu. Zaskakiwała nas wielokrotnie. Dziś, jest ona jedną z najbardziej ikonicznych wokalistek dwudziestego pierwszego wieku. Na scenie można zauważyć niesamowitą energię, którą kieruje do publiczności. Endless Summer Vacation to kolejna nowa odsłona artystki. Miley ukazuje nam się całkowicie szczera i pragnie przekazać wiele wartościowych myśli. Teksty piosenek skłaniają nas do głębokich rozważań i sprawiają, iż tworzymy pewną więź z piosenkarką, pragnąc zrozumieć jej punkt widzenia.

Wielki apetyt na nadchodzący album

Nie trudno ukryć faktu, iż najnowszy album artystki był bardzo wyczekiwany. Fani z niecierpliwością odliczali do dnia premiery, czekając na to co zaprezentuje ich idolka. Viralowy hit Flowers sprawił, iż wielu z nas miało ogromne oczekiwania. Ludzie spekulowali czy na albumie znajdziemy kolejne piosenki, które będą „uderzać” w stronę byłego męża artystki. Po ukazaniu całej listy nadchodzących nowości, powstawało wiele teorii czego owy hit może dotyczyć. Miley zapewniała, iż Endless Summer Vacation będzie albumem, w którym poznamy jej nową stronę. Pragnęła odsłonić wiele skrywanych emocji i podzielić się nimi z innymi, aby znaleźć z nimi wspólny język.

Prawdziwa Miley

Endless Summer Vacation prezentuje dwie strony. Jedna z nich reprezentuje energię, nowe możliwości i niezależność kobiet. Natomiast druga stanowi jej przeciwieństwo i opowiada o ciemnej stronie, tęsknocie i przemyśleniach. Utrzymany jest on w klimacie popu wraz z dodatkiem rocka i country, który znam wśród wielu charakterystycznych utworów Miley. Flowers ukazuje nam miłość do nas samych i wskazuje na niezależność kobiety, która przeszła okres złamanego serca. Miley w pełni rozumie to uczucie, w związku z końcem jej relacji ze wspomnianym mężem – Liam Hemsworthem. Ciężkie chwile sprawiły, iż artystka wyszła z nich jeszcze pewniejsza siebie i pokochała na nowo samą siebie. Piosenka Jaded opowiada nam o działaniach, jakich się podjął były partner w związku z przeprosinami, którymi była zmęczona.

Miłość o wielu obliczach

Nie od dziś wiadomo, że miłość jest jednym z najpopularniejszych motywów w piosenkach. Cyrus w swoich piosenkach jest całkowicie szczera i ukazuje jaki ból niesie ona ze sobą. Jednakże Rose Colored Lenses stanowi przeciwieństwo Jaded. Tutaj artystka skłania do refleksji na temat miłości i wspomina, że jest gotowa na nowe kroki w stronę tego uczucia. Optymistycznie nawiązuje do pozytywów płynących z miłości. Artystka nie tylko skupia się na samej idei tego pojęcia. W wywiadzie podczas specjalnego koncertu dla platformy Disney+ opowiedziała, że jedna z piosenek powstała w 2017 roku, jednak była gotowa ją wydać dopiero teraz. Pragnąc całkowicie się odsłonić, nabrała odwagi, aby światło dzienne ujrzał utwór Thousand Miles, który nawiązuje do utraty bliskiej osoby jednego z jej przyjaciół. Ciężko jest jej przyjąć ból, który wiąże się z taka tragedią, gdyż ona i jej siostra Noah są ze sobą bardzo blisko.  

Siła kobiety

Utwór You skrywa dobrze nam znaną dziką wolność i naturę, która bije od artystki. Cyrus od wielu lat promuje bycie prawdziwą i nie boi się wyrażać własnego zdania. Fani cenią w niej szczerość i autentyczność. Wraz z premierą albumu, na platformie YouTube, wokalistka wypuściła teledysk do kolejnego singla, River. Jest on wypełniony elektrycznym brzmieniem. Nawiązuje do miłości w formie deszczu, który spływa na nas po przeżyciu ciężkich chwil złamanego serca. Muddy Feet jest jedną z najbardziej oczekiwanych piosenek, ze względu na zapowiedź wielkiej współpracy z Sia. Wokalistka wyraźnie zaznacza w niej, że jest zmęczona i wściekła na zdradę swojego byłego partnera. Jest gotowa wejść w nowy etap swojego życia. Album zamyka kawałek Wonder Woman który odnosi się do jej zmarłej babci. Kobieta przekazała wiele wartości mamie artystki, aby ta opowiedziała o nich córce. Miley ukazuje siłę jaka wiąże się z byciem niezależną i kochającą siebie kobietą.

Duet z wielkimi artystami

Miley w ostatnich latach ciągle nas zaskakuje. W swoich albumach wielokrotnie zapraszała wielu znanych artystów do duetu. Album Plastic Hearts wypełniony był gośćmi, z którymi Cyrus stworzyła niesamowite utwory. Piosenka Prisoner jest jedną z najpopularniejszych kolaboracji naszych czasów. Osiągnęła ona ogromny sukces i do dzisiaj możemy usłyszeć ją w odbiornikach radiowych. Na albumie Endless Summer Vacation znajdziemy współprace z takimi artystami jak Brandi Carlile czy Sia. Kiedy Miley ogłosiła utwór z Sią, wiele osób ucieszyło się na takie połączenie i był on jednym z najbardziej wyczekiwanych. Niestety, oczekiwania spadły, gdy okazało się, że Sia jedynie wykonuje chórki wśród głosu Cyrus. Wiele ludzi komentuje, iż ,,zastanawiało się czy może nie przeoczyli części Sia i słuchali na nowo piosenki’’.

Czy Endless Summer Vacation zostanie najlepszym albumem 2023 roku?

Wielu krytyków po przedpremierowym przesłuchaniu albumu głosiło, że mocno namiesza    w rankingach wśród branży muzycznej. Na podstawie opinii 9 krytyków jest to najlepiej oceniany album Miley w ostatnich latach. Od dnia premiery minął tydzień, a według przewidywań Billboard 200 zadebiutuje on na 3 miejscu. Zachęcam do przesłuchania albumu, aby wsłuchać się w piosenki i zrozumieć przekaz, szczerość jaką chciała nam przekazać Miley.

Sandra Ględa

Po więcej wieści ze świata muzyki, zapraszamy tutaj –  meteor.amu.edu.pl/programy/magmuz/