Miley Cyrus – Attention [RECENZJA]

Miley Cyrus
Miley Cyrus – zdjęcie z Twittera artystki

Muzyki Miley słuchają ludzie na całym świecie. Artystka z pewnością wyróżnia się swoją osobowością i charyzmą na scenie. Ikona muzyki, która na przełomie dekady nie szczędziła od skandali i afer, wręcza fanom namiastkę siebie i swojej twórczości albumem live Attention. To płyta, w której czuć i słychać prawdziwą Miley Cyrus.

Attention Intro

Zapowiedź Attention na socjalach Miley

Chociaż nikt nie spodziewał się, z czym nowym przychodzi Miley, wiadomo było, że będzie to coś wyjątkowego. Od jakiegoś czasu na Instagramie artystki pojawiały się filmiki i zdjęcia z koncertów i trasy, które odbywała w minionym czasie. Gdy 27 marca Miley napisała post o nadchodzącej premierze albumu Attention, który był robiony z myślą o jej fanach, Ci oszaleli w komentarzach. W styczniu mogliśmy usłyszeć singiel pt. You z tego krążka, który wokalistka zaśpiewała podczas występu w Sylwestra. Nowa piosenka opowiada jest skierowana do obiektu westchnień, przy którym Miley chce spędzić czas, wyszaleć się. Te chwile pozwolą jej zapomnieć o bagażu doświadczeń, który ze sobą nosi.

Moi fani od dawna prosili mnie o album live i jestem strasznie podekscytowana, że wreszcie mogę go wydać! Ten program był nadzorowany przez fanów dla fanów! Zapytałam publiczność, jakie piosenki chcieliby zobaczyć na nadchodzących koncertach i powstała setlista, stworzona przez was!

– napisała w poście artystka.

Z pewnością Attention zostanie w głowach na długo, wszystko za sprawą pomysłu Miley, żeby połączyć jej stare i nowe kawałki. Ponadto Cyrus dołącza do swojej płyty takie utwory jak Like a Prayer Madonny czy Maybe Janis Joplin oraz Prince’a. Niekażdy artysta pokusiłby się o takie zestawienie coverów.

Stara nowa Miley

Kto pamięta jeszcze płyty Bangerz czy utwory Miley sprzed 2010 roku? Jeśli mało kto, ten album to idealna okazja, by odświeżyć twórczość Amerykanki. W wersji koncertowej Cyrus modyfikuje chociażby The Climb z filmu Hannah Montana. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych numerów. Gwiazda w piękny sposób po raz kolejny wciela ten utwór w życie i nadaje sens słowom, że podczas naszej drogi, zawsze znajdą się przeszkody, którym trzeba sprostać. Można powiedzieć, że kariera Amerykanki, była pełnym wzlotów i upadków muzycznym i prywatnym rollercoasterem, z którym ostatecznie zawsze dawała sobie radę. Miley zaprasza fanów na amerykańską imprezę, na której oczywiście zaśpiewa słynne Party In The Usa, gdzie w momencie, gdy mowa o muzyce ikonu popu, zacznie wykrzykiwać słowa „Free Britney”. Miley po raz kolejny manifestuje swoją solidarność z Britney Spears. Gwiazda nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w październiku. Artystka wspiera swoją sceniczną koleżankę, która przez 13 lat żyła w strachu.

Miley Cyrus – Party In The USA

Miley Cyrus x artyści

Na najnowszej płycie Miley – Attention, znajduje się wiele utworów znanych zespołów i wokalistów. Cyrus świetnie przeplata ze sobą dwie epoki muzyki i promuje rockową wersję samej siebie. Dlatego też na albumie powstały takie remixy, jak Wrecking Ball x Nothing Compares To You – z repertuary Prince’a. Miley odświeża romantyczną balladę króla funku i soulu, udowadniając, że wszystko, co przerobi ma odpowiedni smak i klimat. Bez wątpienia Prince wpasowuje się w inspirację muzyczną Miley i idealnie komponuję się z jej hitem Wrecking Ball z 2012 roku. Podobnie prezentuje nam remix We can’t Stop x Where is My Mind – zespołu rockowego Pixies. Miley wie, jak przyciągnąć uwagę słuchacza. W składance łączy pierwszy singiel z ery bycia skandalistką z piosenką, która w swoim tytule pyta: „Gdzie jest mój umysł?”. Ponadto przypomina nam o utworze Bang Bang autorstwa Nancy Drew. Zestawia go z utworem See You Again ze swojej płyty Meet Miley Cyrus.

Miley – Wrecking Ball x Nothing Compares To You

Prawdziwa i Autentyczna

Taka właśnie jest Miley w jej najnowszym wydaniu. To za sprawą jej gustu muzycznego, którego szukała przez x lat, żeby w końcu poznać siebie i swoją muzykę. W trakcie 10 lat po karierze w Disney Channel oraz pierwszych skandalach z jej udziałem, Miley zaczęła przybierać różne tożsamości. Od czasów rewolucji Bangerz, przez Younger Now i She Is Coming, w 2020 wydała Plastic Hearts. Wśród utworów z poprzedniej płyty w Attention znalazły się między innymi High, Never Be me, remix Midnight Sky czy właśnie Plastic Hearts. Miley Cyrus można spokojnie nazwać rewolucjonistką. Chociaż miała mnóstwo burzliwych momentów, wciąż szukała siebie i odkrywała swoje możliwości. Amerykanka być może nie z wyboru, często swoim zachowaniem przypominała Madonnę. Ikona popu wielokrotnie intrygowała teledyskami, występami oraz aferami, w które była zamieszana. Droga poszukiwań Miley nie dobiegła jeszcze końca, a jej kariera prężnie się rozwija. Najnowszy album Attention pokazuje tą szaloną i autentyczną naturę Miley Cyrus.

Miley Cyrus i jej ikony muzyki

W albumie Attention pojawiły się covery trzech niesamowicie utalentowanych kobiet, które przyczyniły się do rozkwitu muzyki pop, country oraz rock’a. Oczywiście mowa o Madonnie, Dolly Parton i Janis Joplin. Z pewnością utwory Like a Prayer, Jolene oraz Maybe to piosenki, o których się nie zapomina. Podczas trasy koncertowej i powstawania albumu Miley postanowiła odnowić nieco repertuar i za sprawą po części wyborów piosenek przez fanów ponownie nadała tym utworom magii. Niewątpliwie Miley ma coś z tych trzech artystek. To dlatego, że Cyrus zaczynała od popu, w jej rodzinie od pokoleń króluje country, a od jakiegoś czasu pokazuje się fanom w wydaniu rockowym. Być może Miley jeszcze sama nie umie określić, w czym najlepiej się czuje, a może nie ogranicza swojej muzyki do wyłącznie jednego gatunku. Bez wątpienia artystka dorównuje swoim wokalem i osobowością sceniczną do jej inspiracji muzycznych. Na koncertach mówi zresztą, że te utwory wyrażają dla niej wolność.

Miley Cyrus – Like a Prayer (cover)
Miley Cyrus – Maybe (cover)

23 i przemowa

Zdecydowanie na albumie nie mogło zabraknąć hip-hopowej kolaboracji Juicy J i Miley – 23. Utwór jest grany przez dziewczynę i zespół na prawie każdym koncercie. Z pewnością jest to numer, którym 10 lat temu Miley rozpalała na scenie swoją widownię. Ale na płycie Attention, ten przebój przybiera zupełnie inny wydźwięk. Wszystko za sprawą końcowego przemówienia Miley, w którym wyznaje, że cała jej twórczość muzyczna opiera się na nieustających poszukiwaniach. Artystka wspomina, że podczas trwania jej kariery, przybierała różne tożsamości, które, jak twierdzi, musiała sprawdzić czy jej pasują. Na końcu Miley dziękuje fanom, którzy przez ten cały czas kibicowali jej i dorastali z nią, dostrzegając jej rozwój. Podsumowuje swój speech słowami, że dziś wie, że muzyka jest czymś, co chce robić do końca swojego życia. W ten oto sposób Miley wypuściła na rynek Attention, z którym czuje się naturalnie, rodzinnie oraz który pokazuje jej prawdziwość.

Miley Cyrus – 23
Zajrzyj do najnowszej recenzji albumu Charlie XCX – Crush!