Mélovin to artysta, którego możecie kojarzyć z Konkursu Piosenki Eurowizji z 2018 roku. Choć nie otrzymał Kryształowego Mikrofonu, to warto zwrócić na niego uwagę.
Mélovin na Eurowizji 2018
Mélovin został reprezentantem Ukrainy w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji, który miał miejsce w 2018 roku w Lizbonie. Podczas wydarzenia wykonał piosenkę Under The Ledder, która skradła moje serce i przekonała do zagłębienia się w jego twórczość. Ilość punktów, jaką zebrał od publiczności, pokazuje, że utwór podobał się nie tylko mi. W głosowaniu telewidzów Melovin zajął 7. miejsce, co jest bardzo dobrym wynikiem, mając na uwadze, że w konkursie startowało 26 państw. Skoro nie wygrał i cały szum opadł, to odbiorcy Eurowizji o nim zapomnieli. To jest jak najbardziej zrozumiałe, bo nie każdy, kto startuje w konkursie, jest wart uwagi. Jednak Mélovin z pewnością jest.
Początki
W 2015 roku Mélovin wygrał szóstą edycję programu X-Factor i tak zaczęła się jego przygoda z muzyką na szerszą skalę. Od momentu dołączenia do programu piosenkarz zachwycał, zarówno na płaszczyźnie wokalnej, jak i wizerunkowej. W wygraniu programu nie przeszkodził mu nawet brak znajomości języka angielskiego. Choć trzeba przyznać, że utwory w tym języku mocno kaleczy nawet do teraz. W 2017 roku po raz pierwszy wziął udział w ukraińskich preselekcjach do Konkursu piosenki Eurowiji. Jednak udało mu się je wygrać dopiero rok później. I tak właśnie wyglądała droga Melovina do ESC.
Face to Face EP
Startując w Eurovision Song Contest miał już na swoim koncie epkę i kilka singli. Co nie jest wcale takie oczywiste, ponieważ wielu artystów, którzy reprezentują dany kraj w konkursie, nie posiada żadnych innych kawałków na swoim koncie oprócz eurowizyjnego singla. Chwile wcześniej wspomniałam, że Mélovin nie zna języka angielskiego, a tu zaskoczenie, bo epka Face to facepraktycznie w całości jest właśnie w tym języku. Momentami trudno się domyślić, jaki dokładnie tekst ma utwór, jednak całość kompozycji jest tak dobrze stworzona, że ostatecznie nie przeszkadzają mi językowe niedociągnięcia.
Projekt otwiera kandydat do Konkursu Piosenki Eurowizji z 2017 roku, czyli piosenka Wonder. Utwór ma ciekawe brzmienie, jednak gdy myślę o kawałkach, które ostatecznie znalazły się w eurowizyjnej stawce, to muszę przyznać, że nie miałby żadnych szans. Ale czy był gorszy od ostatecznego ukraińskiego reprezentanta? Zdecydowanie nie.
Oprócz językowych niedociągnięć nie jestem w stanie nic złego powiedzieć o Face to face. Wszystko jest tam na swoim miejscu. Brzmienie? Brzmienie to pop na wysokim poziomie z instrumentalami, które wpisują się w muzyczną charakterystykę 2017 roku. Polecam posłuchać całego krążka, ale gdyby ktoś spytałby się mnie, od której piosenki powinien zacząć, to wskazałabym na Svit V Poloni. Po samym tytule możecie zgadnąć, że jest to utwór w języku ukraińskim. W tym kwałku słychać, że Mélovin jest sobą i czuje się lepiej, niż śpiewając po angielsku. Nie zrozumcie mnie źle. Wszystkie kompozycje na Face to face są udane, jednak Svit V Poloni brzmi najbardziej naturalnie. No i hej, nie przyszłam tu, by wyłącznie słuchać muzyki w języku angielskim.
Octopus
Wyczekiwałam długogrającego albumu od Mélovina od momentu, gdy usłyszałam Under the Ledder i zapoznałam się z epką. Octopus miał swoją premierę w 2019 roku i zawiera tylko osiem piosenek. Choć długość projektu jest raczej epkowa, to był promowany jako LP. Po raz kolejny możemy usłyszeć Mélovina przede wszystkim po angielsku. Czy jest lepiej? No nie za bardzo, ale ważne, że się stara. Mimo że na krążku znalazło się świetne Under the Ledder czy That’s your role to znowu na Octopus najbardziej błyszczą piosenki w rodzimym języku piosenkarza. Koniecznie sprawdźcie Ти i З тобою, зі мною, і годі. Całość płyty jest utrzymana w tym samym stylu, co epka Face to face. Chcę przez to powiedzieć, że jakość obu projektów jest równie wysoka. Choć wydaje mi się, że na Octopus Melovin skręcił w trochę bardziej radiową stronę.
Jeśli ktoś z was ma dosyć słuchania w kółko tej samej muzyki, to twórczość Mélovina jest odpowiednim kandydatem, aby doznać czegoś nowego. Przede wszystkim jest to świetna propozycja, gdy chcemy odkrywać rynek muzyczny naszych sąsiadów, a w dodatku osłuchać się trochę z językiem. Melovin ma potencjał, aby opuścić ramy swojego kraju i osiągnąć międzynarodowy komercyjny sukces. Wskazują na to jego nietuzinkowe pomysły na występy sceniczne i światowy poziom muzycznej kreatywności. Jeśli choć w małym stopniu spodobał ci się Under the Ledder, to szybko musisz chwycić po więcej kawałków od Mélovina.