Glacé & La Trêve – Teoria Wielkiego Serialu

Teoria Wielkiego Serialu – 24.01.2018

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Ania Bielec


W zeszłym tygodniu w Teorii Wielkiego Serialu posłuchaliście o serialach, gdzie głównym wątkiem były problemy nastolatków. Przygotowałem zatem dla Was na dzisiaj poważniejszą i cięższą tematykę. Będą to kryminały i podążanie za detektywami, by znaleźć prawdę i dowiedzieć się kto zamordował ofiary. Dodatkowo obydwie produkcje, które będą za chwilę omawiane, są w języku francuskim, co myślę, także jest na plus, bo jestem pewien, że rzadko macie możliwość oglądania produkcji właśnie w tym języku.

Jako pierwszą przygotowałem produkcję z 2016 roku – Glacé. Cała serialowa historia powstała na podstawie kryminału Bernarda Miniera Bielszy odcień śmierci z 2011 roku. Zatem możecie być pewni, że w fabule tej produkcji nie będzie dziur, czy zapychaczy czasu. Serial ogląda się tak, jakby czytało się książkę, co jak najbardziej jest na plus. Mamy tutaj kapitana, który wraca na stare śmieci, by zająć się kolejną sprawą. Jednak demony z przeszłości znów zaczną wracać, a on sam będzie musiał poświęcić naprawdę dużo energii, żeby się nie zatracić i kontynuować śledztwo. Twórcami serialu są: Gerard Carre, Caroline Van Ruymbeke i Pascal Chaumeil.

Drugą produkcją jest La Trêve (pl. Intruz), tym razem belgijska produkcja, ale w języku francuskim. Nie wiem czy wiecie, ale francuski jest językiem urzędowym także w Belgii i m.in. w Walonii rozmawia się właśnie po francusku. Tutaj także poznacie detektywa, który wraca do miasta, gdzie spędził młodość. Tam zaangażuje się w sprawę topielca, która pokaże, że to zwykłe małe miasteczko nie jest wcale takie dobre, jakby się to wydawało na początku. Za stworzenie obrazu odpowiadają: Stéphane Bergmans, Benjamin d’Aoust oraz Matthieu Donck.

Odsłuch: