Nie masz planów, a majówka tuż tuż? Interesujesz się sztuką, muzyką lub lubisz aktywnie spędzać czas? Chciał(a)byś efektywnie wykorzystać dodatkowe dwa dni wolne od zajęć na uniwersytecie? A może twoim celem jest poznanie atrakcji Poznania? Specjalnie z tej okazji przed wami katalog ciekawych wydarzeń kulturalnych, które mogą umilić majowy wypoczynek, więc zapraszamy.
Noc ze zwisającymi epifitami…
1100 wyjątkowych gatunków roślin oraz prawie 170 gatunków ryb. Tak właśnie prezentuje się Palmiarnia Poznańska. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w Europie.
Jak co roku, Palmiarnia Poznańska organizuje specjalne nocne wydarzenie. 29 kwietnia od godziny 20:00 do godziny 2:00 w nocy w sobotę odbędzie się pokaz specjalny. Jak zapowiadają organizatorzy:
Wyjątkowej nocy pod palmami będzie towarzyszyć instalacja audiowizualna, dzięki której zwiedzający będą mogli chłonąć otaczającą przestrzeń wszystkimi zmysłami
Więcej informacji znajduje się na stronie: palmiarnia.poznan.pl
Adres obiektu: ul. Jana Matejki 18, 60-767 Poznań
#działamywspólnie, czyli „Majówka w Bramie Poznania”
Brama Poznania to miejsce opowiadające o historii Ostrowa Tumskiego. Jest to jedna z nielicznych, obecnie zachowanych wysp na Warcie, głównej rzece Poznania. To właśnie na tej wyspie przebywały najwybitniejsze postacie historyczne, takie jak Mieszko I wraz z żoną Dobrawą, oraz biskup Jordan.
Pierwsze atrakcje przewidziane są już w sobotę 30 kwietnia a ostatnie wydarzenia zakończą się późnym popołudniem 3 maja. W programie przewidziane są m.in. warsztaty dzikiej kuchni, garncarskie i farbiarskie oraz otwarcie dwóch nowych ekspozycji: „Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa”, a także „Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna”.
Szczegółowy program wydarzeń dostępny na stronie: facebook.com
Adres obiektu: ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań
Uwaga! Większość wydarzeń wymaga uprzedniej rezerwacji miejsc.
„Czerwone nosy” pandemicznym katharsis?
„Czerwone nosy” miały swoją premierę w nowej aranżacji 12 lutego 2021 roku. Reżyserem spektaklu jest Jan Klata. Można go zobaczyć w Teatrze Nowym, ale po raz pierwszy został on zaprezentowany w latach 90. XX wieku w przekładzie Stanisława Barańczaka.
Sam spektakl przenosi widza do XIV-wiecznej Francji, gdzie panuje epidemia dżumy. Tak, spektakl celowo miał swoją premierę w trakcie pandemii choroby COVID-19 i nawiązuje do współczesnych nam czasów. Tytułowe czerwone nosy są wesołkami Pana Boga – chcą ulżyć mieszkańcom poprzez żarty i błazenadę. Co mają wspólnego z Bogiem? Zachęcamy przekonać się samodzielnie.
Majówka trwa kilka dni, więc Teatr Nowy oferuje trzy daty tego spektaklu: w sobotę, 30 kwietnia o godzinie 18:00, w niedzielę, 1 maja o godzinie 18:00 oraz we wtorek, 3 maja, również o godzinie 18:00. Bilety można zakupić tutaj: bilety24.pl.
Spektakl trwa 240 minut, przewidziana jest jedna przerwa.
Adres obiektu: Jana Henryka Dąbrowskiego 5, 60-838 Poznań
Uczta w majówkę? Tylko z Sanah!
Sanah to piosenkarka, której sylwetki nie trzeba przybliżać. Formalności niech jednak stanie się zadość. Ta 24-letnia artystka jest jedną z najpopularniejszych gwiazd popu, w każdych jego odmianach. Jej teledyski szybko zdobyły uznanie i każdy wie, że szampaniara tak naprawdę nie jest królową dram, a jej sukces, to żadna bujda.
Gdy grillowanie już się zakończy, Sanah zaprasza na ucztę innych zmysłów. 2 maja o godzinie 20:00 w Pawilonie 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się koncert wokalistki w ramach trasy „Uczta u Sanah”.
Więcej informacji, oraz możliwość nabycia biletów na to wydarzenie, na stronie: sklep.ebilet.pl
Adres obiektu: Głogowska 14, 60-734 Poznań
Dryń dryń, czyli relaks w bimbie…
Dodatkowo 30 kwietnia rozpocznie się kolejny sezon linii turystycznych w Poznaniu. Jej kursy nie są obsługiwane pojazdami, które na co dzień poruszają się po mieście. Wszystkie są już wycofane z eksploatacji, pozostały jedynie wyjątkowe egzemplarze, o które dba lokalny Klub Miłośników Pojazdów Szynowych.
W tym roku pasażerowie będą mieli do dyspozycji trzy linie zabytkowe. Jedną tramwajową o numerze 0 oraz dwie autobusowe: 100 i 102 (kursująca tylko w soboty), na których spotkamy stare Ikarusy czy Jelcze. Trasy wszystkich linii są tak poprowadzone, aby móc zwiedzić ciekawe miejsca na mapie miasta.
Linia 0 będzie wykonywać kursy w ścisłym centrum Poznania. Linia 100 dowiezie pasażerów z centrum bezpośrednio do Term Maltańskich oraz Nowego Zoo. Natomiast linia 102 kursować będzie do Muzeum Broni Pancernej oraz do Fortu VII – jednego z fortów wykorzystywanych w okresie II wojny światowej.
Linie 0 oraz 100 będą kursować we wszystkie dni weekendu majowego: od 30 kwietnia do 3 maja. W tym okresie na linii 0 debiutować będzie wagon 4N1 z Krakowa. W pozostałe weekendy istnieje również możliwość przejazdu. Na wszystkich liniach turystycznych obowiązuje specjalna taryfa biletowa.
Szczegółowe informacje: ztm.poznan.pl/
Kinowe premiery
Majówka to również dobry moment, aby wybrać się do kina. Pośród nowości, które ukażą się 29 kwietnia, znajduje się m.in. horror „X” opowiadający o grupie początkujących filmowców i ich niespotykanych przygodach na odludziu w Teksasie. Kolejną propozycją jest również horror, „Lucyfer”. Akcja toczy się na pustkowiu w alpejskiej chacie. Główny bohater Johannes mieszka tam ze swoją pobożną matką, wobec której zaczyna się buntować.
Dla tych, którzy szukają kin bardziej kameralnych, polecamy poznańskie kina studyjne. Jednym z nich jest Kino Muza. Oddane zostało ono do użytku w 1908 roku. W Muzie zobaczyć można m.in. opisywany przez Martynę Galantkiewicz „Film Balkonowy” oraz dramat „Memoria”. Opowiada on o relacji teraźniejszości z przeszłością, o pamięci tak realistycznej, że potrafi przywołać głośny huk, będący utrapieniem w codziennym funkcjonowaniu.
Dokładny repertuar kina Muza znajduje się na stronie: kinomuza.pl
Adres obiektu: Święty Marcin 30, 60-702 Poznań
Na uwagę zasługuje również kino „Rialto”. Działa ono nieprzerwanie od 1938 roku. Również wyróżnia się oryginalnym wnętrzem. Właściciele kina zapraszają 30 kwietnia na godzinę 15:00 na projekcję filmu „Botticelli, Florencja i Medyceusze” (reż. Marco Pianigiani). W sposób charyzmatyczny opowiada o malarzu Sandro Botticellim, o innych twórcach, jak i o Florencji.
Salvador Dali i Andy Warhol, Terry Gilliam i David LaChapelle, Jeff Koons i Lady Gaga. Co łączy tych artystów? Fascynacja Botticellim.
Więcej informacji na stronie: kinorialto.poznan.pl
Adres obiektu: Jana Henryka Dąbrowskiego 38, 60-843 Poznań
Zachęcamy do spędzenia pierwszych dni maja w jednym z zaproponowanych miejsc. Majówka w Poznaniu zapowiada się naprawdę dobrze, więc warto to wykorzystać.
Damian Stessel
Po więcej ciekawych tekstów ze świata kultury zapraszamy tutaj – meteor.amu.edu.pl/programy/kultura/