iZombie & Z Nation – Teoria Wielkiego Serialu

Teoria Wielkiego Serialu – 29.11.2017

Prowadzi: Rafał Król
Realizuje: Ania Bielec


Dzisiaj zajmiemy się tematem zombie, który mógł się Wam już trochę znudzić, ale jednak od kilku lat ponownie wraca na zombie moda. Większość stacji zaczęła inwestować w taki format, więc chciałbym opowiedzieć o umarlakach. Pierwszym serialem będzie produkcja stworzona przez stację The CW – iZombie. W tym wypadku będziemy mieli do czynienia z zombie, który będzie chciał być człowiekiem. Oprze się swojej naturze i nie będzie krzywdził ludzi. Jednak bardzo ciężko będzie mu znaleźć swoje miejsce na Ziemi i cel, w którym mógłby się spełniać. Drugą produkcją będzie Z Nation. Produkcja stacji SCI FI, która w całkowicie inny sposób podejdzie do tematu zombie. Tutaj zombiaki nie będą chciały być ludźmi i będą jeść mózgi. W Z Nation będziecie mogli spotkać się z typowym podejściem, że umarlaki to apokalipsa i trzeba je wszystkie zabić, by rasa ludzka mogła przeżyć.

Pilotażowy odcinek serialu iZombie miał premierę 17 marca 2015 roku. Póki co nakręcono 3 sezony, ale The CW 10 maja 2017 roku zamówienie 4 serii. Twórcami są: Diego Ruggiero oraz Rob Thomas. Serial jest adaptacją komiksu o tym samym tytule autorstwa Chrisa Robersona oraz Michaela Allreda, a wydawanego przez DC Comics’ Vertigo. Muszę przyznać, że panowie odwalili kawał dobrej roboty, ponieważ zachowali komiksowy charakter produkcji. Każda zmiana wątku rozpoczyna się najpierw jako strona z komiksu z dialogami, narysowanymi postaciami czy nagłówkami. Dopiero później postaci zaczynają się ruszać i przechodzimy do serialu. To na pewno wielki hołd dla twórców komiksu oraz nie lada gratka dla fanów komiksowej wersji. Jak również dzięki temu, że historia została spisana wcześniej, nie mamy naciąganych wątków (a przynajmniej nie ma ich w pierwszym sezonie), a my z zaciekawieniem oglądamy kolejne odcinki. Reżyserem pilotażowego odcinka jest Rob Thomas (odpowiedzialny także za 90210, Weronikę Mars czy Jezioro Marzeń). Niezaprzeczalnie główną bohaterką jest Olivia „Liv” Moore (w tej roli Rose McIver, aktorka z Nowej Zelandii, która zaczęła swoją karierę w 1994 roku w filmie Herkules w labiryncie Minotaura). W serialu zagrali także: Rahul Kohli (jako dr Ravi  Chakrabarti), Malcolm Goodwin (jako Clive Babinaux), Robert Buckley (jako Major Lilywhite).

Pilot Z Nation pt. Psy i koty emitowano po raz pierwszy 12 września 2017. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa. Gdy ktoś mówił, że nadchodzą psy i koty, to oznaczało, że zbliżają się zombie. Aktualnie emitowany jest już 4 sezon produkcji, której odcinek trwa zwykle 40-45 minut. Pierwszy sezon liczy 13 odcinków. Odcinek zaczyna się słowami:

To jest ogólnoświatowy alarm. Posłuchajcie ważnych informacji. Kwarantanna. Prezydent nie żyje. To zagłada. Unikać paniki. W trzy lata od pierwszego zakażenia upadły rządy krajów. NIE MA LEKARSTWA. (zrywki rozmów i przekazów medialnych).

Twórcami Z Nation są: Karl Schaefer (odpowiedzialny także za: Erie Indiana, czyli Dziwne Miasteczko, Detaktywa Monka czy Zaklinacza dusz) oraz Craig Engler (wcześniej pracował przy filmie telewizyjnym Wściekłość Yeti). Razem stworzyli obraz fantastyczny, obyczajowy z elementami post apokaliptycznymi i horroru. Dzięki temu każdy z fanów znajdzie coś dla siebie. Początkowo nazywano tę produkcję parodią The Walking Dead, ale z czasem można zauważyć, że twórcy opierali się na modzie na zombie, ale stworzyli własną drogę, własną historię. Reżyserem pilotażowego odcinka został John Hyams, bardzo doświadczony reżyser, który zajmował się także takimi produkcjami jak: The Originals, Uniwersalny żołnierz, Oczy smoka. Jednak nie wyreżyserował tylko jednego odcinka. Jego prace możecie zobaczyć w każdym sezonie, w czwartym sezonie nawet zamienia się rolami i tworzy scenariusz do kilku odcinków. W głównych rolach wystąpili: Tom Everett Scott (jako Charles Garnett), Kellita Smith (jako Roberta Warren), Anastasia Baranova (jako Addy Craver), DJ Qualls (jako Obywatel Z).

Odsłuch: